Edward Snowden złożył wniosek o udzielenie tymczasowego azylu w Rosji. Jego rozpatrzenie może zająć do trzech miesięcy, ale w tym czasie Amerykanin ma otrzymać dokument umożliwiający mu opuszczenie strefy tranzytowej lotniska Szeremietiewo w Moskwie, gdzie przebywa od 23 czerwca.

Za niedopuszczalny uznało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych atak na prezydenta Komorowskiego jajkiem w Łucku. Jak podają ukraińskie media, sprawca, to nie nacjonalista, a członek antyfaszystowskiej Słowiańskiej Gwardii. Potwierdza to szef tej organizacji, zaś według strony internetowej Zaporoża, która pierwsza o tym poinformowała, "prawdopodobną przyczyną działania była prowokacja".

"Royal Baby" wyczekiwane jest z ekscytacją nie mniejszą, niż ta towarzysząca narodzinom pierwszego dziecka księcia Karola i księżnej Diany 31 lat temu - powiedział w rozmowie z wysłannikiem TVN24 były rzecznik królowej Elżbiety II Dickie Arbiter. - Kiedy Pałac wreszcie ogłosi, że dziecko przyszło na świat i jakie będzie nosiło imię, w Wielkiej Brytanii będzie wiele emocji - dodał.

130 osób, w tym 120 rebeliantów z Ruchu 23 Marca i 10 kongijskich żołnierzy, zginęło w trwających od niedzieli walkach w Mutaho, ok. 10 km na północ od miasta Goma na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga - poinformował w poniedziałek przedstawiciel władz.

Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew uznał "za skandaliczne" mianowanie w poniedziałek dyplomaty z czasów komunistycznych Bojana Czukowa, na stanowisko doradcy ds. zagranicznych i bezpieczeństwa premiera Płamena Oreszarskiego. - Pan Czukow wielokrotnie opowiadał się za Euroazjatycką Unią Gospodarczą Władimira Putina - powiedział Plewnelijew.

Egipskie siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego, gdy w centralnej części Kairu doszło do starć między zwolennikami obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego a mieszkańcami dzielnicy - poinformowali świadkowie. Waszyngton uważa jednak - jak zaznaczył zastępca sekretarza stanu USA William Burns - nie ma niebezpieczeństwa, by po obaleniu Mursiego doszło do powtórki tragedii z Syrii, gdzie w trwającym od 2011 roku konflikcie zginęło ponad 100 tys. ludzi.

Śledczy badający kolejny pożar na pokładzie maszyny Boeing 787 Dreamliner koncentrują się na niepozornej części, awaryjnemu nadajnikowi podającemu lokalizację samolotu. Twierdzi tak agencja Reutera, powołując się na anonimowego informatora zaangażowanego w dochodzenie.

- Nikt nie chce go przyjąć i USA faktycznie zablokowały go na naszym terytorium - powiedział o Edwardzie Snowdenie rosyjski prezydent. Według Władimira Putina, poszukiwany przez USA za zdradę informatyk, Kremla nie interesuje. - Przybył do nas bez zaproszenia - stwierdził.

Nasze relacje należą do wzorowych - zapewnił Donald Tusk na konferencji po spotkaniu z hiszpańskim premierem Mariano Rajoy. Delegacja polskiego rządu odwiedziła Hiszpanię w celu "konsultacji międzyrządowych". - Jesteśmy krajami, które wiele mogą zrobić wspólnie - zapewniał Hiszpan.