Skazany na ponad 2 lata kolonii karnej białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka, który odmawia samodzielnego przyjmowania pokarmów, został we wtorek skierowany przez sąd na kompleksowe badania psychiatryczne - podają niezależne media białoruskie.

Akademia Szwedzka nie odbierze Literackiej Nagrody Nobla niemieckiemu pisarzowi Guenterowi Grassowi, a nawet nie widzi powodów do dyskusji na ten temat. Takiej kary za krytyczny wobec Izraela wiersz domagał się szef izraelskiego MSW Eli Iszai.

Minutą ciszy i widowiskiem muzycznym potomkowie ofiar uczcili katastrofę Titanica. Ceremonia miała miejsce w dokach Southampton - portu, z którego dokładnie 100 lat temu statek wypłynął w swój pierwszy i ostatni rejs. Cztery dni później potężny liniowiec zderzył się z górą lodową i zatonął.

430 tys. metrów kwadratowych, na których ma znaleźć się 15 torów kolejowych dla superszybkich pociągów - to projekt dworca kolejowego, który zostanie zbudowany w centrum Hongkongu i będzie największym tego typu obiektem na świecie. Stacja ma działać jak międzynarodowe lotnisko - przeprowadzać będzie się w niej kontrolę imigracyjną pasażerów.

Skrajnie prawicowa flamandzka partia Vlaams Belang uruchomiła dziś portal internetowy, na którym wzywa do przysyłania donosów na nielegalnych mieszkańców czy pracowników w Belgii. Portal przypomina holenderską stronę skrajnie prawicowej partii PVV, która wywołała protesty w całej Europie.

10 kwietnia 1912 roku Titanic wypłynął z portu w Southampton do Nowego Jorku. Symbol luksusu i potęgi nie dotarł jednak do celu, a dla kolejnych pokoleń stał się symbolem próżności i niewłaściwego przekonania o niezatapialności statku. Sto lat po wypłynięciu z portu liniowca White Star Line, mieszkańcy Southampton wyszli na ulice, by uczcić pamięć pasażerów legendarnego statku. Otwarto również muzeum, w którym znajdują się rzeczy z Titanica.Na miejscu był Reporter 24 Playzone.

Syryjska opozycja oskarża siły rządowe o nieprzestrzeganie rozejmu, deklarując jednak nadal gotowość do porozumienia. Z kolei szef MSZ Syrii Walid el-Mu'allim powiedział we wtorek, że zgodnie z planem pokojowym siły rządowe zaczęły wycofywać się z miast.

Iran dysponuje rezerwami walutowymi pozwalającymi na wytrzymanie nawet kilkuletniego embarga na sprzedaż ropy - oświadczył prezydent tego kraju Mahmud Ahmadineżad. Powtórzył też po raz kolejny, że Teheran ma prawo do pokojowego wykorzystania energii nuklearnej.

Pogrążona w kryzysie Grecja szuka coraz to nowych sposobów na zdobycie dodatkowych funduszy. Ostatnio tamtejsza policja zezwoliła, by firmy i osoby prywatne potrzebujące ochrony mogły sobie wynająć funkcjonariuszy. Stawka wynosi 30 euro za godzinę usług jednego policjanta.

13-letni Jeremy Wuitschick, uczeń szkoły w Milton w stanie Waszyngton został okrzyknięty bohaterem po tym, jak uratował pędzący autobus szkolny przed katastrofą - donoszą media w USA.

- Tak jak symbolem wymierzonych w Polskę zbrodni totalitaryzmu nazistowskiego pozostaje Auschwitz, tak symbolem zbrodni totalitaryzmu stalinowskiego pozostaje Katyń - powiedział w Katyniu sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. Wcześniej rządowa delegacja uczestniczyła w uroczystościach w Smoleńsku w drugą rocznicę katastrofy Tu-154M.

Anders Behring Breivik jednak jest poczytalny i nie można go uznać za szalonego - to wynik najnowszego badania wyznaczonych przez sąd w Oslo psychiatrów. Eksperci mieli zweryfikować pierwszą opinię na temat zdrowia zamachowca, w której został on uznany za niepoczytalnego i "żyjącego we własnym świecie urojeń". Uznanie Breivika za poczytalnego nie oznacza automatycznie, że będzie sądzony i trafi do więzienia.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, iż Wielka Brytania może wydalić pięciu z sześciu pojmanych terrorystów do USA, gdzie może czekać na nich proces i dożywocie w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Sędziowie z Strasburga orzekli, iż możliwość otrzymania takiego wymiaru kary "nie narusza praw człowieka" terrorystów.

Od soboty w Brukseli nie jeżdżą autobusy i tramwaje, nie funkcjonuje też metro. Wszystko w ramach strajku pracowników komunikacji miejskiej, którzy protestują po śmierci swojego kolegi z pracy, śmiertelnie pobitego podczas pełnienia obowiązków. Bruksela przeżywa komunikacyjny paraliż.

Siły reżimu Baszara Asada nadal prowadzą działania zbrojne, mimo że minęła wyznaczona godzina wejścia w życie rozejmu - twierdzi syryjska opozycja. Potwierdzenie informacji oznaczałoby ostateczne fiasko planu pokojowego wynegocjowanego przez byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana. W związku z sytuacją w Syrii i po starciach na granicy z Turcją szef MSZ Ankary przerwał wizytę w Chinach i wraca do kraju.

Dwie lesbijki z USA mają wyjątkowy problem. Zazwyczaj osoby homoseksualne muszą walczyć o prawo do zawarcia związku małżeńskiego. Dwie kobiety z Maryland starają się osiągnąć coś przeciwnego. Przed stanowymi sądami toczą batalię o prawo do rozwodu, którego im odmówiono, ponieważ w tym stanie związki osób tej samej płci nie mogą być legalnie zawierane.

- Porywająca alegoryczna eksploracja rozkwitu nazizmu w Niemczech i w Polsce - tak powieść Guntera Grassa "Blaszany bębenek" opisuje prestiżowy amerykański dziennik "New York Times". Przeciw przedstawianiu Polski jako jednej z kolebek nazizmu energicznie zaprotestowała Polonia. Do gazety wysłano list protestacyjny.

"Najmniejsze miasto USA", mające jednoosobową populację Buford w Wyoming, trafiło w ręce Wietnamczyka. Azjata kupił je na internetowej aukcji za 900 tysięcy dolarów, aby spełnić swój "American Dream". Paradoksalnie, ostatnim właścicielem Buford był weteran wojny w Wietnamie.

Na dwa lata i osiem miesięcy więzienia skazał chiński sąd niepełnosprawną obrończynię praw człowieka Ni Yulan, która jako adwokat reprezentowała rodziny, dotknięte przymusowymi wysiedleniami. Mąż kobiety usłyszał wyrok dwóch lat pozbawienia wolności.

Izraelskie wojsko jest coraz bardziej zaniepokojone rozbudową sił zbrojnych Iraku. Największe obawy budzi zakup myśliwców F-16, które będą w podobnej wersji jak najnowocześniejsze izraelskie maszyny tego typu - twierdzi "Jerusalem Post". Tel-Awiw jest niespokojny, ponieważ w Bagdadzie, zbrojonym przez USA, ma mieć coraz silniejsze wpływy Iran.