Romney zaatakuje Obamę na froncie międzynarodowym

Nowicjusz na arenie międzynarodowej, który notorycznie ustępuje przeciwnikom Ameryki i naraża na szwank jej bezpieczeństwo - w taki sposób, jak donosi amerykańśka prasa, Baracka Obamę zamierza przedstawiać w kampanii wyborczej faworyt republikanów do nominacji prezydenckiej, były gubernator Massachusetts Mitt Romney. Ma on bowiem częściej atakować także politykę zagraniczną obecnego prezydenta.

Chcą leczyć Tymoszenko w Berlinie

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zamierza zlecić opracowanie ustawy zezwalającej na leczenie więźniów za granicą - podał w piątek niemiecki dziennik "Seuddeutsche Zeitung". Dzięki temu przebywająca w więzieniu była premier Julia Tymoszenko mogłaby być leczona w Berlinie.

Prezydent nie ustąpi. "Moje sumienie jest czyste"

Prezydent Węgier Pal Schmitt, pozbawiony tytułu doktorskiego za plagiat swojej pracy dyplomowej, oświadczył w piątek, że nie zamierza podać się do dymisji. Według niego nie ma związku między jego pracą doktorską sprzed 20 lat a sprawowaniem obecnie urzędu prezydenta. Jego dymisji domagają się partie opozycyjne.

"Informacyjny blackout". Adwokat Balesa oskarża armię

Adwokat amerykańskiego żołnierza oskarżonego o masakrę cywilów w Afganistanie zarzuca dowództwu armii całkowitą blokadę informacyjną w tej sprawie. Prawnik skarży się, że odmówiono mu dostępu do rannych i potencjalnych świadków.

W maju zaczną usuwać wrak Concordii

W maju rozpocznie się operacja usunięcia wraku statku Costa Concordia, leżącego u brzegów wyspy Giglio w Toskanii - zapowiedział w piątek szef włoskiej Obrony Cywilnej Franco Gabrielli. Ma to potrwać od 9 do 11 miesięcy.

USA nakładają sankcje na towarzyszy Asada

Amerykańskie Ministerstwo Skarbu nałożyło w piątek na trzech wysokich rangą przedstawicieli syryjskich władz sankcje za pomoc w podsycaniu przemocy przeciwko obywatelom. Władze zakazały Amerykanom utrzymywania z nimi kontaktów i prowadzenia interesów.

Wizy do USA coraz droższe

Amerykański Departament Stanu zapowiedział podwyżkę opłat za wizy do USA. Od 13 kwietnia opłaty przy składaniu wniosków o wizy na przyjazd turystyczny, biznesowy, dziennikarski oraz na studia wyższe i wymianę naukową zostaną podniesione ze 140 do 160 dolarów.

Gumowe kule, gaz i koktajle Mołotowa. Coraz więcej ofiar

W czasie starć izraelskich żołnierzy z palestyńskimi demonstrantami siły bezpieczeństwa zastrzeliły w Strefie Gazy 20-letniego mężczyznę, a blisko 37 osób zostało rannych - poinformowali palestyńscy ratownicy medyczni. Do zamieszek doszło również w pobliżu Jerozolimy. W stronę protestujących wystrzelono m.in. gumowe kule, gaz łzawiący i granaty, natomiast Palestyńczycy odpowiedzieli kamieniami i koktajlami Mołotowa. W wyniku walk ponad 100 Palestyńczyków zostało rannych, a dziesiątki aresztowano.

Wraca część mieszkańców z rejonu Fukushimy

Trzy miasta w zamkniętej dotąd strefie wokół zniszczonej elektrowni atomowej Fukushima I zostają częściowo otwarte. Do domów będzie mogło wrócić ok. 16 tys. ze 100 tysięcy osób, ewakuowanych z tej strefy - poinformowały w piątek japońskie władze.

Nie żyje były szef KGB. "Zastrzelił się"

Nie żyje były szef wywiadu KGB Leonid Szebarszyn. - Został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Moskwie. Według wstępnych danych, zastrzelił się - powiedział agencji Interfax anonimowy informator w organach śledczych Rosji. Na miejscu znalezienia zwłok pracuje grupa operacyjno-śledcza.

Ponad 100 tys. uciekinierów w Pakistanie

Ponad sto tysięcy osób musiało opuścić miejsce zamieszkania z powodu walk między armią pakistańską a talibami na północnym zachodzie Pakistanu przy granicy z Afganistanem - poinformowało w piątek biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

UE parafowała umowę z Ukrainą. Bez fanfar, w cieniu Tymoszenko

W Brukseli parafowano w piątek umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina, która - zdaniem Kijowa - zmieni relacje stron w kierunku politycznej i gospodarczej integracji. UE nie chce na razie podpisać dokumentu, żądając od Ukrainy np. przestrzegania zasad państwa prawa. Chodzi przede wszystkim o sprawę liderki opozycji, byłej premier Julii Tymoszenko, która odsiaduje wyrok 7 lat więzienia.

540 mln dolarów do wzięcia. W USA loteryjny szał

Bilet do szczęścia i wielkiego bogactwa to kupon za jedynie jednego dolara. W piątkowej, rekordowej kumulacji w Stanach Zjednoczonych w loterii Mega Millions można zgarnąć aż 540 mln dolarów. Na największą wygraną w historii wszystkich loterii na świecie liczą miliony Amerykanów, którzy szczęśliwe liczby obstawiają w 42 stanach. - Wszyscy muszą spróbować swojego szczęścia - przyznał jeden z graczy Tyrone Johnson.

