Iran wywoła katastrofę ekologiczną? Plan "Mętna Woda"

Iran może doprowadzić do gigantycznego wycieku ropy naftowej do wód Cieśniny Ormuz. Takie plany znajdują się w ściśle tajnym raporcie, do którego dotarły zachodnie służby wywiadowcze - pisze "Der Spiegel". Celem takiego sabotażu miałoby być zablokowanie strategicznego szlaku transportu morskiego i zmuszenie Zachodu do zdjęcia sankcji.

Merkel: Chcemy ustanowić widoczny znak przeciwko bezprawiu wypędzenia

- Wcześniejsze bezprawie nie może usprawiedliwiać innego bezprawnego postępowania - powiedziała w poniedziałek w Berlinie niemiecka kanclerz Angela Merkel. - Idea upamiętnienia w Berlinie powojennych wypędzeń Niemców jest bliska realizacji - oceniła. Jej zdaniem jeszcze w obecnej kadencji parlamentu może mieć miejsce "symboliczny akt" w tym kierunku.

iPhone 5 podbił państwo Hamasu

Nowy iPhone 5 firmy Apple całkiem dobrze sprzedaje się w Strefie Gazy, dokąd dociera przemytniczymi tunelami - pisze w poniedziałek agencja Reutera, zwracając uwagę, że w Izraelu ten smartfon będzie dostępny dopiero w grudniu.

Korupcja w telekomach, miliony prane w Szwajcarii, a w tle córka prezydenta

Egzotyczni biznesmeni, wielomilionowe łapówki, pranie pieniędzy i zamrożone konta. A w tle ekscentryczna córka azjatyckiego satrapy. Ustalenia prokuratorów szwajcarskich i szwedzkich, jak też dziennikarskie śledztwo ujawniają biznesowe powiązania Gulnary Karimowej z rodakami zamieszanymi w afery z udziałem telekomunikacyjnych gigantów z Rosji i Szwecji.

"To były demokratyczne wybory". Sikorski o Litwie

"Demokratyczne wybory" - takie oczekiwanie pojawia się na ogół, gdy zachodni politycy mówią o głosowaniach w Rosji, na Białorusi czy innych mało demokratycznych państwach. Radosław Sikorski cieszy się zaś, że "demokratyczne wybory" były na Litwie, czyli w państwie, które od lat jest członkiem NATO i UE.

Historyk z USA: Wypędzenie Niemców nosiło pewne znamiona ludobójstwa

Wypędzenia Niemców z Europy Środkowej i Wschodniej po II wojnie światowej były czystką etniczną, ale nie ludobójstwem - powiedział historyk Norman Naimark na konferencji frakcji niemieckich chadeków w Berlinie. Amerykanin dodał też jednak, że ze względu na liczne ofiary, można powiedzieć, że wypędzenie nosiło pewne znamiona ludobójstwa.

Lot nad tajnymi bazami Izraela. Iran przyznaje się do drona

Iran oficjalnie przyznał, że zbudował drona zestrzelonego w miniony weekend nad Izraelem. Irański minister obrony uznaje to za pokaz wielkich możliwości sił zbrojnych swojego kraju. - Reżim syjonistyczny został pokonany - stwierdził Ahmad Vahidi.

Szkoci sami zdecydują o niepodległości. Londyn się zgadza

Brytyjski premier David Cameron i szef szkockiego rządu Alex Salmond podpisali w poniedziałek w Edynburgu porozumienie, zgodnie z którym w 2014 r. zorganizowane zostanie historyczne referendum w sprawie niepodległości Szkocji - poinformował rzecznik Camerona.

Cały świat oglądał wielki skok

Na skok Feliksa Baumgartnera z 39 km patrzyły wczoraj miliony ludzi. Wyczyn Austriaka transmitowały największe stacje newsowe na świecie, a relacje z niego zajmują czołowe miejsca na większości portali.

Ofiara gwałtu w centrum wojny ideologicznej o aborcję. Siłą przerwali zabieg

Porwana i zmuszona do prostytucji 32-letnia Argentynka zaszła w ciążę. Zgodnie z nowym prawem, kobieta mogła przejść legalną aborcję. Jednak konserwatywni katoliccy aktywiści przy pomocy burmistrza Buenos Aires siłą zablokowali procedurę. Po krótkiej i intensywnej batalii, w której wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy, kobieta znów może przejść zabieg. Jednocześnie jej prawnicy szykują szereg pozwów.

