- Chyba zostałem w jakiś sposób ochroniony przed pełną agresją, tak jak słyszałem przez ścianę w przypadku innych więźniów - mówi reporterowi TVN24 ksiądz Paweł Witek, który spędził dobę w kazamatach prorosyjskich separatystów z Doniecka. Duchowny przyznał, że choć "nie został brutalnie pobity", grożono mu m.in. odcięciem ręki, powieszeniem czy rozstrzelaniem.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył w środę, że jego kraj prosi Rosję i prezydenta Władimira Putina o to, by zablokowano granicę w celu zatrzymania "terrorystów". Dodał również, że gdyby Rosja przestała ingerować w sytuację na Ukrainie, kryzys zostałby rozwiązany o wiele szybciej.

Prezydent Barack Obama oświadczył w środę, że USA wciąż będą stać na straży międzynarodowego porządku i przewodzić na światowej scenie. Dodał jednak, że każda decyzja o ewentualnej interwencji wojskowej będzie podejmowana z powściągliwością.

Unia Europejska umiera, a Rosja dynamicznie się rozwija - mówi Janusz Korwin-Mikke, tłumacząc, dlaczego gospodarcza ekspansja Polski powinna być skierowana na Wschód. W wywiadzie dla RIA Nowosti prezes Kongresu Nowej Prawicy określa aneksję Krymu jako "zupełnie naturalną", opowiada się za federalizacją Ukrainy i twierdzi, że silne kręgi w USA dążą do wywołania wojny światowej.

Porozumienie o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, które ma zostać podpisane w czwartek w Astanie, jest kompromisem różniącym się od tego, na co liczyła Białoruś – ocenił w środę prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka.

Prezydent Rosji Władimir Putin nagrodził orderami "Za Męstwo" dziennikarzy rosyjskiego kanału Lifenews Marata Sajczenko i Olega Sidiakina. Ukraińska służb bezpieczeństwa oskarżyła ich o terroryzm. Trzeci nagrodzony, współpracownik telewizji RT Fiofor Zawalejkow, został ranny pod Mariupolem.

Nie kula zamachowca, a decyzja Kremla może położyć kres karierze Aleksandra Ankwaba, prezydenta Abchazji. Tłumy demonstrantów okupują pałac prezydencki, opozycja żąda dymisji Ankwaba. Moskwa nie poparła jednoznacznie prezydenta, co może oznaczać, że stratedzy Putina napisali nowy scenariusz dla północnokaukaskiego quasi-państewka.

Naród Ukrainy jest popychany ku bratobójczej wojnie - oświadczył w środę szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Ocenił, że wybory prezydenckie na Ukrainie, które odbyły się 25 maja, powinny przyczynić się do zakończenia, jak to ujął, "operacji karnej" na wschodzie.

Pięciu mnichów buddyjskich, oskarżonych o przemoc seksualną wobec ośmiorga dzieci w wieku 15 lat w klasztorach na północy Tajlandii, zostało zatrzymanych i wydalonych ze wspólnoty zakonnej - poinformowała w środę tajlandzka policja. Śledztwo wszczęto na podstawie zeznań jednego z dzieci.

Polski ksiądz Paweł Witek porwany w Doniecku został zwolniony - poinformowała w rozmowie z TVN24 matka kapłana. Informację o uwolnieniu duchownego potwierdził rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Na konferencji prasowej poinformował, że ksiądz czuje się dobrze i znajduje się pod opieką polskich dyplomatów. MSZ nie chce zdradzać szczegółów dotyczących porwania.

Prokurator generalny Niemiec Harald Range nie wdroży śledztwa przeciwko amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), podejrzewanej o podsłuchiwanie telefonu komórkowego kanclerz Angeli Merkel - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung".