"Dla zwykłych ludzi był prawie bogiem"

- Odbiór sytuacji w Północnej Korei w świecie jest różny. Ale Kim Dzong Il przez stworzony tam zamknięty system ideologiczny, system masowej propagandy, dla zwykłych ludzi był prawie bogiem - powiedział na antenie TVN24 politolog, dr Marceli Burdelski. Prof. Waldemar Dziak, znawca Korei Płn. stwierdził natomiast, że "śmierć Kim Dzong Ila paradoksalnie niedużo zmienia w systemie politycznym kraju, bo jest to tylko śmierć pojedynczego człowieka".

Brytyjczycy stracą domy za granicą? MSZ na ratunek

Dom w Hiszpanii lub Portugalii jeszcze niedawno był marzeniem każdego brytyjskiego emeryta. Teraz brytyjskie MSZ pracuje nad awaryjnymi planami ratowania "szczęśliwców", gdyby system bankowy tych państw miał się załamać.

"Król Porannej Gwiazdy". Trzeci z dynastii Kimów

Kim Dzong Un, zwany "Królem Porannej Gwiazdy", najmłodszy syn Kim Dzong Ila - to on najprawdopodobniej będzie nowym przywódcą Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Wiadomo o nim niewiele, jest jeszcze bardziej tajemniczy niż jego ojciec. Ma 27 lub 28 lat, był pupilkiem swojego ojca, w ostatnim czasie pełnił funkcję członka Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei.

"Jest to powód do niepokoju dla USA"

Śmierć Kim Dzong Ila wywołała niepokój po drugiej stronie Pacyfiku. Władze USA zapewniają, że "monitorują" sytuację. - Prezydent został o tym zawiadomiony - oświadczył rzecznik Białego Domu. USA od wielu lat pozostają w stanie wrogości z Koreą Północną. Propaganda Phenianu nazywa Stany Zjednoczone "diabłem" i nieustannie zapewnia o wielkim zagrożeniu agresją zbrojną ze strony Waszyngtonu.

Seul wzywa do "spokoju". Siły zbrojne w stanie pogotowia

Informacja o śmierci Kim Dzong Ila wywołała alarm w sąsiednich krajach. Prezydent Korei Południowej wezwał obywateli do "spokoju" i "kontynuowania codziennych obowiązków". Pomimo tego Seul postawił wojsko w stan pogotowia. Podobnie uczyniła Japonia. Waszyngton "monitoruje" sytuację. - Prezydent Barack Obama jest informowany na bieżąco - oświadczył rzecznik Białego Domu. Chiny i Rosja przekazały natomiast kondolencje i wyrazy współczucia. Giełdy w regionie zareagowały nerwowo spadkami.

Gdy się urodził, "ptaki mówiły ludzkim głosem"

Urodzony na radzieckiej Syberii, kształcony m.in. w NRD, urodził się rok wcześniej, niż mówi oficjalna propaganda. Syn oficera Armii Czerwonej i pierwszego przywódcy totalitarnego komunistycznego państwa Korei Północnej, przejął po nim schedę w 1994 r. Rządził przez 17 lat.

Nie oddawała pieniędzy, więc ją podpalił

73-letnia mieszkanka Nowego Jorku została oblana benzyną i podpalona przez mężczyznę, który domagał się od niej zwrotu 2 tys. dolarów za wykonane dla niej prace - poinformował rzecznik nowojorskiej policji Paul Browne.

550 więźniów palestyńskich za jednego Szalita

W drugiej fazie realizacji porozumienia o wymianie więźniów palestyńskich na uprowadzonego 5 lat temu przez Hamas izraelskiego żołnierza Gilada Szalita władze Izraela uwolniły w niedzielę późnym wieczorem drugą grupę więźniów - 550 osób.

"Jak takiego kogoś nie kochać?"

Nie uznawał krawata. Pierwsze wystąpienia jako prezydent wygłaszał w bordowym swetrze. Swoich przemówień nigdy nie czytał. I wyróżniał się ogromnym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie - tak Vaclava Havla zapamiętał Leszek Mazan, wieloletni korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Czechach.