Turcy zmusili kolejny samolot do lądowania? "Było zaplanowane"

Lotnictwo wojskowe Turcji wcale nie zmusiło do lądowania samolotu lecącego z Armenii do Syrii - twierdzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Erywaniu. Resort podaje też, że wbrew informacjom tureckich mediów, nie był to samolot pasażerski, ale transportowy i jego międzylądowanie w Turcji było "zaplanowane".

Niekończąca się opowieść. Proces Tymoszenko znów odroczony

Sąd w Charkowie po raz szósty odłożył rozprawę przeciw Julii Tymoszenko. Była premier Ukrainy jest oskarżona o oszustwa, gdy kierowała handlującą gazem firmą Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU). Siódmy termin wyznaczono na 13 listopada.

Największy problem Felixa? Nie wysokość i prędkość, lecz klaustrofobia

Człowieka, który skoczył z 39 kilometrów i przekroczył barierę dźwięku, trudno posądzić o brak odwagi. Felix Baumgartner odczuwał jednak przed swoją próbą ogromny lęk. Nie przed wysokością i prędkością - Austriak musiał pokonać klaustrofobię. - Kiedy samotnie siedzisz godzinami zamknięty w skafandrze, zaczynasz tworzyć w umyśle swój własny mały świat - mówił Baumgartner.

"Będzie zmiana w stosunkach z Polską"

Po zwycięstwie lewicowej opozycji w wyborach parlamentarnych na Litwie, eksperci prognozują ostrożną zmianę w stosunkach z Polską. Tym bardziej, że do koalicji może też wejść Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, która przekroczyła 5-proc. próg wyborczy i uzyskała sześć mandatów. - To historyczny moment i wielki sukces partii - oznajmiła AWPL.

Szturm na posterunek. Ścięli głowy policjantom

Ponad 100 islamskich bojowników zaatakowało w niedzielę wieczorem posterunek policji w północno-zachodnim Pakistanie, przy granicy z Afganistanem, i zabiło sześciu policjantów - poinformowały w poniedziałek pakistańskie władze. Dwóm policjantom ścięto głowy.

Libia ma nowego premiera

Libijski Powszechny Kongres Narodowy wybrał w niedzielę byłego dyplomatę Alego Zidana na nowego premiera. Desygnowany wcześniej na premiera Mustafa Abu Szagur musiał w tym miesiącu zrezygnować, ponieważ nie był w stanie powołać rządu.

"Przez kilka sekund myślałem, że stracę przytomność"

- Najbardziej ekscytujący był moment, kiedy stałem na szczycie świata. Czułem, że cały świat patrzy - mówił na konferencji prasowej Felix Baumgartner, który skoczył ze spadochronem z wysokości 39 km i pokonał barierę dźwięku.

"To nie była zachcianka. To była misja wojskowa o ogromnym znaczeniu"

"Przełom", "bohater", "pionier" - w takich słowach eksperci opisują Felixa Baumgartnera i jego skok z wysokości ponad 39 kilometrów. - Jakim trzeba być silnym psychicznie człowiekiem, żeby wyjść w skafandrze w przestrzeń kosmiczną i skoczyć? - pyta dr Jerzy Achimowicz. - To było niesamowite - dodaje były kosmonauta Mirosław Hermaszewski.

"Facet jest rewelacyjny"

W Poznaniu misję Baumgartnera śledzono nawet na dworcu kolejowym. Opinie były zgodne. - Jestem pełen podziwu, facet jest rewelacyjny - mówili kibicujący Austriakowi widzowie.

Ile reklamy w skoku Felixa? Kosmiczny marketing Red Bulla

Skok ze stratosfery to nie tylko przełom technologiczny. To także część ogromnej kampanii sponsora misji - Red Bulla. Niegdyś mistrzami szumu był Steve Jobs i Apple. Dzisiaj wyprzedził ich Red Bull - ocenia miesięcznik "Forbes".