Prezydent Bronisław Komorowski rozpocznie dziś oficjalną część wizyty na Ukrainie. Główne jej cele to spotkanie z władzami, a także z liderami opozycji i uroczyste otwarcie cmentarza w Bykowni. Bronisław Komorowski chce poruszyć też kwestię przyszłości relacji UE-Ukraina i rozmawiać o gospodarce.

Pozew za "podburzanie do nienawiści" przeciwko tygodnikowi "Charlie Hebdo" w związku z opublikowaniem przez to pismo satyryczne karykatur proroka Mahometa został złożony w środę w paryskiej prokuraturze - poinformowały francuskie źródła sądowe. Te same źródła powiedziały, że prokuratura wszczęła dochodzenie w związku z hakerskim atakiem na stronę internetową tygodnika.

Szefowie polskiego i brytyjskiego ministerstwa obrony - Tomasz Siemoniak i Philip Hammond - zapowiedzieli w środę przeniesienie do Polski z Londynu Archiwum Polskich Sił Zbrojnych. Zapewnili też, że nasze kraje będą nadal współpracować w dziedzinie obronności po wycofaniu z Afganistanu.

Rosyjski polityk walczy z apokaliptycznymi nastrojami w społeczeństwie w dość nietypowy sposób. Deputowany rady miejskiej Sankt Petersburga chce prawnego zakazu informowania przez media o końcu świata, który - według kalendarza Majów - miałby nastąpić 21 grudnia 2012.

Kościół katolicki na północy Albanii przyjął dekret przewidujący, że sprawcy wendety (krwawej zemsty rodowej) poddani zostaną ekskomunice - powiadomił w środę arcybiskup Szkodry Angelo Masafra. W Albanii zwyczaj wendety, nazywanej "gjakmarrja", sięga XV wieku.

Muzułmańscy i arabscy przywódcy potępili w środę karykatury proroka Mahometa we francuskim piśmie jako kolejną obrazę swej wiary, lecz jednocześnie zachęcali ludzi do unikania gwałtownych reakcji i do protestowania w sposób pokojowy.

Brak krytycznej reakcji administracji prezydenta USA Baracka Obamy na wydalenie z Rosji amerykańskiej rządowej agencji pomocowej USAID stwarza "niebezpieczny precedens" - ostrzega na łamach "Washington Post" prezes fundacji Freedom House David J. Kramer. Obamę krytykują też republikanie.

Magazyn "Forbes" opublikował na swojej stronie internetowej ranking 400 najbogatszych Amerykanów. Na pierwszym miejscu znalazł się założyciel Microsoftu Bill Gates. Jego majątek szacuje się na 66 miliardów dolarów.

Uprawomocnił się wyrok z 2011 roku umarzający proces dyplomatów i dziennikarzy, których o zniesławienie oskarżył Janusz Kobylański. Polonijny biznesmen cofnął apelację od tego wyroku.

W Berlinie uruchomiono w środę nowy bank danych o neonazistach. Powstanie centralnej kartoteki jest reakcją władz na kompromitujące wpadki podczas śledztwa przeciwko terrorystom z Narodowosocjalistycznego Podziemia (NSU).

W komisji Parlamentu Europejskiego ds. środowiska głosowany był w środę raport o gazie łupkowym autorstwa polskiego europosła. Choć nie przeszła poprawka apelująca o zakaz wydobywania gazu z łupków w UE, to korzystna dla zwolenników tego surowca wymowa raportu została osłabiona. Sprawa na forum PE trafi w październiku.

W Gruzji rośnie napięcie przed wyborami parlamentarnymi 1 października. Ostatniej nocy na ulice Tbilisi wyszły tłumy zwolenników opozycji po tym, jak dwie telewizje pokazały nagrania z więzienia ze scenami znęcania się nad więźniem. Władze twierdzą, że to prowokacja wrogów prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Wiceprezydent Chin Xi Jinping wezwał w środę władze Japonii do zaprzestania działań naruszających chińską suwerenność, a wykup spornych wysp określił mianem "farsy". Jednocześnie japońska policja podała, że tamtejsze strony internetowe są atakowane od czasu, gdy rząd poinformował o wykupieniu z rąk prywatnych trzech z pięciu wysp Senkaku. Autorami ataków są prawdopodobnie chińscy hakerzy.