Kilkanaście dni temu media obiegły zdjęcia kobiety w czerwonej sukience, zasłaniającej się przed atakiem ze strony policji w Stambule. Teraz demonstranci mają nowy symbol - to mężczyzna, który przez kilka godzin w milczeniu stał na placu Taksim. W jego ślady poszły już setki osób.

Rada Stanu, sąd administracyjny najwyższej instancji w Grecji, w poniedziałek wieczorem anulował tymczasowo decyzję rządu o zamknięciu publicznego radia i telewizji ERT. Sąd nakazał ponowne ich otwarcie aż do powołania nowego, publicznego emitenta. Wcześniej z propozycją chwilowego wznowienia emisji zwrócił się do koalicjantów premier Grecji Antonis Samaras.

Wybór umiarkowanego polityka Hasana Rowhaniego na prezydenta Iranu jest oznaką, że Irańczycy chcą podążać w innym kierunku, lecz nie wiadomo, czy doprowadzi to do przełomu ws. ambicji nuklearnych Teheranu - ocenił prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla telewizji PBS.

Pierwszy z policjantów związanych ze śmiercią polskiego emigranta Roberta Dziekańskiego został skonfrontowany w poniedziałek w sądzie w Vancouver z nagraniem, które dokumentuje prawdziwy przebieg wydarzeń - podały kanadyjskie media. Dziekański zmarł w 2007 roku w wyniku ataku serca po użyciu przez funkcjonariuszy paralizatorów.

Wydawany w Irlandii Płn. dziennik "Belfast Telegraph" przy okazji szczytu G8 zamiast zdjęcia premiera Włoch Enrico Letty zamieścił fotografię jego stryja Gianniego Letty, który przez lata był znacznie bardziej znanym politykiem za rządów Silvio Berlusconiego.

Turcja wrze. W Ankarze po raz kolejny tłumy wyszły na ulice wykrzykując antyrządowe hasła i odpalając race. Przy próbie rozproszenia tłumu doszło do przepychanek. Policja zatrzymała kilkanaście osób. Władze ostrzegają, że do rozpędzania zamieszek użyją wojska.

Co najmniej 40 tysięcy osób zostało poszkodowanych wskutek ulewnych deszczy, które nawiedziły miasto Piedras Negras w stanie Coahuila na północny Meksyku - poinformowały tamtejsze władze. Jeden mężczyzna nie żyje.

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, nie zgodzili się w poniedziałek na szczycie G8 w Irlandii Północnej co do tego, w jaki sposób zakończyć trwający ponad dwa lata konflikt w Syrii. Jak poinformował Biały Dom, Obama zaoferuje na kryzys syryjski pomoc humanitarną w wysokości ponad 300 mln USD, z czego prawie połowa zostanie przekazana samej Syrii, a reszta sąsiednim krajom zmagającym się z napływem uchodźców.

W zamienionym w fortecę Lough Erne w Irlandii Płn. rozpoczął się w poniedziałek po południu szczyt najbardziej wpływowych państw - G8. Przy tej okazji ogłoszono, że pierwszy etap negocjacji ws. umowy o wolnym handlu między UE a USA rozpocznie się w lipcu.

- Przez dwa i pół roku nie wiedziałam, czy właśnie nie połykam trucizny. To było życie w potwornym strachu - wyznaje reporterowi "Faktów" TVN, Janowi Błaszkowskiemu, Margot Woelk. 96-letnia już kobieta, jako młoda dziewczyna trafiła do grona "testerek", które codziennie sprawdzały, czy posiłek przygotowany dla Adolfa Hitlera nie zawiera trucizny.

Edward Snowden zaprzecza, jakoby miał dostarczyć tajne informacje Chinom. Były pracownik CIA i NSA powiedział też, dlaczego ujawnił programy inwigilacji amerykańskich służb specjalnych.

Od lat śmierć Gagarina otacza mgła tajemnicy i mnóstwo różnych spekulacji. Czy wywiad innego legendarnego kosmonauty, w którym wskazuje bezpośrednią przyczynę katastrofy sprzed 45 lat, rozwieje wątpliwości. Aleksiej Leonow brał udział w śledztwie, dziś mówi, że maszyna Gagarina wpadła w korkociąg i rozbiła się, bo zbyt blisko niego przeleciał inny samolot.

Premier Czech Petr Neczas złożył dymisję na ręce prezydenta Milosza Zemana. Ten dymisję przyjął i podziękował Neczasowi i jego rządowi. – Zawsze was szanowałem, choć wiele razy się nie zgadzaliśmy. Zawsze uważnie słuchałem waszych poglądów. Chciałbym życzyć wam trochę ludzkiego szczęścia i dużo pogody ducha – powiedział Zeman na pożegnanie.

Amerykanów dusi kryzys budżetowy, Europejczycy nie mają za wiele do pokazania - w tej sytuacji na jubileuszowym 50. salonie aeronautycznym i kosmicznym na paryskim lotnisku le Bourget dominować będzie Rosja, przynajmniej wśród konstrukcji wojskowych. Cywilną rywalizację lotniczą nadal definiuje wyścig Airbusa z Boeingiem, którego tłem będą, znów, Rosjanie.

Wykrzyczane hasło w obronie uwięzionego opozycjonisty nieoczekiwanie zakończyło pierwszą konferencję prasową prezydenta-elekta Hasana Rowhaniego. Zszedł z podium, a telewizja zaczęła pokazywać sceny z piątkowych wyborów i nadawać muzykę. Wcześniej Rowhani zdążył zapowiedzieć umiarkowaną politykę zagraniczną, ale podkreślił, że Iran nie zawiesi wzbogacania uranu.