Zarzut morderstwa drugiego stopnia (bez premedytacji) postawiła prokuratura George'owi Zimmermanowi, który w lutym zastrzelił nieuzbrojonego czarnoskórego 17-latka Trayvona Martina. Oskarżony twierdzi, że działał w samoobronie.

Charles Manson, odsiadujący karę dożywotniego więzienia za zorganizowanie morderstwa ciężarnej żony Romana Polańskiego, Sharon Tate, i czworga innych osób w willi reżysera w Los Angeles w sierpniu 1969 r., nie wyjdzie na wolność. Kalifornijskie władze odmówiły ułaskawienia mordercy.

Prezydent USA Barack Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel uważają, że rząd Syrii nie przestrzega planu pokojowego wynegocjowanego przez specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana - poinformował Biały Dom.

Specjalny prokurator stanu Floryda chce oskarżyć George'a Zimmermana w związku ze śmiercią czarnoskórego nastolatka Trayvona Martina, którego ten zastrzelił na ulicy w wyniku kłótni. Śmierć Trayvona wywołała falę protestów w USA i oburzenie murzyńskiej ludności USA.

Jeden z najbardziej wpływowych hierarchów w Watykanie, przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej kardynał Domenico Calcagno ma w swoim domu prawdziwy arsenał - donoszą w środę włoskie media.

Syryjska armia zaprzestanie działań zbrojnych w czwartek rano, ale pozostanie w gotowości na wypadek wszelkich ataków - poinformowała państwowa telewizja powołując się na ministerstwo obrony. O planowanym zawieszeniu broni poinformował też rzecznik Kofiego Annana, specjalnego wysłannika ONZ ds. Syrii. Tymczasem wciąż trwają tam ataki reżimu.

Dziewięciu peruwiańskich górników, którzy od czwartku byli uwięzieni ok. 200 metrów pod ziemią, zostało uratowanych - podały w środę światowe agencje. Cali i zdrowi wyszli z tunelu nielegalnej kopalni na południu kraju. Powitały ich rodziny, a także prezydent Ollanta Humala.

Po potężnym trzęsieniu ziemi, do którego doszło w środę nad ranem w pobliżu Indonezji, do Sumatry dotarły ostatecznie małe fale o wysokości około metra - donosi agencja Reutera. Tuż przed godziną 15 polskiego czasu amerykańskie Pacyficzne Centrum Ostrzeżeń przed Tsunami (PTWC) odwołało ostrzeżenie przed tsunami na terenie całego obszaru Oceanu Indyjskiego. Wcześniej, po pierwotnym trzęsieniu o sile 8,7 stopni Richtera u wybrzeży Indonezji zanotowano kilka silnych wstrząsów wtórnych (ponad 8 st.).

- Ulice w ciągu 40 minut od ogłoszenia alarmu opustoszały. Jest cisza przed burzą. Ludzie po prostu czekają. Wszystko jest pozamykane - relacjonował sytuację na wyspie Phuket w Tajlandii w TVN24 Janusz Urbanowski. Polski turysta, podobnie jak tysiące ludzi w regionie, czekał w napięciu na nadejście fali tsunami, która mogła pojawić się po trzęsieniu ziemi o sile 8,7 st. w skali Richtera do jakiego doszło 500 km na zachód od wybrzeży Sumatry.

- W razie zagrożenia falą tsunami, warto, a nawet trzeba uciekać. Najlepiej na wyniesienia. Najgorszą rzeczą jest stać na plaży - mówi w rozmowie z TVN24 prof. Stanisław Lorenc, geolog. Według niego, społeczeństwo Indonezji wie, jak reagować w przypadku trzęsienia ziemi.

Prezydent Peru stara się pójść śladami swojego odpowiednika z pobliskiego Chile. Ollanta Humala też przybył na miejsce akcji ratunkowej w kopalni. Grupa górników uwięziona w zawalonym tunelu miała możliwość porozmawiać z prezydentem przez rurę, podobnie jak chilijscy górnicy zasypani w kopalni w 2010 roku.

Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej Kofi Annan ciągle ma nadzieję, że jest jeszcze możliwa realizacja wypracowanego przez niego planu pokojowego dla Syrii. W tej chwili plan jest bliski fiaska, ponieważ syryjskie wojsko nie wypełnia jego zapisów. Annan ostrzegł, że "jakakolwiek dalsza militaryzacja konfliktu w tym kraju byłaby katastrofalna".

Chiny i Filipiny w dyplomatycznym sporze o kilka skał wystających na trzy metry z wody. Chińskie jednostki badawcze wdały się w "przepychankę" z filipińskim okrętem, który próbował aresztować kilka chińskich łodzi rybackich. Gra toczy się o mieliznę Scarborough, do której prawo rości sobie zarówno Pekin, jak i Manila.

Niespokojne, hałaśliwe i płaczące dzieci są zmorą pasażerów samolotów, zwłaszcza na długich trasach. Wiele osób dużo by dało, aby móc spędzić podróż w spokoju. Ofertę dla nich zapowiadają linie Malaysia Airlines. W nowych Airbusach A380, które niedługo mają wzbogacić flotę linii, część pokładu samolotów będzie "strefą wolną od dzieci".

Samolot lecący z Kanady do Korei Południowej został nad Pacyfikiem przechwycony przez parę amerykańskich myśliwców. Maszyny odeskortowały pasażerskiego Boeinga 777 na kanadyjskie lotnisko wojskowe. Awaryjne lądowanie przeprowadzono po otrzymaniu informacji o "zagrożeniu" na pokładzie.

Właśnie tankujemy rakietę dalekiego zasięgu Unha-3 - poinformowały władze Korei Północnej. Jej start ma nastąpić w najbliższych dniach. Według Korei Południowej, Japonii i USA to zakamuflowany test broni balistycznej. Według Phenianu to misja naukowa, której celem jest umieszczenie satelity na orbicie.