Kartka w niebieskiej kopercie. Tak głosują we Francji

Francuzi już ruszyli do urn: czekają na nich dwie kartki z nazwiskami i niebieska koperta. Na to, których kart trafi więcej do urn czekają dotychczasowy prezydent Nicolas Sarkozy i socjalista Francois Hollande. Według ekspertów, większe szanse na objęcie fotela prezydenckiego ma ten drugi. Dziś druga tura wyborów prezydenckich we Francji.

Spłonął klub karaoke. 9 osób nie żyje

W południowokoreańskim mieście Busan doszło do tragicznego w skutkach pożaru w klubie karaoke. Dziewięć osób zginęło, a 20 zostało rannych - podała nadająca z Seulu stacja YTN.

"Może nas już nie zobaczysz? Może zamierzają mnie zabić?"

Modlitwą, oskarżeniami o tortury i agresywnym zachowaniem pięciu oskarżonych o zorganizowanie ataku na WTC 11 września 2001 roku starało się przerwać pierwsze formalne przesłuchanie w Guantanamo - relacjonują media. Prowadzący je sędzia, pułkownik James Pohl, przedstawił pięciu terrorystom zarzuty, w tym zamordowania prawie 3 tys. ludzi, którzy zginęli w zamachu.

"Rząd doprowadził do kryzysu, teraz każe na siebie głosować"

W niedzielę ponad 9,5 mln wyborców zadecyduje, czy dwie największe partie Grecji: socjalistyczny PASOK i konserwatywna Nowa Demokracja zdołają utworzyć silną koalicję potrzebną do kontynuowania reform. Przeszkodzić może im w tym fakt, że są postrzegane powszechnie jako odpowiedzialne za ekonomiczny kryzys w kraju.

Setki martwych ptaków i delfinów na wybrzeżu

Władze peruwiańskie zaapelowały w sobotę do mieszkańców i turystów o unikanie plaż w północnej części kraju, gdzie znaleziono setki martwych pelikanów i delfinów. Nie wiadomo dotychczas, co spowodowało śmierć zwierząt.

Sztab Hollande'a do Niemców: Nie chcemy wywoływać kryzysu

Pierre Moscovici, szef kampanii prezydenckiej Francoisa Hollande'a, zapewnił Niemców, że w przypadku zwycięstwa socjalistów w niedzielnych wyborach prezydenckich "przyjaźń francusko-niemiecka pozostanie zasadniczym elementem polityki zagranicznej". - Nie zamierzamy wywoływać kryzysu (w stosunkach francusko-niemieckich) w przypadku zmiany władzy - oświadczył polityk.

"To będzie być albo nie być dla klasy średniej"

- To nie będą po prostu kolejne wybory, to będzie być albo nie być dla klasy średniej. Przeszliśmy już zbyt wiele, aby teraz zawracać - powiedział prezydent Barack Obama w sobotę, na pierwszym wiecu poświęconym całkowicie kampanii przed listopadowymi wyborami. Obiecał jednocześnie dalsze działania na rzecz ożywienia amerykańskiej gospodarki.

Tajemniczy kataklizm u stóp Annapurny

Nie wiadomo, co było powodem gwałtownego wezbrania rzeki Seti w Nepalu. Fala powodziowa zmiotła z powierzchni ziemi cała wioskę w popularnym regionie trekkingowym u stóp Annapurny. Na razie potwierdzono śmierć trzynastu osób, czterdzieści wciąż uważa się za zaginione. Wśród nich są rosyjscy turyści.

"Utknęliśmy w gąszczu biurokracji niemieckiej"

Niemiecka Polonia jest rozczarowana tempem realizacji przez stronę niemiecką ustaleń sprzed roku ws. wspierania Polaków w Niemczech. - Utknęliśmy w gąszczu biurokracji niemieckiej. Proszę nam pomóc - zwrócił się do marszałka Senatu, Bogdana Borusewicza prezes Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech, Wiesław Lewicki. Marszałek obiecał wsparcie.

