"Fasadowa obecność" NATO i walka o Poznań '56. Tak #PisząoPolsce

Prezydent Poznania apeluje do Macierewicza. Nie chce Smoleńska na obchodach Czerwca'56
Prezydent Poznania apeluje do Macierewicza. Nie chce Smoleńska na obchodach Czerwca'56
TVN 24
Zachodnia prasa wspomina o kontrowersjach w PoznaniuTVN 24

"Rozkazy z ministerstwa" mogą zniszczyć obchody wydarzeń czerwca 1956 r. w Poznaniu, bo Prawo i Sprawiedliwość próbuje upamiętniać ofiary katastrofy smoleńskiej nawet w takich miejscach, w których ginęły ofiary komunizmu – pisze niemiecka "Sueddeutsche Zeitung". W innym artykule zdaje się ironizować, śmiejąc się z uległości NATO względem Rosji, tymczasem "Financial Times" wspomina o fatalnych danych z rynku pracy nad Wisłą. Zachodnie media #PisząoPolsce.

"Kwestionowana prawda" – pod tym tytułem niemiecki dziennik opisuje spory wokół upamiętnienia wydarzeń 1956 r. w Poznaniu. 28 czerwca minie 60 lat od wystąpień w tym mieście i teraz – na fali "przepychanek między rządem (PiS) i władzami Poznania, dochodzi do wykorzystywania heroizmu obywateli sprzeciwiających się komunizmowi" w celach politycznych.

Uroczystości "kosztem bohaterów"?

28 czerwca 1956 r. obywatele Poznania wyszli na ulice, by domagać się lepszych warunków pracy, wolnych wyborów i lekcji religii w szkołach. Z Warszawy wysłano przeciwko nim wojsko. Zginęło co najmniej 58 ludzi, a ponad 600 zostało rannych. "SZ" pisze, że "poznańskie powstanie 1956 r. to dzisiaj jedno z najmniej znanych wydarzeń z okresu istnienia bloku wschodniego" na Zachodzie.

Niestety obecnie dochodzi do "zażartych dyskusji wokół kształtu ceremonii upamiętnienia ofiar", a to za sprawą "historii i jej interpretacji, które stały się polem politycznej batalii w Polsce, zwłaszcza po dojściu do władzy nacjonalistyczno-populistycznego Prawa i Sprawiedliwości".

W Poznaniu PiS-owi przeciwstawia się "liberalno-konserwatywny prezydent Jacek Jaśkowiak dobrze znany ze swojego uczestnictwa w corocznych Paradach Równości" w tym mieście – wskazuje "SZ". Dziennik opisuje spór wokół pomnika Jezusa Chrystusa, który – mimo negatywnej opinii władz miasta – na polecenie szefa MON Antoniego Macierewicza został "wysłany" do Poznania i postawiony w jego centrum przez wojsko.

Dowódca poznańskiego garnizonu poinformował też prezydenta miasta, że w obchodach 28 czerwca – w związku z "rozkazami z ministerstwa obrony" – udział wezmą żołnierze. Ich zadaniem będzie "upamiętnienie nie tylko zamordowanych robotników, ale również ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 r." – relacjonuje niemiecka gazeta.

W ten sposób PiS, który chce "łączyć historię z mitami" pokazuje, że jest gotów to zrobić "nawet kosztem prawdziwych bohaterów".

NATO i neologizmy

"SZ" pisze też o naradzie ministrów obrony narodowej państw NATO w Brukseli i ich wtorkowej decyzji o zgodzie na wysłanie do Polski i państw bałtyckich czterech batalionów sił sojuszu. Niemiecki dziennik zdaje się ironizować, wskazując, że zadziałały sugestie "departamentu neologizmów" NATO, w którym dla obecności wojskowej na wschodniej flance zasugerowano stosowanie terminu "fasadowej obecności" – by nie drażnić Rosjan "zbyt wojowniczym językiem". "SZ" pisze, że jest to oczywiście nic innego jak po prostu "wysyłanie oddziałów".

Jednak niemiecka minister Ursula von der Leyen "wyraźnie zastrzegała" w Brukseli, że NATO musi postępować zgodnie z wytycznymi umowy NATO-Rosja z 1997 r., która stanowi, że NATO "nie doprowadzi do stałego stacjonowania znaczących sił wojskowych" w krajach ówcześnie przyjmowanych do sojuszu.

"Tysiąc żołnierzy na jeden kraj z perspektywy NATO wyraźnie spełnia te założenia – pisze dziennik.

Polska zamyka listę

Prestiżowy "Financial Times" zwraca z kolei uwagę na "haniebny tytuł" Polski jako kraju, który zanotował najniższy "wzrost zatrudnienia" w I kwartale tego roku w krajach Unii Europejskiej. Ten wzrost to "spadek o 0,5 proc." – zdecydowanie większy nawet niż w Grecji, a także na Łotwie i w Holandii (wszędzie spadek o 0,1 proc.). Tymczasem średni wzrost dla całej UE wyniósł w tym okresie 1,4 proc.

Autor: adso//gak / Źródło: "Sueddeutsche Zeitung", "Financial Times"

Źródło zdjęcia głównego: sueddeutsche.de, ft.com

Raporty: