Co najmniej sześciu amerykańskich przewoźników lotniczych odwołało w czwartek ponad 40 lotów do stolicy Meksyku - miasta Meksyk - oraz miasta Toluca po tym, jak wulkan Popocatepetl zaczął wyrzucać duże ilości pyłów, popiołu i rozgrzanych do czerwoności skał.

Joe Chestnut pochłonął w ciągu 10 minut rekordową liczbę 69 hot dogów, ponownie wygrywając konkurs ich jedzenia, organizowany tradycyjnie na Coney Island w Nowym Jorku w Dniu Niepodległości. Zdobył 10 tys. dolarów nagrody i musztardowo-żółty pas mistrzowski.

Włoska mafia zróżnicowała kierunki swojej działalności i inwestuje teraz w sektor energii odnawialnej, a szczególnie w elektrownie wiatrowe, by prać nielegalne dochody i skorzystać z pomocy unijnej - głosi raport opublikowany w czwartek przez Europol.

Tylko w ciągu czterech dni, i to tylko na placu Tahrir doszło do 91 seksualnych napaści na kobiety - alarmuje Human Rights Watch. Gwałty i molestowanie były też na porządku dziennym podczas pierwszej egipskiej rewolucji. Takich ataków nie da się wytłumaczyć jedynie bezkarnością i brutalnością tłumu wzburzonych mężczyzn oraz anarchią na ulicy. To też efekt bardzo popularnego w islamskim społeczeństwie przekonania, że kobiety nie powinny angażować się w życie publiczne.

W budżetach Stolicy Apostolskiej i Watykanu za miniony rok zanotowano nadwyżki - poinformowano w czwartek w nocie rady kardynałów, którzy zaaprobowali wyniki finansowe. Purpuraci opowiedzieli się za przeprowadzeniem reform dla dalszej poprawy finansów.

Do byłego prezydenta w areszcie dołączają kolejni liderzy Bractwa Muzułmańskiego. Islamiści nie uznają nowej władzy, ale odżegnują się od siłowego oporu. Reakcje świata na zamach stanu w Egipcie są różne, za to giełda poszła w górę. Tak wygląda pierwszy dzień w kraju, gdzie de facto rządzi wojsko.

Specjalna komisja Parlamentu Europejskiego ma do końca roku przeprowadzić "gruntowne śledztwo" w sprawie "amerykańskiego programu inwigilacji". Chodzi m.in. o zakładanie podsłuchów na terenie instytucji unijnych oraz inne zarzuty dotyczące szpiegostwa. Europosłowie wzywają też do objęcia większą ochroną informatorów.

Bezprecedensowa decyzja o zmuszeniu do lądowania samolotu prezydenta Boliwii lecącego nad Europą nie przestaje wywoływać oburzenia. Francja oficjalnie przeprosiła Evo Moralesa, ale nie uspokoiło to nastrojów. Kraje Ameryki Południowej zgodnie potępiają Europejczyków.

Dwie firmy budowlane kompletnie zniszczyły starożytną piramidę na przedmieściach stolicy Peru, Limy. Buldożery zrównały z ziemią budowlę, która miała około czterech tysięcy lat, czyli była starsza niż np. piramidy w Gizie.

Wydarzenia ostatnich dni jasno pokazują, kto trzyma prawdziwą władzę w Egipcie. Siły zbrojne od dekad są uznawane przez Egipcjan za ostoję państwa, z czego obecnie skorzystały, bez większego problemu obalając pierwszy demokratyczny rząd w historii kraju. Egipskie wojsko to regionalna potęga, ale zbudowana ze znaczną pomocą USA. Teraz Waszyngton grozi odcięciem finansowania.

Pracują daleko od domu, w Afganistanie. Służą w polskim wojsku, ale pomagają wszystkim - wojskowym, cywilom, niezależnie od ich narodowości. Widzieli i przeżyli już bardzo wiele. Ciężko ranne dzieci, umierających kolegów, ale też radość i wdzięczność, bo lekarz i szpital to w Afganistanie wciąż rzadkość. Bardzo potrzebna.

Egipska armia odsunęła od władzy i aresztowała prezydenta Mohammeda Mursiego. Tymczasowym szefem państwa został prezes Sądu Konstytucyjnego, Adli Mansur. Wojsko zawiesiło konstytucję i ogłosiło mapę drogową dla Egiptu. Po krótkim okresie przejściowym mają odbyć się wybory prezydenckie i parlamentarne. Nowej politycznej rzeczywistości nie uznaje Bractwo Muzułmańskie - ale wzywa do zachowania spokoju.