"W ciężkich chwilach zawsze opierał się na swoich kobietach"

W ciężkich chwilach Vaclav Havel zawsze opierał się na swoich kobietach – wspomina życie byłego prezydenta serwis czeskiej telewizji CT24. Ze wsparcia pierwszej żony Olgi korzystał w czasach, gdy ścigały go służby bezpieczeństwa (StB), drugiej – Dagmar – w czasach pokoju i demokracji, gdy jednak zdrowie odmawiało mu już posłuszeństwa.

"Życzę wam wszystkiego dobrego, a krajowi wolności"

Nie czekając na Nowy Rok, Radio Swaboda publikuje życzenia, jakie Vaclav Havel skierował do białoruskich więźniów politycznych przed rocznicą zdławienia w Mińsku protestu po wyborach prezydenckich z 19 grudnia 2010 roku. Według rozgłośni, to prawdopodobnie ostatni napisany przez niego tekst.

Tłumy wyszły pożegnać Havla. Także piwem

- Trumna ze zwłokami zmarłego w niedzielę Vaclava Havla ma zostać w środę wystawiona na Zamku Praskim - poinformował szef kancelarii prezydenta Czech. Asystentka byłego prezydenta Sabina Tanczevova dodała, że pogrzeb odbędzie się najprawdopodobniej 23 grudnia. Tymczasem w niedzielę wieczorem w miejscach kojarzonych z nim tłumy Czechów przynoszą kwiaty, znicze, zdjęcia, ale i paczki papierosów i butelki z piwem, które lubił Havel.

Hulajnoga w kancelarii i prezydent bez ochrony

Urzędnik gnający na hulajnodze po korytarzu, żeby szybciej doręczyć papiery. Obiad z prezydentem w restauracji na Hradczanach, bez ochrony, bo "wszyscy go znali i bardzo lubili". Tak swoje spotkanie z Vaclavem Havlem, prezydentem, ale też "niezwykłym artystą", wspomina reżyser, Andrzej Wajda. - Był człowiekiem, którego ma się ochotę zaprosić do domu - mówi o zmarłym mężu stanu i pisarzu reżyser i polityk, Kazimierz Kutz.

"Płacił za swoją postawę. Ale wiedział, że warto"

- Vaclav Havel był zawsze wiernym przyjacielem Polski i Polaków. Odcisnął bardzo piękne i wyraźne piętno na współczesnej Europie, zwłaszcza Europie Środkowej - powiedział polskim dziennikarzom w Szanghaju prezydent Bronisław Komorowski na wieść o śmierci byłego prezydenta Czech. Premier Donald Tusk w wydanym oświadczeniu podkreślił natomiast, że Vaclav Havel był "jednym z tych, dzięki którym przechowaliśmy europejskie marzenia, a komunizm nie zdołał wydziedziczyć nas z Europy".

"Mistrz demokracji i wolności"

- Umarł człowiek, ale dziedzictwo jego wierszy, sztuk teatralnych, a przede wszystkim jego idei i osobistej postawy pozostanie żywe dla wielu następnych pokoleń - tak szef Komisji Europejskiej Jose Barroso zareagował na wiadomość o śmierci byłego prezydenta Czech Vaclava Havla. Kondolencje i wspomnienia płyną z całego świata.

"Był wielkim przyjacielem Polski"

- Vaclav Havel był zarazem wielkim politykiem i humanistą. Jego odejście to wielka strata. On wytyczał drogę swojemu narodowi i Europie - powiedział były premier Tadeusz Mazowiecki. Były prezydent Czech, działacz antykomunistyczny zmarł po długiej chorobie, w wieku 75 lat w Pradze. - Był wielkim przyjacielem Polski - powiedział natomiast marszałek senatu Bogdan Borusewicz.

"Tak brudnych wyborów nie było"

Około 5 tys. stronników Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) przyszło w niedzielę na Plac Maneżowy, przed murami Kremla, aby zaprotestować przeciw nieuczciwym wyborom do Dumy Państwowej z 4 grudnia.

