3 lata więzienia za krytykę armii

Egipski sąd wojskowy w Kairze skazał na trzy lata więzienia blogera Maikela Nabila, który krytykował armię - poinformował adwokat oskarżonego. Gamal Eid powiedział, że adwokaci nie byli obecni w sali sądowej, a "werdykt został ogłoszony praktycznie potajemnie".

Polska przyjmie uchodźców z Libii?

Polska jest gotowa do rozmów w sprawie przyjęcia kilkunastu uchodźców z Libii, spośród ponad 800, którzy uciekli na Maltę - powiedział szef MSWiA Jerzy Miller. Polska, jak inne kraje UE, nie chce natomiast przyjąć tysięcy Tunezyjczyków, którzy nielegalnie przedostali się na włoską wysepkę Lampedusa.

Przeleciał lotnią nad miejscem katastrofy

Rosyjski paralotniarz przeleciał nad miejscem katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Mężczyzna utrwalił kamerą jak obecnie wygląda ten teren. W obawie przed służbami bezpieczeństwa woli pozostać anonimowy.

Trzecie śledztwo przeciw Tymoszenko

Ukraińska prokuratura generalna wszczęła kolejne śledztwo przeciwko byłej premier Julii Tymoszenko. - Postępowanie dotyczy zawartych przez nią, niekorzystnych dla Ukrainy, umów gazowych z Rosją - poinformował zastępca prokuratora generalnego Rinat Kuzmin.

Gbagbo w rękach opozycji

Laurent Gbagbo został zatrzymany przez francuskie siły specjalne - poinformował doradca polityka uzurpującego stanowisko prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej. Samozwańczy prezydent trafił w ręce oddziałów jego przeciwnika Alassane Ouattary. ONZ i Francja zaprzeczyły, jakoby ich żołnierze wzięli udział w ujęciu Gbagbo. Zatrzymanie miało być dziełem opozycji, jedynie "wspieranej" przez zagraniczne oddziały.

Tajne archiwum FBI otwarte

FBI uruchomiło specjalną stronę o nazwie "The Vault" (pol. skarbiec/krypta), na której udostępnia cześć swoich uprzednio tajnych dokumentów. Pośród skanów 2000 dokumentów są dostępne między innymi takie rarytasy, jak raport agenta FBI na temat legendarnej katastrofy domniemanego UFO w Roswell. Wynika z niego, że wojsko USA rzeczywiście odkryło tam coś, czego nie potrafiło zidentyfikować.

7 tys. celebrytów na podsłuchu?

Skandal w Wielkiej Brytanii. Nawet 7 tys. celebrytów, sportowców, polityków i innych osób z towarzyskiego i politycznego świecznika mogło było być podsłuchiwanych przez tabloid "News of the World" wchodzący w skład medialnego imperium Ruperta Murdocha - ujawniono w poniedziałek.

Rosyjska TV: Miedwiediew nie boi się lądować w Smoleńsku

- Jeśli z lotniska korzysta się zgodnie z przepisami i jeśli przestrzega się warunków pogodowych, to żadnych niespodzianek być nie może - tak rosyjska telewizja NTV skomentowała fakt, że Dmitrij Miedwiediew przyleciał do Smoleńska samolotem, Bronisław Komorowski natomiast przybył na miejsce samochodem z Moskwy. - Polacy mają przesąd, że Smoleńsk jest zakazanym miastem, do którego lepiej jeździć samochodem - ocenia telewizja.

"Dać się oczarować przez symbole swego cierpienia"

"Dzwony katedralne i syreny strażackie, fanfary wojskowe i organy kościelne. W niedzielę, w pierwszą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, Polska znów próbowała dać się oczarować przez symbole swego cierpienia i swojej wiary" - napisał dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" na temat wydarzeń rocznicowych.

Prezydent Jemenu odda władzę

Prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah zgodził się w poniedziałek na plan mediatorów z państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej, przewidujący przekazanie władzy wiceprezydentowi i utworzenie nowego rządu, kierowanego przez dotychczasową opozycję.

Co czwarte przestępstwo dziełem Polaka

Polacy przodują w brytyjskiej statystyce przestępczości obcokrajowców z Unii Europejskiej. W sumie na 27 056 skazanych, 6777 - czyli co czwarty - to Polak. Za przyjezdnymi znad Wisły znajdują się Rumuni i Litwini.

Silne trzęsienie ziemi w pobliżu Fukushimy

Dokładnie miesiąc po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w Japonii ponownie zatrzęsła się ziemia. Na szczęście obeszło się bez problemów w japońskich elektrowniach atomowych, mimo że wstrząsy o sile 6,6 stopni w skali Richtera miały miejsce w odległości ok. 80 km od zniszczonego kompleksu Fukushima I.

Miedwiediew zwolnił doradcę ds. protokołu

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zwolnił w poniedziałek swojego doradcę ds. protokołu Władimira Szewczenkę. Według służby prasowej Kremla, 72-letni Szewczenko sam podał się do dymisji.

Francja daje grzywnę za burkę

Francja oficjalnie mówi "nie" nikabom i burkom - tradycyjnym muzułmańskim okryciom głowy zasłaniającym całą twarz. W poniedziałek weszło w życie prawo, które pozwala na karanie grzywną w wysokości 150 euro kobiet pojawiających się w miejscach publicznych takich strojach.

"Radzieckie ludobójstwo" między Rosją i Polską

Polsko-rosyjskie stosunki wywołane do tablicy" - tytułuje "Kommiersant" relację z rocznicowych obchodów katastrofy smoleńskiej. Z kolei "Moskowskij Komsomolec" pisze o "+Radzieckim ludobójstwie+ między Rosją i Polską".

"Między Miedwiediewem a Putinem - rosnąca szczelina"

- W kierownictwie rosyjskim jest narastająca szczelina. Stanowisko prezentowane przez Miedwiediewa rożni się od stanowiska Putina - uważa dyplomata i znawca Rosji Wiktor Ross. Według niego, od prezydenta Miedwiediewa możemy spodziewać się dzisiaj innych słów niż tych, które na temat zamiany tablicy płyną z oficjalnych komunikatów rosyjskich. Zdaniem Stanisława Cioska, Rosjanie nie powinni w przeddzień wizyty prezydenta "detonować bomby", ale sam napis na tablicy był dla nich prowokacyjny.

Dzieci są niezdrowe dla rodziców

Matki z małymi dziećmi ważą więcej, spożywają więcej kalorii, piją więcej wysokosłodzonych napojów i jedzą więcej tłustych potraw niż kobiety bezdzietne - donoszą amerykańscy naukowcy. Nowo upieczeni rodzice prowadzą też mniej aktywny tryb życia, niż małżeństwa bezdzietne.

Carter poleci do Kima

Były prezydent USA Jimmy Carter odwiedzi najbardziej zamknięte państwo świata - Koreę Północną. Towarzyszyć mu będą byli prezydenci Finlandii i Irlandii, Martti Ahtisaari i Mary Robinson, oraz była premier Norwegii Gro Harlem Brundtland.

Izrael: Eichmann "był punktem zwrotnym"

Proces Adolfa Eichmanna był "punktem zwrotnym, od którego Izrael i Żydzi zaczęli wymierzać sprawiedliwość swoim prześladowcom i mówić: Dość! Nigdy więcej!" - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w 50. rocznicę procesu niemieckiego zbrodniarza.

"Niezbity dowód" na winę Izraela

Sudańczycy twierdzą, że mają dowód na to, iż atak przeprowadzony niedawno w Sudanie był dziełem Izraela. Chartum postanowił złożyć skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Kuczynski zmierzy się z Humalą

W drugiej turze peruwiańskich wyborów prezydenckich zmierzą się lewicowy nacjonalista Ollanta Humala i były premier o polsko-żydowskich korzeniach Pedro Pablo Kuczynski, wynika z dotychczas przeliczonych głosów.

Nagrali szalejące tornado

Grupa łowców burz sfilmowała w sobotę tornado uderzające na miasteczko Mapleton w stanie Iowa w Stanach Zjednoczonych. Żywioł zniszczył wiele domów. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Lokalne władze ogłosiły stan klęski żywiołowej.

Arabowie upominają Salaha

Szefowie dyplomacji krajów należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej wezwali prezydenta Jemenu Alego Abdullaha Salaha, aby ustąpił i przekazał władzę wiceprezydentowi Abd Rabu Mansurowi Hadiemu.

Czterech zabitych. "Strzelają bandy"

Wojsko, policja i uzbrojone przez rząd bojówki zabiły w niedzielę w mieście Banias w północno-zachodniej Syrii czterech uczestników demonstracji antyrządowych. Rannych jest siedemnaście osób.

Mubarak i synowie do przesłuchania

Egipski prokurator generalny zlecił przesłuchanie byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i jego dwóch synów na okoliczność ich odpowiedzialności za strzelanie do demonstrantów i podejrzeń o gigantyczne nadużycia finansowe.

Japonia zastygła w minucie ciszy

Minutą ciszy cała Japonia oddała hołd ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami, które dokładnie miesiąc temu nawiedziły północno-wschodnią część kraju.

Litwa, Niemcy, Izrael, Ukraina... Msze święte w intencji ofiar

W pierwszą rocznicę katastrofy prezydenckiego tupolewa, w Kościołach na świecie odprawiono msze święte. Za 96 osób, które zginęły pod Smoleńskiem i za zgodę wśród Polaków modlono się m.in. w Niemczech, Czechach, na Litwie, Ukrainie, w Irlandii, Francji, Belgii, Izraelu, USA i we Włoszech. Nabożeństwo odbyło się także w kościele w Londynie, gdzie odsłonięto dwie tablice pamiątkowe. Natomiast na Trafalgar Square w stolicy Wielkiej Brytanii około tysiąca osób z biało-czerwonymi flagami wzięło udział w wiecu.

Ruszają prace przy polskich mogiłach

Specjaliści Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) rozpoczynają przygotowania do ekshumacji na cmentarzysku ofiar NKWD w Bykowni pod Kijowem na Ukrainie, gdzie za rok ma być otwarty czwarty cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej.*