Krwawy bilans starć w Kairze. Zabici i setki aresztowanych

Ponad 300 osób aresztowanych po starciach z siłami bezpieczeństwa, dwie osoby zabite i ponad 300 osób, które ucierpiały od granatów z gazem łzawiącym, strzałów z broni palnej i kamieni - to bilans piątkowych demonstracji i starć pod kairskim Ministerstwem Obrony. Wśród aresztowanych jest dziewięciu dziennikarzy.

Francja ucichła. Czeka na wybory

We Francji trwa cisza wyborcza. Już jutro dowiemy się, kto przez najbliższe pięć lat będzie głową państwa francuskiego. Socjalista Francois Hollande czy urzędujący prezydent Nicolas Sarkozy?

Przedstawili zarzuty architektom zamachów z 11 września 2001

Chalid Szejk Mohammed i czterech innych czołowych agentów Al-Kaidy zostało w sobotę formalnie oskarżonych przed specjalnym trybunałem wojskowym w Guantanamo na Kubie o zorganizowanie ataku na USA 11 września 2001 r. Prowadzący przesłuchanie sędzia, pułkownik James Pohl, przedstawił pięciu terrorystom zarzuty, w tym zamordowania prawie 3 tys. ludzi, którzy zginęli w zamachu.

"Janukowycz sam bojkotuje Euro 2012"

Ukraińscy zwolennicy Julii Tymoszenko, która od przeszło 16 dni prowadzi w więzieniu strajk głodowy, w geście solidarności z byłą premier zorganizowali we Lwowie zbiorową głodówkę. Protestują w ten sposób przeciwko postępowaniu wobec niej. Nie zgadzają się jednak z europejskimi politykami, którzy z tego względu zapowiadają bojkot ukraińskiej części Euro 2012. - Euro tak naprawdę bojkotuje sam Janukowycz - podkreślają w rozmowach z dziennikarzami.

Rodzice ukarali pedofila. Trafił do szpitala

Rodzice dziewczynki, która padła ofiarą 63-letniego pedofila w miejscowości St. Andreasberg w górach Harzu, przy pierwszej nadarzającej się okazji sami "wymierzyli mu sprawiedliwość". - Mężczyzna został pobity tak dotkliwie, że trafił do szpitala - poinformowała policja.

Kryzysowa kampania. Politycy bali się pokazywać publicznie

Zakończona w piątek kampania wyborcza przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi w Grecji była najbardziej nietypowa w historii tego kraju. - Nigdy wcześniej politycy tak bardzo nie obawiali się pokazać publicznie - powiedział Andreas Stergiu, politolog z Uniwersytetu na Krecie. Politycy bardziej skupiają się więc na kameralnych spotkaniach, wizytach domowych, czy na kampanii w internecie.

Już wiedzą, dlaczego Pigmeje są mali

Zidentyfikowano geny odpowiedzialne za mikrą posturę Pigmejów. To przełom. Do tej pory sądzono, że ich niewielki wzrost spowodowany jest raczej przez warunki klimatyczne, w których żyją.

Należą do elity, a nie chcą latać supermyśliwcami

Dwóch amerykańskich pilotów wojskowych wygłosiło wyjątkowe oświadczenie. Mężczyźni należący do elitarnego grona pilotów najnowocześniejszego myśliwca świata, F-22 Raptor, otwarcie stwierdzili, iż nie chcą na nim latać, z obawy o swoje życie. Obawy budzi szwankująca instalacja tlenowa maszyn, która ma tendencję do trucia pilotów i podduszania ich. - Nie czuję się pewnie za sterami F-22 - powiedział major Jeremy Gordon.

Moskwa walczy o zdrowie. Będą zamykać monopolowe

Władze Moskwy mają zamiar aktywnie walczyć o zdrowie swoich obywateli. Urzędnicy celują w alkohol i papierosy. Liczba sklepów monopolowych ma zostać drastycznie zredukowana, picie w miejscach publicznych ostrzej karane a palenie w restauracjach i pubach całkiem zakazane.