"Był symbolem naszego kraju"

- Vaclav Havel pozostanie symbolem współczesnego państwa czeskiego - powiedział w specjalnym wystąpieniu prezydent Czech Vaclav Klaus. Premier Petr Neczas podkreślił natomiast: "Był symbolem i twarzą naszego kraju w świecie". Vaclav Havel, działacz antykomunistyczny, zmarł po długiej chorobie w wieku 75 lat w Pradze.

Nie zmierzą się z Putinem. "Z powodu uchybień"

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) Federacji Rosyjskiej odmówiła w niedzielę zarejestrowania komitetów wyborczych dwóch opozycyjnych polityków - Eduarda Limonowa i generała-pułkownika Leonida Iwaszowa.

Vaclav Havel nie żyje

Vaclav Havel zmarł w wieku 75 lat. Był pierwszym demokratycznym prezydentem Czech, architektem przemian, jakie zaszły w Czechosłowacji po upadku żelaznej kurtyny, a także znanym dramaturgiem.

Sztorm przeszkadza w akcji ratunkowej, 49 zaginionych

Co najmniej cztery osoby zginęły w niedzielę w wyniku zatonięcia pływającej platformy wiertniczej na Morzu Ochockim, na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Na jej pokładzie znajdowało się 67 ludzi. Czternaście osób uratowano. Los pozostałych jest nieznany. Podczas wypadku na platformie nie trwały prace, więc nie doszło do wycieku ropy. W związku z tymi tragicznymi wydarzeniami kondolencje na ręce premiera Władimira Putina przesłał szef polskiego rządu Donald Tusk.

Na zachodzie Kazachstanu wciąż wrze

Na zachodzie Kazachstanu w mieście Aktau killkaset osób protestujedziś przeciwko zwolnieniom ze spółek naftowych. Aktau jest stolicą obwodu mangystauskiego, gdzie w ostatnich dniach w zamieszkach zginęło co najmniej 12 osób.

Ostatni amerykański żołnierz wyjechał z Iraku

W niedzielę rano, po blisko dziewięciu latach od rozpoczęcia wojny, ostatni opancerzony konwój wiozący amerykańskich żołnierzy opuścił Irak. O godz. 7.30 czasu lokalnego (5.30 czasu polskiego) transportery armii USA dotarły do Kuwejtu.

Szkocja składa "pozew o rozwód"

Czy weto premiera Davida Camerona na europejskim szczycie doprowadzi do rozwodu Szkocji ze Zjednoczonym Królestwem? Według Szkotów brytyjski szef rządu im szkodzi. Dlatego nawołują do oderwania się kraju i uzależnienia od Wielkiej Brytanii.

"Oburzeni" z Wall Street w areszcie

Policja aresztowała w sobotę ok. 50 uczestników ruchu Okupuj Wall Street - podała telewizja MS NBC. Protestujący wdarli się do nowojorskiego parku Duarte Square Park.

USA pomogą nowym władzom Libii

Szef Pentagonu Leon Panetta, który w sobotę odwiedził Libię obiecał, że USA pomogą nowym libijskim władzom i wspomniał, ze Libia będzie musiała podjąć "konfrontację z terroryzmem" - informuje "Los Angeles Times".

38 zabitych w Syrii. Kolejne negocjacje pomogą?

Co najmniej 38 osób - wśród nich troje dzieci i dwie kobiety - zginęło w sobotę w Syrii od kul wojska i policji tłumiących demonstracje opozycyjne. Do Damaszku udała się z ramienia Ligi Arabskiej delegacja iracka, aby próbować kolejnych negocjacji.

Uwolnią kolejnych więźniów za Szalita

W niedzielę Izrael uwolni 550 Palestyńczyków przetrzymywanych w izraelskich więzieniach. Będzie to druga i ostatnia grupa palestyńskich więźniów przekazywanych w zamian za uwolnienie przez Hamas izraelskiego żołnierza Gilada Szalita