Burzliwa noc w Stambule. Ok. 10 tys. osób zgromadziło się w sobotę w pobliżu placu Taksim, wznosząc antyrządowe okrzyki i protestując przeciwko brutalności policji po tym jak siły bezpieczeństwa prawdopodobnie przez przypadek zabiły kurdyjskiego demonstranta.

Los Edwarda Snowdena jest w rękach Rosji. Takie oświadczenie wydał w niedzielę prezydent Ekwadoru. Rafael Correa podziękował też przy tym byłemu pracownikowi amerykańskich służb wywiadowczych za ujawnienie zakresu działalności NSA i życzył mu, by "nie tracił ducha".

36-letni Estończyk, który w nocy z piątku na sobotę wypadł za burtę promu płynącego z Tallinna do Sztokholmu, po siedmiu godzinach w Bałtyku został odnaleziony w pobliżu Wysp Alandzkich należących do Finlandii. Mężczyzna był poważnie wychłodzony.

- To nie ucieczka chyłkiem - tak o przyszłorocznym wycofaniu sił międzynarodowych z Afganistanu mówi premier David Cameron. Szef brytyjskiego rządu przyleciał w sobotę do Afganistanu, by ożywić znajdujące się w impasie negocjacje pokojowe z talibami. Spotkał się też z żołnierzami - zjadł z nimi śniadanie i obejrzał sprzęt armii.

- Francuzi mnie zdradzili. Uważam się właściwie za Rosjanina - powiedział na konferencji prasowej w Moskwie Gerard Depardieu, który kilka miesięcy temu otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Aktor promuje swój najnowszy film "Rasputin", w którym gra tytułową rolę.

Stany Zjednoczone wydały ostrzeżenie dla swoich obywateli, by nie wybierali się do Egiptu z powodu zamieszek, w których zginęły do tej pory co najmniej trzy osoby, w tym Amerykanin. Zaleciły też, by personel dyplomatyczny opuścił kraj, za wyjątkiem osób niezbędnych do pracy ambasady i konsulatów.

Tą chorobą, która prowadzi do ślepoty, nie można się zarazić. Człowiek się z nią rodzi, bo winny jest wadliwy gen przekazywany z pokolenia na pokolenie. Świadomość obarczania swoich dzieci i wnuków takim "spadkiem" to ciężkie doświadczenie.

Amerykanin zginął w czasie krwawych starć, do jakich doszło w Aleksandrii w Egipcie między zwolennikami i przeciwnikami prezydenta Mohammeda Mursiego. Męzczyzna zmarł na skutek rany zadanej nożem w pierś - potwierdził dyrektor miejscowego pogotowia.

Armia Stanów Zjednoczonych od kilku tygodni blokuje część treści przekazywanych na stronach brytyjskiego "Guardiana", odnoszących się do kwestii programów inwigilacyjnych Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Blokadę założono na tysiącach komputerów personelu - przyznało dowództwo. Publikowane informacje są tajne. Nie może być mowy o ich ujawnieniu - wyjaśnia Pentagon.

Władze Iranu aresztowały grupę pięciu bądź sześciu Słowaków pod zarzutem, że szybując na lotniach fotografowali między innymi obiekty wojskowe - poinformował w piątek słowacki dziennik "Sme", powołując się na ministerstwo spraw zagranicznych Słowacji.

22-letni Michael Adebowale i 28-letni Michael Adebolajo staną przed sądem po raz pierwszy 18 listopada - zdecydował w piątek sędzia, który przeprowadził przesłuchanie wstępne w sprawie zamordowania dobosza Lee Rigby'ego w Londynie. Oskarżeni pojawili się w sądzie za pośrednictwem przekazu wideo z więzienia, w którym czekają na proces. Przed sądem potwierdzili tylko swoją tożsamość.