Legenda walki z apartheidem krytykuje Nobla dla Unii

Południowoafrykański laureat Pokojowej Nagrody Nobla Desmond Tutu zaprotestował przeciwko przyznaniu jej Unii Europejskiej. Jak argumentuje, było to sprzeniewierzenie się woli fundatora nagrody Alfreda Nobla.

Bundestag mówi "tak" pomocy dla Greków

Niemieccy parlamentarzyści zdecydowaną większością głosów zgodzili się na udzielenie Grecji nowej wielomiliardowej pomocy unijnej. Ateny jeszcze w grudniu mają dostać 34,4 miliarda euro.

Najbardziej wpływowa w państwie, choć siedzi w więzieniu

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko została uznana za najbardziej wpływową kobietę w jej kraju w rankingu tygodnika "Fokus", który trafił w piątek do kiosków. Opozycyjna polityk znalazła się na pierwszym miejscu listy mimo, że od ponad roku znajduje się w więzieniu.

Premier Japonii odwołuje wizytę. "Zły" stan zdrowia Putina

Japoński premier odwołał swoją wizytę w Rosji, ponieważ stan zdrowia Władimira Putina ma być "zły" - donoszą japońskie agencje. Rzecznik Kremla szybko zaprzeczył, jakoby prezydent miał istotne problemy ze zdrowiem. Putin ma być "nadal aktywny sportowo".

Skończyli prace nad nową konstytucją. Uspokoją ulicę?

Egipska konstytuanta zakończyła prace nad projektem nowej konstytucji, który jeszcze dzisiaj może zostać zaakceptowany przez prezyenta. Mohammed Mursi liczy, że przyjęcie ustawy położy kres protestom przeciw nadzwyczajnym uprawnieniom, jakie dał mu nowy dekret. Opozycja zapowiada demonstracje.

Izrael stracił część sojuszników w Europie

- Nadszedł czas, aby świat powiedział "nie" izraelskiej okupacji - po tych słowach Mahmuda Abbasa ponad 2/3 członkowskich ONZ przyznało Palestyńczykom status nieczłonkowskiego państwa obserwatora tego gremium. To wielki sukces samego prezydenta Autonomii Palestyńskiej. W czwartkowym głosowaniu okazało się też, że Izrael stracił niektórych swych dotychczasowych europejskich sojuszników.

Najważniejszy więzień Watykanu: Jak mogę odpokutować?

Były kamerdyner Benedykta XVI, Paolo Gabriele, chce odpokutować za kradzież tajnych dokumentów i listów z papieskiego apartamentu - poinformował włoski portal Vatican Insider. Gabriele odbywa w celi w Watykanie karę półtora roku więzienia.

Polska wśród wątpiących. Wstrzymała się

Polska wstrzymała się od głosu w czwartkowym głosowaniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ws. przyznania Autonomii Palestyńskiej statusu państwa obserwatora. - Jesteśmy za powstaniem dwóch demokratycznych państw (Palestyny i Izraela - red.) żyjących obok siebie w bezpiecznych granicach, ale uważamy, że środkiem do tego są bezpośrednie negocjacje - powiedział szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Równość płci także w katalogu z zabawkami. W Szwecji

Święta już blisko, czas pomyśleć o prezentach dla dzieci. Ciekawy pomysł proponuje szwedzka firma Top-Toy Group. Zabawki przestają być dedykowane konkretnej płci dziecka. I tak chłopcy mogą bawić się lalkami, a dziewczynki pistoletami - pisze "The Wall Street Journal".

"Globalny myśliciel" Sikorski

- To jest docenienie roli Polski i tego, że głos Polski jest słyszalny w sprawach nie tylko naszego regionu, i nie tylko w Europie, ale okazuje się, że także tu w Waszyngtonie - powiedział minister Radosław Sikorski, komentując fakt włączenia jego osoby na listę "największych globalnych myślicieli" opracowaną przez magazyn "Foreign Policy".