Kolejna "Costa" po cichu trafiła do służby

Bez fanfar i wielkiej ceremonii do służby trafiła kolejna "Costa". Wielki statek wycieczkowy Costa Fascinosa został nowym flagowcem armatora Costa Cruises. Firma zrezygnowała z wielkiej fety najprawdopodobniej z powodu złych skojarzeń, jakie wywołuje słowo "Costa" po katastrofie innego wycieczkowca tego armatora, Costa Concordii.

Powiesili na moście, obcięli głowy

Makabryczne odkrycie w Meksyku. W mieście Nuevo Laredo, na granicy z USA, znaleziono ciała 23 osób. Część z nich, z wyraźnymi śladami po torturach, wisiała na moście. Policja przypuszcza, że to wynik kolejnych porachunków karteli narkotykowych.

Jechali na zjazd weteranów. Skończyli w rowie

Co najmniej sześć osób zginęło, a kilkanaście zostało rannych w wypadku autokaru w rejonie Padwy we Włoszech. Autokar z byłymi karabinierami i ich rodzinami wpadł do rowu przy autostradzie i przewrócił się.

Zabiła go bakteria, na którą chciał opracować szczepionkę

25-letni Richard Din pracował nad szczepionką na mikroba, który ostatecznie przyniósł mu śmierć. - Zarażenie się bakterią nad którą się pracuje w laboratorium to bardzo rzadki przypadek - stwierdził Tom Skinner, rzecznik Centrum ds. Zapobiegania i Zwalczania Chorób w Atlancie.

Japończycy wyłączają swój ostatni reaktor

W Japonii rozpoczęto wygaszanie ostatniego z 54 reaktorów jądrowych. Po raz pierwszy od 42 lat w kraju nie będzie działała żadna elektrownia jądrowa. Ulicami Tokio przeszła kilkutysięczna demonstracja przeciwników energii atomowej, których liczba w japońskim społeczeństwie od katastrofy w Fukushimie znacząco wzrosła.

Złamał zakaz ogłoszenia końca wojny. Przeprosili po latach

Edward Kennedy, korespondent wojenny agencji Associated Press, dokonał najprawdopodobniej najgłośniejszego złamania embarga na informację. Amerykanin poinformował o oficjalnym zakończeniu II Wojny Światowej dzień wcześniej niż życzyli sobie tego Alianci. Zapłacił złamaniem kariery, za co 50 lat po jego śmierci agencja AP oficjalnie przeprosiła.

Al-Kaida nie ufała Iranowi

Al-Kaida uważała Iran za nieprzewidywalnego partnera, który kieruje się wyłącznie własnymi korzyściami i któremu nie można do końca ufać - wynika z dokumentów Osamy bin Ladena opublikowanych przez Ośrodek Zwalczania Terroryzmu akademii wojskowej West Point.

Cudzoziemcy głównym celem ataków talibów

Ze sporym opóźnieniem w tym tygodniu afgańscy talibowie ogłosili początek corocznej wiosennej ofensywy przeciwko zachodnim wojskom i wspieranym przez nie rządom prezydenta Hamida Karzaja. Zapowiedzieli, że tym razem ich celem będą niemal wyłącznie cudzoziemcy. Pierwszym wiosennym uderzeniem, poprzedzającym ogłoszenie początku ofensywy, był środowy atak na zamieszkaną przez cudzoziemców i pilnie strzeżoną "Zieloną wioskę" we wschodnim Kabulu. Atak nastąpił w dwie godziny po nocnej wizycie w Kabulu prezydenta USA Baracka Obamy.

Hitler miał "kompleks mesjasza"

Brytyjski wywiad analizował psychikę, gestykulację i mowę Adolfa Hitlera, na krótko przed odwróceniem się szali wojny na jego niekorzyść. Ekspert wywiadu doszedł do wniosku, że zachowanie wodza III Rzeszy należy tłumaczyć "kompleksem mesjasza".

Cichocki dobije lada chwila

Szczęśliwy finał już widać, choć na horyzoncie kapitana Cichockiego jeszcze nikt nie wypatrzył. Wiadomo jednak, że jest już blisko mety, czyli wybrzeży Francji. Może tam dopłynąć w każdej chwili.