Bielizna mołdawskiej tancerki w kajucie Schettino. "Kocham go"

Wyjaśniła się tajemnica kobiety, którą widziano w towarzystwie kapitana Costa Concordii tuż przed katastrofą statku. Najpierw ustalono, że to Mołdawianka Dominica Cemortan. Teraz, po jej przesłuchaniu przez włoskich prokuratorów oraz dzięki pracy nurków we wraku wycieczkowca, wszystko wskazuje na to, że Cemortan to kochanka Schettino, którą zabrał w rejs jako prywatnego gościa.

Polacy odbili zakładnika tuż przed jego egzekucją

Polscy komandosi w Afganistanie uwolnili zakładnika i zatrzymali 5 uzbrojonych porywaczy. Jak informuje służba prasowa Polskiego Kontyngentu Wojskowego, akcję przeprowadzono w dniu, w którym miało dojść do egzekucji zakładnika.

Zgubili 1,4 tys. sztuk broni. Fiasko "Szybkich i Wściekłych"

Prokurator generalny USA Eric Holder tłumaczył się w czwartek przed komisją Kongresu z prowadzonej przez podległą mu agencję rządową operacji "Fast and Furious" ("Szybcy i Wściekli") - kontrolowanego przemytu broni do Meksyku. Akcja zakończyła się fiaskiem.

Kolejne ofiary w Egipcie. Policja strzelała do tłumu

Co najmniej dwie protestujące osoby zginęły w piątek, postrzelone przez egipską policję. Funkcjonariusze użyli ostrej amunicji do rozproszenia tłumu usiłującego wedrzeć się na komisariat w mieście Suez - podali w piątek świadkowie i źródła medyczne.

Ma być 10 cm śniegu, więc zamykają szkoły

W Rzymie panikę wywołały nie opady śniegu, ale sama ich zapowiedź. Sypać ma w sobotę i niedzielę - dlatego odwołano piątkowe zajęcia w szkołach i przedszkolach. Przygotowano też znaczne zapasy soli i ciężki sprzęt odśnieżający.

Kara dożywocia dla "Towarzysza Ducha"

Oenzetowski trybunał w Kambodży odrzucił apelację "Towarzysza Ducha", czyli Kainga Gueka Eava, który kierował katownią Czerwonych Khmerów S-21. Zamiast tego zwiększył jego wyrok z 35 lat pozbawienia wolności do dożywocia - pisze BBC.

Kościół "wchodzi" do centrów handlowych

Centra handlowe mogą być miejscem nowej ewangelizacji - stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella. On sam, przypomniał, odprawił przed Świętami mszę w takim centrum w Rzymie, jednym z największych w Europie.

ONZ modyfikuje rezolucję ws. Syrii

Kraje członkowskie Rady Bezpieczeństwa ONZ mają nową wersję projektu rezolucji w sprawie zakończenia konfliktu w Syrii. W dokumencie uczyniono ustępstwa na rzecz Rosji licząc, że Moskwa zrezygnuje z blokowania rezolucji - podali w czwartek dyplomaci przy ONZ.

Strajki w komunikacji. Elita chce powrotu króla

Jedni stoją na ulicach, inni piszą listy. W czwartek zakończył się ogólnokrajowy strajk pracowników transportu miejskiego przeciwko rządowym planom reorganizacji tego sektora. 24-godzinny protest spowodował największe utrudnienia w komunikacji miejskiej w Lizbonie i Porto. Tymczasem grupa kilkudziesięciu znanych portugalskich intelektualistów i artystów opublikowała manifest wzywający do przywrócenia w tym kraju monarchii. Autorzy apelu argumentują, że republika w ciągu ponad 100 lat funkcjonowania nie zdała egzaminu.

Ekstradycji Assange'a nie będzie

Założyciel WikiLeaks Julian Assange nie zostanie wydany szwedzkim władzom - zdecydował w czwartek po dwudniowym posiedzeniu Brytyjski Sąd Najwyższy. Szwedzka prokuratura chce go przesłuchać w związku z zarzutami na tle seksualnym, ale sam Australijczyk sugeruje, że Sztokholm byłby tylko dla niego przystankiem w drodze do USA, gdzie chętnie widziano by go przed sądem w związku z ujawianiem depesz dotyczących wojny w Afganistanie i Iraku.

Europa skuta lodem. Ponad 130 ofiar mrozów

Siarczysty mróz zbiera śmiertelne żniwo w wielu krajach europejskich. Według Associated Press w Europie zamarzło co najmniej 139 osób. Prawie połowa z nich na Ukrainie. Wiele regionów w poszczególnych krajach jest odciętych od świata, paraliż komunikacyjny dotyka wszystkie środki transportu, a Włosi mają do czynienia z największym mrozem od ćwierćwiecza. Na razie nic nie zapowiada zmian.

"Książę piratów" na Falklandach. Farba i kamienie w Buenos Aires

Książę William wylądował w czwartkowe popołudnie na Falklandach, gdzie będzie służył jako pilot RAF na śmigłowcu ratunkowym - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony. Przybycie następcy angielskiego tronu zbiegło się w czasie z protestami w centrum stolicy Argentyny Buenos Aires.

