Moskwa ostrzega Izrael i "obawia się" o bazę USA

Rosja obawia się, że baza amerykańska w Kirgistanie, która służy jako wsparcie operacji w Afganistanie, może zostać wykorzystana w potencjalnym konflikcie z Iranem. Taką opinię wyraził oficjalny przedstawiciel rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz. Jednocześnie Moskwa wyraźnie ostrzegła Izrael, aby nie atakował Iranu, ponieważ będzie to miało "katastroficzne konsekwencje" dla regionu.

"Naciski, sankcje i zabójstwa nie wydadzą owoców"

Po tym jak Iran odmówił dostępu inspektorom Międzynarodowej Agencja Energii Atomowej do zakładów nuklearnych w Parchi, a MAEA wyraziła z tego powodu rozczarowanie, Najwyższy Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że Teheran z programu atomowego wycofać się nie zamierza.

Fundacja rapera: pół miliona dolarów kosztów, zero datków

Działalność charytatywna może być świetnym źródłem pozytywnego PR, co skrzętnie wykorzystuję różnego rodzaju celebryci. Swój fundusz dobroczynny założył między innymi amerykański raper Kanye West. Jak wykazała analiza udostępnionych dokumentów podatkowych z 2010 roku, Kanye West Foundation wydała na własne potrzeby, głównie pensje, 575 tysięcy dolarów. Na cele dobroczynne wydano zero dolarów.

Obrzucony jajkami za karykaturę Mahometa

Szwedzki plastyk i karykaturzysta Lars Vilks został obrzucony jajkami w czasie wykładu na uniwersytecie w Karlstad w środkowej Szwecji. Swoimi rysunkami kilka lat temu, jak twierdzili niektórzy muzułmanie, obraził Mahometa.

Rosjanie chcą zachodnich śmigłowców

Rosja, jeden z największych eksporterów uzbrojenia, zamierza kupić dla swego Ministerstwa Obrony 45 śmigłowców od grupy Eurocopter - podał dziennik "Wiedomosti". Gazeta zwraca uwagę, że po raz pierwszy resort kupi sprzęt konkurujący z rosyjskim.

Zastrzyk świeżej krwi dla izraelskiej armii?

Izraelski Sąd Najwyższy orzekł, że tzw. prawo Tala, wyłączające ultraortodoksyjnych studentów szkół religijnych z powszechnej obowiązkowej służby wojskowej, jest niekonstytucyjne. Decyzja może doprowadzić do rozłamu w rządzącej koalicji i dalszego wyobcowania społeczności ortodoksyjnych wyznawców judaizmu. Na zmianę prawa naciskało też wojsko, które ma problem z pozyskiwaniem rekrutów.

Rosjanie chcą "dobrego pomnika" w Smoleńsku

Polski i rosyjski minister kultury uzgadniali szczegóły budowy pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku. Jak powiedział Bogdan Zdrojewski, wmurowanie kamienia węgielnego może mieć miejsce 10 kwietnia 2012 r., w drugą rocznicę wypadku, natomiast odsłonięcie pomnika miałoby nastąpić dokładnie rok później. Jego rosyjski odpowiednik, Aleksandr Awiediew, zaznaczył, iż Rosja chciałaby, aby w Smoleńsku powstał "dobry pomnik".

Masakra na granicy. "Zabijany był każdy, kto nie zdołał uciec"

- Jesteśmy bardzo blisko stwierdzenia, że wojskowa interwencja jest jedynym rozwiązaniem - oznajmił przedstawiciel opozycyjnej Syryjskiej Rady Narodowej Basma Kodmani. Ponadto obrońcy praw człowieka poinformowali, że żołnierze i członkowie milicji lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada schwytali, a następnie zastrzelili 27 młodych mężczyzn w trzech wioskach na północy Syrii.

FATCA uderzy w polskie banki?

- Amerykańskie prawo FATCA narzuci na polskie banki obowiązki, które będą mogły oznaczać konieczność łamania krajowych regulacji - pisze "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, prawo, które wejdzie w życie w 2013 roku, będzie wymagać ujawniania informacji o działaniach prowadzonych za granicą przez podatników USA. Może być to sprzeczne z polskim prawem, ale banki nie będą mieć wyboru, ponieważ inaczej zostaną obłożone w USA dotkliwym karnym podatkiem.