"Szkodliwy i niefortunny ruch"

Przyznanie Palestyńczykom statusu państwa obserwatora ONZ jest dla Izraela całkowicie bez znaczenia i niczego nie zmienia - oświadczył w czwartek wieczorem w komunikacie prasowym szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu. Decyzję Zgromadzenia Ogólnego ostro skrytykowała też sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Na wojnie z kamerą

Syria, Libia, Sudan, Izrael czy Palestyna - co łączy te różne miejsca na świecie? To, że we wszystkich było albo jest niebezpiecznie, a skoro tak, to we wszystkich tych miejscach pracują operatorzy kamer albo fotografowie, chcący zło wojny pokazać. Często narażają życie, ale często też czują satysfakcję. Najlepsze filmy z konfliktów zbrojnych nagrodzono w Londynie. Kto w tym roku odebrał prestiżową nagrodę Rory Peck - o tym Paulina Chacińska.

Obama i Romney zjedli wspólny lunch

Prezydent USA Barack Obama spotkał się na lunchu ze swoim republikańskim przeciwnikiem w wyborach Mittem Romneyem. Spotkanie miało symbolizować gotowość prezydenta do porozumień z opozycją, m.in. w sprawie zbliżającego się "klifu fiskalnego".

Benedykt XVI na stałe zagości na Twitterze

Przed Świętami Benedykt XVI na stałe zagości na Twitterze - zapowiedział Watykan. Papież sam będzie wskazywał fragmenty swych homilii i przemówień, które w formie 140 znaków trafią na ten popularny portal społecznościowy.

Teraz Obama może więcej. Popłynie broń dla powstańców?

Administracja USA rozważa możliwość głębszej interwencji w wewnętrzny konflikt zbrojny w Syrii, m.in. bezpośrednie dostawy broni dla powstańców - podał "New York Times". Rebelianci syryjscy są coraz lepiej uzbrojeni, w tym w rakiety przeciwlotnicze.

Amerykanie zbudują Izraelczykom Miejsce 911

Nazywa się roboczo Miejsce 911, będzie miał pięć pięter pod ziemią i oficjalnie nieznane przeznaczenie. Korpus inżynieryjny Armii Stanów Zjednoczonych będzie budował w Izraelu tajemniczy kompleks wart aż 100 milionów dolarów, informuje "Washington Post". To kolejny przykład współpracy amerykańskich armijnych inżynierów z Izraelczykami.

"Zagrożenie dla żydowskiego sposobu życia". Po decyzji polskiego Trybunału

"Jewish Cronicle" - jedno z najstarszych i najbardziej szanowanych pism żydowskich wydawane na Wyspach Brytyjskich alarmuje, że zakaz uboju rytualnego w Polsce może zagrozić dostawom mięsa koszernego i mięsa halal do szeregu państw. Polska jest jednym z największych dostawców takiego mięsa spożywanego przez wyznawców judaizmu i islamu w Europie, Izraelu oraz Turcji.

"Ten samolot nie miał prawa lecieć". Sąd zmienia wyrok w sprawie Concorde'a

Francuski sąd apelacyjny oczyścił Continental Airlines z karnej odpowiedzialności za katastrofę Concorde'a linii Air France, w której 25 lipca 2000 roku zginęło 113 osób. Uniewinniono też amerykańskiego mechanika od zarzutu nieumyślnego spowodowania śmierci. - Ten samolot nie miał prawa lecieć. Ta katastrofa to wina administracji i polityków, którzy nie dopełnili swych obowiązków - mówił po ogłoszeniu wyroku adwokat Air Continental. Sąd uznał natomiast odpowiedzialność cywilną amerykańskiego przewoźnika.

Syria odcięta od świata. Nie działa lotnisko, telefony, internet

- Syria została odcięta od internetu - poinformowały dwie firmy informatyczne z USA śledzące ruch w sieci. Całkowicie zablokowano też ruch na lotnisku w Damaszku. Austriackie ministerstwo obrony poinformowało, że w pobliżu lotniska ostrzelano konwój żołnierzy sił pokojowych.

Pożar zamknął tunel pod La Manche na dwie godziny

Firma Eurostar wstrzymała na dwie godziny komunikację kolejową w tunelu pod kanałem La Manche z powodu pożaru jednego z pociągów wahadłowych (Shuttle). Pociąg transportował ciężarówki z Folkestone w Wielkiej Brytanii do Coquelles we Francji.