Rzymskie metro. Najdroższa budowa UE

Budowa trzeciej linii metra w Rzymie będzie prawdopodobnie najdłuższą i najdroższą inwestycją w historii Włoch i Unii Europejskiej - takie obawy wyraził Sąd Obrachunkowy w Rzymie, odpowiednik NIK. Na nitkę wydano już bowiem 3,3 miliarda euro, a prace przy niej ciągną się już kilkanaście lat.

Bomba w motocyklu zabiła 11 osób

Kolumbijska policja poinformowała o śmierci 11 osób w zamachu w środowy wieczór w mieście Tumaco przy granicy z Ekwadorem. Za zamach najprawdopodobniej odpowiedzialne są Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC) - największa miejscowa organizacja zbrojna od ponad 40 lat odpowiedzialna za wciąż trwającą w tym kraju wojnę domową.

Ojciec Litwinienki: Mój syn był zdrajcą

Ojciec Aleksandra Litwinienki, byłego funkcjonariusza KGB i naturalizowanego Brytyjczyka otrutego polonem w Londynie w 2006 roku, oświadczył w czwartek w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji, że jego syn był "zdrajcą" na żołdzie brytyjskim.

Wyspy tylko dla najlepszych

Imigranci spoza Unii Europejskiej muszą "wnieść wkład w jakość życia w Wielkiej Brytanii", a nie jedynie liczyć na to, że sami odniosą korzyści - stwierdził minister stanu ds. migracji Damian Green, zapowiadając tym samym "bardziej selektywną" politykę migracyjną rządu z Downing Street. Wyspiarze prześwietlą m.in. dochody przybywających do Zjednoczonego Królestwa osób i stały pobyt zagwarantują tylko tym, którzy zarabiają więcej niż średnia krajowa.

W Grecji gorzej niż w Europie wschodniej lat 90.

Grecja jest nawet w trudniejszej sytuacji niż kraje dawnego bloku wschodniego na początku lat 90., bo prawie wcale nie ma przemysłu - ocenia berliński Instytut Badań Gospodarczych (DIW) w swoim najnowszym raporcie na temat kryzysu greckiego.

Tarczą antyrakietową NATO mają dowodzić z Niemiec

Centrum dowodzenia systemem obrony antyrakietowej, który NATO rozmieści w krajach Europy, ulokowane będzie w Niemczech - poinformował w czwartek anonimowy dyplomata podczas spotkania ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Rozdzielone bliźniaczki przez 28 lat żyły 60 km od siebie

Zostały rozdzielone jako niemowlęta i przez 28 lat żyły 60 kilometrów od siebie w Szwecji - w rodzinach, które je adoptowały. Dwie indonezyjskie siostry bliźniaczki - dziś nazywające się Lin Backlund i Emelie Falk - odnalazły się dzięki pewnemu taksówkarzowi, a po latach, także dzięki Facebookowi.

Jeśli broń-zabawka, to tylko rosyjska

Wicepremier Dmitrij Rogozin jest zdania, że zabawki produkowane w Rosji powinny przedstawiać modele rodzimego, a nie obcego uzbrojenia. - Dość już nasze dzieci bawiły się leopardami - oznajmił, nawiązując do zabawek przedstawiających niemiecki czołg.

Chiny mogą dołożyć więcej do ratowania euro

Chiny rozważają zwiększenie udziału w funduszu ratunkowym mającym rozwiązać kryzys zadłużeniowy strefy euro - powiedział w czwartek dziennikarzom chiński premier Wen Jiabao. W Pekinie przebywa z wizytą niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Amfetamina i naboje w polskiej furgonetce

Litewscy pogranicznicy zatrzymali dwóch Polaków, którzy w furgonetce przewozili narkotyki i naboje - poinformowała w czwartek litewska Państwowa Służba Ochrony Granicy.

Przegrana Andersa Breivika. Nie uniknie psychiatrów

Sąd apelacyjny w Oslo odrzucił w czwartek wniosek sprawcy masakry na norweskiej wyspie Utoya z lipca 2011 roku Andersa Behringa Breivika. Mężczyzna nie chciał poddać się nowym badaniom psychiatrycznym. Według pierwszej ekspertyzy Norweg jest niepoczytalny.

Komandosi o Putinie. Przebój w sieci

Kilka dni w internecie i już ponad milion odsłon. Choć to amatorzy, piosenka wpada w ucho. Na nieszczęście Władimira Putina, któremu tekst na pewno by się nie spodobał. No i wykonawcy nietypowi - weterani wojsk powietrzno-desantowych.

Scjentolodzy skazani za oszustwa finansowe

Przywódcy francuskiego odłamu Kościoła scjentologicznego zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu i grzywnę dochodzącą do 600 tys. euro za oszustwa finansowe. Paryski sąd apelacyjny potwierdził tym samym wyrok sądu pierwszej instancji.

Kamieniami, butami i kijami w szefa ONZ

Konwój sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna przy wjeździe do Strefy Gazy został zaatakowany przez tłum. Demonstranci protestowali przeciw wizycie szefa ONZ, bo nie spotka się on z rodzinami Palestyńczyków przebywających w izraelskich więzieniach.