12 mieszkań premiera. I 11 mln euro

Główny aktor w walce z włoskim kryzysem nie musi bać się o własną kiesę. Z ogłoszonych przez włoski rząd oświadczeń majątkowych wynika, że premier Włoch Mario Monti jest właścicielem 12 mieszkań i 3 sklepów. Ma również 11 milionów euro oszczędności.

Boliwia może stracić połączenie z Brazylią

Boliwia ogłosiła stan wyjątkowy po tym, jak w poniedziałek setki rodzin zostało pozbawionych dachu nad głową, gdy wylała rzeka Acre na wschodzie kraju. Zagrożony jest też most łączący tę część Boliwii z Brazylią. Zdaniem władz to najgorsza powódź w regionie od 30 lat.

Francja kończy z "pannami"

Batalia prowadzona przez francuskie feministki przyniosła im zwycięstwo. Rząd Francji uznał wpisywanie słowa "mademoiselle", czyli panna, do dokumentów za zbędne.

Szef MSZ "honorowo rezygnuje"

Od lat między nimi się nie układało, ale teraz konflikt między australijską premier Julią Gillard a jej poprzednikiem i szefem MSZ zarazem Kevinem Ruddem wszedł w nową fazę. Pozornie górą jest Gillard.

Przeżył piąty zamach

Prezydent Abchazji, separatystycznej republiki Gruzji, Aleksandr Ankwab, po raz piąty był celem zamachu i znów udało mu się ujść z życiem. W szpitalu w mieście Gudauta zmarło natomiast od odniesionych ran dwóch ochroniarzy prezydenta. Do Ankwaba zadzwonił Dmitrij Miedwiediew i zaoferował pomoc Rosji w dochodzeniu w związku z próbą zamachu.

Twórca Megaupload na wolności

Założyciel i szef strony Megaupload, który został aresztowany w styczniu na wniosek FBI, wyszedł na wolność za kaucją. Wcześniej dwa razy nowozelandzki sąd odmówił Kimowi Dotcomowi możliwości opuszczenia aresztu. 38-latek jest oskarżany przez Amerykanów o piractwo internetowe na wielką skalę.

Fiasko "wizyty ostatniej szansy"

Bez rezultatu zakończyła się "wizyta ostatniej szansy", inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Iranie. Jak poinformowali pracownicy MAEA, irańskie wojsko odmówiło im wstępu do zakładów nuklearnych w Parchin, które leżą na terenie bazy wojskowej.

Nawrót raka u Chaveza?

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez poinformował we wtorek, że kubańscy lekarze znaleźli u niego "nową zmianę" w miejscu, w którym operowano go w zeszłym roku na raka, i że będzie się musiał poddać kolejnej operacji.

Apel o  2-godzinne przerwy w walkach

Syryjskie siły bezpieczeństwa zabiły we wtorek w mieście Hims oraz w miastach i wioskach prowincji Idlib przy granicy z Turcją co najmniej 100 osób - twierdzą lokalne źródła opozycyjne. Międzynarodowy Czerwony Krzyż (MCK) zaapelował o codzienne przerwy w walkach, aby niezbędna pomoc mogła dotrzeć do potrzebujących. Waszyngton oświadczył, że nadal opowiada się za rozwiązaniem politycznym, ale nie wyklucza innych opcji.

Clinton szefową Banku Światowego?

W związku z zakończeniem w czerwcu kadencji obecnego prezesa Banku Światowego Roberta Zoellicka wtorkowy "Washington Post" wymienia ośmioro potencjalnych kandydatów na jego następcę - wśród nich obecną sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Pierwsza brygada arktyczna w 2015

Pierwsza arktyczna brygada zmotoryzowanych strzelców ma być gotowa w 2015 roku - oświadczył dowódca rosyjskich sił lądowych, gen. Aleksandr Postnikow.

