Europosłowie przeciw cięciom. Ostatnia debata przed szczytem

W Parlamencie Europejskim rozpoczęła się debata, której głównym tematem jest budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Europarlamentarzyści zapewne powtórzą, iż nie zgadzają się na zbyt daleko idące cięcia, których domaga się szereg państw. Poprą tym samym pośrednio stanowisko Polski.

Ruszyła ekstradycja do Rosji prokuratora ujętego przez ABW

Były rosyjski prokurator Aleksander Ignatienko opuścił tarnowski zakład karny i zostanie przewieziony w specjalnym transporcie do Warszawy. - Wkrótce zostanie wydany stronie rosyjskiej w trybie ekstradycji - powiedział wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn.

Niemiecka minister oświaty ukarana. Za plagiat doktoratu

Uniwersytet w Duesseldorfie uznał rozprawę doktorską niemieckiej minister oświaty Annette Schavan za plagiat i odebrał jej tytuł naukowy. Polityczna kariera zaufanej współpracowniczki kanclerz Angeli Merkel stoi pod znakiem zapytania. Schavan zapowiedziała odwołanie.

Minister rolnictwa Irlandii: końskie mięso pochodziło z Polski

Irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney oświadczył we wtorek, że konina wykryta w dwóch zakładach przetwórstwa mięsnego w Irlandii i w chłodni w Irlandii Północnej pochodziła z Polski, od jednego i tego samego dostawcy. - Jestem przekonany, że konina (...) pochodziła z Polski - zaznaczył irlandzki minister w programie RTE "Prime Time".

Kwaśniewski i Cox spotkali się z Julią Tymoszenko

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox spotkali się we wtorek z więzioną w Charkowie byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Kwaśniewski i Cox to obserwatorzy postępowań sądowych wobec członków ukraińskiej opozycji.

Wiosną Obama odwiedzi Izrael. Pierwszy raz

Prezydent USA Barack Obama wiosną odwiedzi Izrael, Zachodni Brzeg Jordanu i Jordanię w ramach podróży na Bliski Wschód - podał we wtorek Biały Dom. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Obamy w Izraelu odkąd został prezydentem w 2008 roku.

Francja w marcu zacznie wycofywać się z Mali

Począwszy od marca Francja zacznie wycofywać swe siły z Mali i skupi się na wypieraniu islamskich rebeliantów z północy - poinformował minister spraw zagranicznych Laurent Fabius w wywiadzie, który ukaże się w środę we francuskim dzienniku "Metro".

Opozycja zablokowała ukraiński parlament

Witalij Kliczko wraz z ok. 80-cioma opozycyjnymi posłami od wtorkowego poranka blokowało ukraiński parlament. Opozycjoniści zajęli trybunę Rady Najwyższej w Kijowie, domagając się, by deputowani rządzącej większości głosowali osobiście i nie wykorzystywali kartek, aby zagłosować za nieobecnych kolegów. Miało to wyeliminować ryzyko oszustwa.

Brazylijska mafia wzięła odwet. Spłonęły 23 autobusy

50 autobusów we wschodniej Brazylii zostało zaatakowanych przez gangi na usługach mafii narkotykowej. 23 z nich spłonęły. Gangi atakowały w ciągu ostatnich sześciu dni w 18 miastach stanu Santa Catarina. Władze stanowe uważają, że to odwet za ofensywę policji przeciwko handlarzom narkotyków.

Kupili Mistrale za ponad miliard euro. Nie mają do nich dobrego paliwa

Rosja nie produkuje paliwa odpowiedniego dla kupionych od Francji okrętów desantowych typu Mistral, co może spowodować problemy w czasie ich eksploatacji - poinformował rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin. Wcześniej informował on, że Mistrale nie będą w stanie działać w temperaturze poniżej minus 7 stopni Celsjusza.

Kolejny więzień CIA skarży Polskę do Strasburga

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafiła kolejna skarga na Polskę, złożona przez podejrzanego o terroryzm. Palestyńczyk Abu Zubaida twierdzi, że był przetrzymywany w więzieniu CIA w Polsce i skarży się na polski wymiar sprawiedliwości.

Raport organizacji Sorosa punktuje Polskę. "Tajne więzienie CIA, sześciu więźniów, czterech głównych winnych"

- Osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie więzienia CIA w Polsce to Aleksander Kwaśniewski, Marek Siwiec, Jerzy Szmajdziński i Marek Dukaczewski - pisze w swoim raporcie Open Society Justice Initiative. Organizacja założona przez George'a Sorosa przygotowała opracowanie na temat globalnej siatki więzień CIA. Polsce poświęcono w niej sporo miejsca i nazwano krajowe dochodzenia "niedostatecznymi".

Francuski kontrwywiad w akcji. Aresztowania za chęć współpracy z islamistami

Francuski kontrwywiad zatrzymał w okolicach Paryża czterech domniemanych dżihadystów. Mężczyźni mieli chcieć udać się do Afryki i dołączyć do islamskich bojówek. Francuskie służby są w stanie podwyższonej gotowości, po tym jak Al-Kaida Islamskiego Maghrebu zapowiedziała "odwet" za ofensywę Francuzów przeciw islamskim radykałom w Mali.

Portret jak zdjęcie. Cena to nawet 50 tys. zł

Talent i pracowitość zsumowane razem najczęściej dają sukces. Młodemu Anglikowi się udało. Ma mnóstwo zleceń i jeszcze więcej pieniędzy. Potrafi bowiem tak wiernie narysować czyjś portret z pamięci, że na pierwszy rzut oka ciężko rozstrzygnąć czy to rysunek, czy to fotografia.

Chiński ambasador wezwany do japońskiego MSZ

Ambasador Chin został we wtorek wezwany do japońskiego MSZ, gdzie wręczono mu notę protestacyjną w związku z wpłynięciem chińskich okrętów wojennych na wody terytorialne wokół wysp Senkaku - poinformowały japońskie źródła dyplomatyczne.

Premier Serbii zaprzecza kontaktom z biznesem narkotykowym

Premier Serbii i zarazem minister spraw wewnętrznych Ivica Daczić oświadczył w poniedziałek, że padł ofiarą "przemyślnego i brudnego" spisku, mającego na celu odsunięcie go od władzy. Chodzi o imputowane mu kontakty z przedstawicielami biznesu narkotykowego.

Opozycja proponuje Asadowi pokojowe oddanie władzy

Szef syryjskiej koalicji opozycyjnej Moaz al-Chatib wezwał w poniedziałek prezydenta Baszara el-Asada do rozpoczęcia rozmów na temat pokojowego oddania władzy i uchronienia w ten sposób kraju od dalszego rozlewu krwi i zniszczeń.

Rosjanin w samolocie nie wypije? Duma się zastanawia

W związku z coraz częstszymi incydentami, które są wywoływane przez nietrzeźwych pasażerów samolotów, rosyjska Duma ma zamiar uchwalić ustawę zabraniającą spożywania napojów alkoholowych podczas lotu - podały w poniedziałek agencje, powołujące się na władze.

Dreamliner na testowych lotach? Boeing wystąpił o pozwolenie

Producent samolotów 787 Dreamliner koncern Boeing wystąpił do Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) o zezwolenie na dokonanie serii lotów testowych tych samolotów - poinformował przedstawiciel koncernu. Zdaniem ekspertów może to oznaczać, że koncern jest bliski rozwiązania problemów z akumulatorami litowo-jonowymi stosowanymi w tych samolotach.