Arktyczny prąd może ochłodzić Europę

Ogromna ilość wody powstałej z topnienia arktycznych lodowców może doprowadzić do osłabienia działania prądów oceanicznych i wpłynąć na obniżenie temperatury w Europie. Stanie się tak, jeśli występujący wokół bieguna północnego wiatr zmieni kierunek - przewidują brytyjscy naukowcy.

Francja oddała głowy Maorysów

W XIX wieku trafiły do Europy, jako egzotyczna ciekawostka. Teraz spreparowane głowy Maorysów z francuskiego muzeum powrócą do Nowej Zelandii, gdzie zostaną pochowane. Ceremonia przekazania szczątków rdzennych mieszkańców wysp odbyła się w muzeum Quai Branly w Paryżu. Przewodniczył jej francuski minister kultury Frederic Mitterrand.

Włoski wstyd: Konsul neofaszysta piosenkarz

Włoski konsul generalny w Osace został dyscyplinarnie wezwany do kraju. Jak się okazało Mario Vattani wiódł podwójne życie. Był nie tylko oficjalnym reprezentantem państwa włoskiego, ale też liderem neofaszystowskiej grupy rockowej.

Europa uderza w Iran. Izrael zadowolony

Premier Izraela wyraził zadowolenie z powodu decyzji państw Unii Europejskiej, które chcą zaostrzyć sankcje wobec Iranu. - Uważam, że jest to krok w dobrą stronę. Nie można jednak przewidzieć jego efektu - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu. Rosja wyraziła natomiast "ubolewanie i niepokój". - To oczywiste, że to presja i dyktat, które mają "ukarać" Iran - napisało rosyjskie MSZ.

Europa też ma swojego niewidzialnego drona

To Amerykanie wiodą prym w budowie bezzałogowych samolotów wojskowych, ale Europejczycy starają się gonić swoich sojuszników. We Francji zaprezentowano oficjalnie prototyp drona o nazwie nEUROn, który powstaje w ramach współpracy szeregu państw Starego Kontynentu. Nowa maszyna w wielu aspektach jest unikatowa dla europejskich firm.

Tajemnice Treblinki. Pierwsze dokładne badania obozu

Naziści starali się dokładnie zatrzeć ślady po obozie zagłady w Treblince. Wszystkie zabudowania zburzono a na masowych grobach posadzono drzewa. Nikt nigdy metodycznie i naukowo nie przebadał terenu obozu. Posługiwano się jedynie wynikami niedoskonałych badań przeprowadzonych bezpośrednio po wojnie i wspomnieniami świadków. Teraz grupa naukowców z Wielkiej Brytanii jako pierwsza dokładnie przebadała teren obozu w Treblince.

Europosłowie opóźnią ACTA?

Grupa europosłów z Partii Socjalistycznej i Zielonych chce zablokować uchwalenie ACTA. Zamierzają zaskarżyć umowę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, jako niezgodną z unijnym prawem - podało RMF FM. Głosowanie Europarlamentu nad ACTA nastąpi najwcześniej w kwietniu.

We wraku Concordii znaleziono ciała 2 kobiet

Służby ratunkowe odnalazły we wraku Costa Concordia kolejne ciała - to zwłoki dwóch kobiet - podała agencja Reutera powołując się na szefa włoskiej Obrony Cywilnej. Franco Gabrielli ogłosił również, że we wraku prowadzone będą jednocześnie dwie operacje - dalsze poszukiwania ludzi i wypompowywanie paliwa.

Iran grozi: Na pewno zamkniemy cieśninę Ormuz

Iran "na pewno" zamknie cieśninę Ormuz, jeśli dojdzie do zakłócenia eksportu irańskiej ropy w związku z sankcjami UE - poinformował w środę w rozmowie z agencją Fars Mohammad Kossari, zastępca komisji spraw zagranicznych i bezpieczeństwa narodowego irańskiego parlamentu. Państwa UE porozumiały się w poniedziałek ws. wprowadzenia stopniowego embarga na ropę z Iranu.

Rosja sprzeda Syrii 36 Jaków

Rosja sprzeda ogarniętej konfliktem wewnętrznym Syrii 36 samolotów szkolno-treningowych Jak-130. Umowa opiewa na 550 mln dolarów - poinformował w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant". Umowę już podpisano, wejdzie ona w życie z chwilą zapłaty zaliczki przez Syrii.

MTK dementuje: Nie podjęliśmy decyzji ws. Kaddafiego

Międzynarodowy Trybunał Karny zdementował dzisiejsze doniesienia strony libijskiej, jakoby zgodził się na sądzenie syna Muammara Kaddafiego, Saifa al-Islama, w Libii. Taką informację przekazała agencja Reutera, powołując się na libijskiego ministra sprawiedliwości.

Komornik zablokował Most Karola

Komornik zablokował majątek czeskiej stolicy, w tym szereg zabytkowych miejsc i budowli, jak Most Karola, rynek i ratusz Starego Miasta, Plac Wacława czy secesyjny Miejski Dom Reprezentacyjny, w którym elementy wystroju projektował słynny malarz Alfons Mucha. Powód? Długi praskiego ratusza.

Propozycja Ligi to "spisek przeciwko Syrii"

Syryjskie władze stanowczo odrzuciły przedstawiony w niedzielę plan Ligi Arabskiej dotyczący rozwiązania konfliktu i przekazania władzy przez prezydenta Asada uznając. że wpisuje się on w "spisek przeciwko Syrii".

Jednego rywala Putina mniej. Jawliński wykluczony z wyborów

Władimir Putin najpewniej stracił kolejnego rywala w zaplanowanych na marzec wyborach prezydenckich - donosi Echo Moskwy. Centralna Komisja Wyborcza miała zakwestionować część podpisów z poparciem dla lidera liberalnej partii Jabłoko Grigorija Jawlińskiego.