Rosja i tarcza jednoczą republikanów wokół Romneya

Ostra retoryka Mitta Romneya pod adresem Rosji da mu nominację na kandydata Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA w 2012 r. - ocenia w piątek rosyjski dziennik "Kommiersant", komentując ostatnie wystąpienia tego amerykańskiego polityka. Nieoczekiwany prezent prawdopodobnemu rywalowi zrobił bowiem Barack Obama swoją rozmową z Dmitrijem Miedwiediewem w Seulu. Swoje zrobiła też wypowiedź tego drugiego. Rosyjski prezydent dał do zrozumienia, że popiera Obamę w walce z republikanami.

Norwegia też będzie miała "batalion arktyczny"

Rok po tym, jak Rosja ogłosiła, że sformuje specjalne jednostki wojskowe do walki w Arktyce, Norwegia ogłosiła taki sam pomysł. Jeden z batalionów norweskiego wojska ma się stać "Batalionem Arktycznym". Oznacza to eskalację powoli nakręcającego się wyścigu zbrojeń za kręgiem polarnym.

"Katolicki" portal pod lupą kontrwywiadu

Niemiecki kontrwywiad będzie intensywnie obserwować stronę internetową kreuz.net. Na portalu można znaleźć homofobiczne, antyislamskie i antysemickie hasła - informują niemieckie media.

Najdroższy będzie jeszcze droższy. 1,45 biliona dol. za F-35

Największy i najdroższy program zbrojeniowy świata po raz kolejny stał się jeszcze droższy. Według agencji Reuters, Pentagon właśnie zaktualizował swoje przewidywania co do tego, ile USA będzie kosztować nowy myśliwiec piątej generacji F-35. Cały program opracowania, zbudowania i eksploatowania 2443 maszyn ma kosztować 1,45 biliona dolarów.

10 proc. Zachodniego Brzegu pod osiedla

Izraelska administracja cywilna przypuszczalnie zamierza przeznaczyć dodatkowe tereny na Zachodnim Brzegu pod rozbudowę żydowskich osiedli - podał izraelski dziennik "Haarec". Tajne mapy obrazujące planowaną konfiskatę palestyńskich ziem zostały ujawnione na podstawie prawa o dostępie do informacji - dodaje dziennik.

Amerykanie stracili myśliwca

Amerykański myśliwiec F-15E rozbił się niedługo po starcie z bazy w "Azji południowo-zachodniej" - poinformował Pentagon. Jeden z członków dwuosobowej załogi zginął na miejscu, drugi został ranny. Nie wiadomo, co było przyczyną wypadku.

"Barbara i ja wspieramy naszego przyjaciela"

Były prezydent George H.W. Bush oficjalnie zadeklarował poparcie dla faworyta do republikańskiej nominacji prezydenckiej w tegorocznych wyborach, byłego gubernatora Massachusetts Mitta Romneya. Sondaże popularności nie są jednak dla Romneya pocieszające.

Po 11.09 zmienił pięć domów i spłodził czwórkę dzieci

Po zamachach z 11 września rodzina Osamy bin Ladena przez dziewięć lat ukrywała się w Pakistanie. Jak wynika z przecieków z zeznań pojmanej żony terrorysty nr 1, w tym czasie przywódca Al-Kaidy zmienił pięć domów i spłodził czwórkę dzieci, z czego dwójka przyszła na świat w państwowym szpitalu. Pomimo poszukiwania jej męża przez najbardziej zasobne wywiady świata, Osama wiele lat spędził mieszkając w pobliżu stolicy Pakistanu.

Podrzynał gardła w imię rebelii. "Ktoś musi to zrobić"

- W Syrii nie obowiązują już żadne prawa. Jeśli my nie wymierzymy sprawiedliwości, nikt tego nie zrobi - powiedział reporterowi "Der Spiegla" bojownik syryjskiej opozycji, który zajmował się egzekucjami ludzi reżimu prezydenta Baszara el-Asada. Mężczyzna przyznaje się do poderżnięcia gardeł czterech wojskowych, którzy zostali uznani przez rebeliantów winnymi zbrodni na ludności cywilnej. Hussein ma być "najmniej doświadczonym" z grupy katów w Homs.

Kontrwywiad zatrzymuje radykałów. "Będą inne operacje"

Ok. 20 osób ze środowisk radykalnych islamistów zatrzymały rano francuskie służby bezpieczeństwa, głównie w Tuluzie - podała agencja AFP powołując się na źródło bliskie śledztwu. Prezydent Nicolas Sarkozy zapewnił w radiu Europe 1, że planowane są kolejne akcje tego typu.

Ktoś "daje im kalendarz" ambasadora?

"Wszędzie, dokąd chodzę, jest NTW [rosyjska telewizja -red.]. Zastanawiam się, kto daje im mój kalendarz? Nie powiedzą mi. Ciekawe, jakie są przepisy tutaj dla takich rzeczy?" - napisał na Twitterze amerykański ambasador w Rosji Michael McFaul.

Rozkaz z Tokio: Zestrzelić rakietę Kima

Wydałem rozkaz zestrzelenia północnokoreańskiej rakiety, jeśli naruszy japońską przestrzeń powietrzną - oświadczył japoński minister obrony Naoki Tanaka. Według najnowszych zdjęć satelitarnych, na wyrzutni w Korei Północnej trwają prace przygotowawcze przed odpaleniem rakiety Taepodong-2. Według Phenianu jej start ma wyłącznie charakter naukowy. USA, Japonia i Korea Południowa twierdzą, że to zakamuflowany test rakiety balistycznej zdolnej przenosić broń atomową.

Poznamy projekt pomnika w Smoleńsku

Dziś w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zostaną ogłoszone wyniki międzynarodowego konkursu na pomnik upamiętniający katastrofę z 10 kwietnia 2010 r., który stanie w Smoleńsku.