Obama "podziękował kanclerz za przywództwo"

Prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel z uznaniem wypowiedział się o tzw. pakcie fiskalnym, który poprzez zaostrzenie dyscypliny budżetowej ma pomóc w przezwyciężeniu kryzysu zadłużenia w strefie euro.

Młodzi Hiszpanie nie schodzą z ulic

W hiszpańskiej Walencji piąty dzień z rzędu protestowali uczniowie i studenci. Tysiące ludzi, w większości młodych, manifestowało przeciw cięciom nakładów na edukację oraz przeciw brutalności policji, która interweniowała poprzedniego dnia.

Intensywne rozmowy z talibami. Lokalnych urzędników, nie USA

Grupa przedstawicieli władz z prowincji Kandahar na południu Afganistanu wyjechała do Kwety w zachodnim Pakistanie na spotkanie z przywódcami talibskimi i rozmowy na temat prób osiągnięcia pokoju - powiedział we wtorek rzecznik jednej z instytucji prowincji. Okazuje się, że w ciągu ostatnich 10 dni doszło już do trzech takich spotkań.

"Zabierają im dzieci" i szkolą na samobójców

Afgańska policja przechwyciła 41 dzieci, które pakistańscy rebelianci próbowali przemycić przez granicę. Dzieci miały być wykorzystane jako zamachowcy-samobójcy - powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Afganistanu Sediq Seddiqi.

"Dodatkowe środki". Amerykanie dozbroją rebeliantów w Syrii?

W opinii Departamentu Stanu USA najlepsze dla Syrii byłoby rozwiązanie polityczne, ale jeśli syryjski prezydent Baszar el-Asad je odrzuci, "konieczne może być rozważenie dodatkowych środków". Reuters interpretuje tę wypowiedź, pisząc, że "wydaje się, iż USA otwierają drzwi dla ewentualnego uzbrojenia syryjskich buntowników".

Popierają go, choć twierdzą, że przegra

Wzrost poparcia dla konserwatywnego Ricka Santoruma w wyścigu republikanów do nominacji prezydenckiej wzbudza popłoch wśród partyjnych strategów i prawicowych komentatorów. Z najnowszych sondaży wynika, że republikańscy wyborcy wolą Santoruma jako kandydata partii w tegorocznych wyborach, mimo że jednocześnie uważają, iż większe szanse na pokonanie prezydenta Baracka Obamy ma były gubernator Massachusetts Mitt Romney.

Operacja "Bulldog". Psi przemyt za 230 tys. euro

Włoska policja udaremniła przemyt ponad 200 szczeniaków różnych ras na jednej z autostrad przy włoskiej granicy z Austrią i Słowenią. Według szacunków, psy mogły kosztować nawet 230 tys. euro.

9 zabitych, wybory zakończone

W Jemenie odbyły się we wtorek wybory prezydenckie, a wraz z nimi dobiegły końca rządy niepopularnego prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Cieniem na głosowaniu położyły się akty przemocy, w których zginęło dziewięć osób, a ponad 40 zostało rannych.

Autobus przygniótł mu nogi. Pomogli przechodnie

Dramatyczne sceny na jednej z chińskich ulic. Mężczyzna wpadł pod skręcający autobus, który przygniótł mu nogi. Całe zdarzenie zarejestrowały miejskie kamery. Na krótkim filmie widać, że z pomocą szybko pospieszyli przechodnie, którzy próbowali podnieść autobus.

Białoruś nie wpuściła posłów RP. Bo wizyta była "konspiracyjna"

Grupa posłów z sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą nie została wpuszczona na Białoruś - poinformował szef komisji Adam Lipiński (PiS). Polskim parlamentarzystom białoruscy pogranicznicy wbili do paszportów dyplomatycznych pieczątkę "zakaz wjazdu", nie podając przyczyn takiej decyzji. "Rozczarowująca" - tak białoruską decyzję nazwała dyrektor biura prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Paulina Kapuścińska. Z kolei MSZ Białorusi twierdzi, że polscy posłowie naruszyli wszelkie zasady "ogólnie przyjętej praktyki stosunków międzynarodowych".