Agenda ONZ na stałe w Fukushimie?

Władze Japonii ogłosiły w poniedziałek, że prowadzą rozmowy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) w sprawie utworzenia stałego przedstawicielstwa agendy ONZ w Fukushimie, gdzie w marcu 2011 r. doszło do awarii elektrowni atomowej wskutek tsunami.

Strach po Megaupload? Już nie można się dzielić

Kilka dni po zamknięciu strony Megaupload, FileSonic - kolejna witryna umożliwiająca internautom ładowanie plików do internetu i przechowywanie ich na zdalnych serwerach - ogłosiła, że wyłączyła usługę dzielenia się plikami przez użytkowników.

Lincoln przepłynął pod nosem Iranu. Bez incydentów

Amerykański lotniskowiec USS Abraham Lincoln wpłynął w niedzielę bez incydentów przez cieśninę Ormuz do Zatoki Perskiej - poinformowała rzeczniczka Pentagonu Rebecca Rebarich. Dzień wcześniej Iran złagodził wcześniejsze groźby ws. lotniskowców USA na tym obszarze.

Konserwatysta z największymi szansami na prezydenturę

Polityk współrządzącej Finlandią konserwatywnej partii Koalicja Narodowa, Sauli Niinistoe, wygrał w niedzielę pierwszą turę wyborów prezydenckich w Finlandii, uzyskując 37 proc. poparcia. Drugie miejsce zajął w wyborach kandydat Zielonych (Zielonej Unii) Pekka Haavisto - 18,8 proc. To właśnie ci politycy zmierzą się ze sobą w drugiej turze wyborów zaplanowanej na 5 lutego.

Liga ma nowy plan ws. Syrii

Ministrowie krajów Ligi Arabskiej uzgodnili w Kairze nowy plan rozwiązania konfliktu w Syrii. Przewiduje on m.in. oddanie władzy przez prezydenta Baszara el-Asada wiceprezydentowi kraju. Liga poprosi Radę Bezpieczeństwa ONZ o zaakceptowanie planu.

Postrzelona kongresmenka zawiesza karierę

Amerykańska kongresmenka Gabrielle Giffords, która przed rokiem została ciężko ranna w zamachu w Tucson w stanie Arizona, powiedziała w niedzielę, że odejdzie z Kongresu, by skupić się na rekonwalescencji. Zapowiedziała jednak powrót do polityki.

Chorwaci mówią "tak" Unii

66,24 proc. głosujących w niedzielnym referendum w Chorwacji opowiedziało się za wejściem tego kraju do Unii Europejskiej - poinformowała tamtejsza Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej. Zliczonych zostało już 98 proc. głosów.

Schettino: To armator chciał, by podpłynąć do wyspy

- Pozdrowienie wyspy Giglio było akcją zaplanowaną i pożądaną przez firmę Costa jeszcze przed wypłynięciem z Civitavecchia - oświadczył Francesco Schettino, kapitan liniowca Costa Concordia, który 13 stycznia rozbił się o skały znajdujące się w pobliżu włoskiej wyspy. Jak wynika z publikacji dziennika "La Repubblica" kapitan przekazał tę informację sędziemu śledczemu.

Zabił, bo zobaczył jak marines oddają mocz na zwłoki

Afgański żołnierz, który zastrzelił czterech francuskich żołnierzy i ranił 15 innych, uzasadniał swój czyn tym, co zobaczył na amerykańskim nagraniu wideo, na którym marines oddają mocz na zwłoki afgańskich talibów - poinformowała w niedzielę AFP. Agencja powołuje się na kilka źródeł w siłach bezpieczeństwa.

USA wypuszczą więźniów z Guantanamo?

Stany Zjednoczone na razie nie zdecydowały, czy spełnią prośbę talibów i uwolnią z więzienia w Guantanamo pięciu więźniów - poinformował w niedzielę specjalny amerykański wysłannik ds. Afganistanu i Pakistanu Marc Grossman.

Smok życzy powodzenia w Nowym Roku

Tańce lwów, kolorowe fajerwerki i pokazy "światło i woda" - Chińczycy już rozpoczęli świętowanie Nowego Roku, który rozpoczyna się w poniedziałek 23 stycznia. Będzie to rok Wodnego Smoka.

16-latka opłynęła świat

Najmłodsza żeglarka w historii opłynęła świat. 16-letnia Holenderka Laura Dekker zawinęła w sobotę wieczorem do portu na Karaibach. Gdy wyruszała w podróż, miała zaledwie 14 lat.

"Czarna skrzynka" z Concordii zepsuta. Taśm nie będzie

"Czarna skrzynka" statku Costa Concordia jest zepsuta i nie będzie można z niej odczytać żadnych danych. Okazuje się, że urządzenie uległo awarii na 15 dni przed katastrofą - podają włoskie media, powołując się na śledczych. To kolejna zagadka w katastrofie, wokół której - według włoskich dziennikarzy - powstała "zmowa milczenia".

Romney pokaże zeznania podatkowe

Kandydat Republikanów w prawyborach Mitt Romney ogłosił, że opublikuje swoje zeznania podatkowe za ostatnie dwa lata. Mówi się, że to przez niejasności w tej sprawie Romney przegrał prawybory w Karolinie Południowej na rzecz Newta Gringricha.

Madonna ocalała z katastrofy

Katastrofę statku "Costa Concordia" przetrwała gipsowa figura Matki Boskiej, którą nurkowie odnaleźli w kaplicy. Stała w wodzie, zanurzona do ramion, ale w jednym kawałku. Ratownicy wyciągnęli ją ubraną w "płaszcz" z ręcznika i przewiązaną pasem bezpieczeństwa.