W wieku 55 lat zmarła w Albanii Marketa Fialkova - słynna czechosłowacka dysydentka i polityk. Fialkova była pierwszą niekomunistyczną kobietą-ambasadorem Czechosłowacji. W latach 90. przebywała na placówce w Polsce.

Izraelscy lotnicy zabili w środę rano w Strefie Gazy dwóch Palestyńczyków, w tym jednego z dowódców Islamskiego Dżihadu. Organizacja zapowiada odwet, jej zdaniem "Izrael rozumie jedynie język krwi".

Korea Północna potwierdziła gotowość bezwarunkowego powrotu do sześciostronnych rozmów na temat swojego programu nuklearnego, w tym na temat moratorium na próby jądrowe - powiedziała rzeczniczka Kremla Natalia Timakowa po zakończeniu rozmów prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa z przywódcą północnokoreańskim Kim Dzong Ilem w mieście Ułan Ude na Syberii.

Polski inżynier był poniżany i upokarzany przez kolegów z pracy ze względu na swoją narodowość - uznał brytyjski sąd pracy. Jak pisze "Daily Mail", koledzy z pracy nazywali go m.in. "Boratem".

W ośrodku badawczym koło Trypolisu znajduje się uran i inne materiały, których można użyć do zbudowania nuklearnej "brudnej wojny", a libijscy powstańcy powinni je zabezpieczyć - oświadczył w środę były wiceszef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Olli Heinonen.

9 listopada 2008 roku, tuż po wyborze Baracka Obamy na prezydenta USA, Muammar Kaddafi przesłał mu list gratulacyjny. Pisał w nim m.in. że ówczesny prezydent-elekt jest synem Afryki i że Bóg odbiera władzę i upokarza tych, których chce. Treść listu opublikował we wtorek portal Wikileaks.

Zatrzymano podejrzanego o zorganizowanie zabójstwa Anny Politkowskiej - donosi "Nowaja Gazeta". To były podpułkownik milicji Dmitrij Pawliuczenkow. Kiedyś był szefem 4. wydziału w operacyjno-śledczym zarządzie moskiewskiej milicji. Według informatorów gazety, mają mu być postawione zarzuty zorganizowania zabójstwa, do którego doszło 7 października 2006. Komitet Śledczy wystąpi dziś do sądu o wydanie nakazu aresztowania.

Kraje europejskie przedstawiły we wtorek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji przewidującej nowe sankcje wobec władz Syrii i wymierzonej przede wszystkim w prezydenta tego kraju Baszara el-Asada - poinformowały źródła dyplomatyczne.

W pożarze, do którego doszło w nocy z wtorku na środę w miejscowości Logan, we wschodniej Australii, zginęło co najmniej 11 osób, w tym 8 dzieci.

Największa we Włoszech centrala związkowa CGIL ogłosiła, że przeprowadzi strajk generalny 6 września. Zrzeszający 5 mln członków związek chce w ten sposób dać wyraz swojego sprzeciwu "wobec planu oszczędnościowego rządu" - poinformował CGIL.

Po tym, jak Muammara Kaddafiego opuszczają kolejni ministrowie i generałowie, pułkownik najprawdopodobniej może liczyć już jedynie na wsparcie swoich dzieci. Niemal każde z nich odegrało jakąś rolę w walce z rebelią, która wybuchła ponad pół roku temu.

Walka Libijczyków o wolność w ich kraju trwa. Jak przewidują eksperci, dalsze losy Libii mogą mieć kilka scenariuszy.

Rząd Nikaragui udzieli azylu politycznego Muammarowi Kaddafiemu, jeśli ten tylko o niego poprosi. Zapowiedział to na konferencji prasowej Bayardo Arce, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Daniela Ortegi.

Siły wierne Muammarowi Kaddafiemu rozpoczęły kontratak. Pociski rakietowe uderzają w Trypolis, Misratę i Ajelat. - Sprawimy, że agresorom będzie dosłownie palił się grunt pod nogami - oświadczył rzecznik reżimu Mussa Ibrahim. Wcześniej dyktator wycofanie się z kompleksu koszarowego Bab al-Azizija na południowych przedmieściach stolicy Libii nazwał "manewrem taktycznym". Według informacji telewizji Al-Arabija podczas trzydniowych walk w Trypolisie zginęło ponad 400 osób, a kolejnych 2 tysiące zostało rannych.

Wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych w okolicy Waszyngtonu nawiedziło trzęsienie ziemi. Ewakuowano między innymi Pentagon i Kapitol. Wstrząsy miały siłę sześciu stopni w skali Richtera. W elektrowni atomowej North Anna doszło do awaryjnego wyłączenia dwóch reaktorów. Nie zanotowano większych strat. Nie ma doniesień o rannych.

- Dwaj synowie Muammara Kaddafiego znajdowali się w rękach powstańców, ale ci nie dopilnowali ich i pozwolili im się wymknąć - stwierdził przedstawiciel Libii przy ONZ Ibrahim Dabbaszi.

Gdzie jest Muammar Kaddafi? To pytanie zadaje sobie wiele osób w Libii i na całym świecie. Zwalczający go bojownicy opozycji świętują zwycięstwo na terenie kompleksu rządowego, który był symbolicznym centrum dyktatury. Jednak brak jakichkolwiek informacji o ujęciu lub ucieczce samego dyktatora i członków jego najbliższego otoczenia. Według zapewnień Saifa-al-Islama, syna Kaddafiego, ojciec i rodzina nadal są w Trypolisie. Być może ukrywają się w głębokich bunkrach, albo dawno ich już w kraju nie ma.

- Nie może być zgody na takie zachowania, do jakich doszło w Puńsku. Prawem mniejszości mieszkających w Polsce jest posiadanie dwujęzycznych tablic. Nie powinno dojść do tego smutnego incydentu – oświadczył minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w na spotkaniu ze swoim litewskim odpowiednikiem Remigijusem Šimašiusem.

Dominque Strauss-Kahn znów jest wolny. Nowojorski sąd oddalił na wniosek prokuratury zarzuty o dokonanie gwałtu na pokojówce. Sędzia odrzucił też wniosek adwokata domniemanej ofiary o wyznaczenie specjalnego prokuratora. Śledczy prowadzący sprawę uznali, że wiarygodność pokojówki Nafissatou Diallo, jest znikoma. Dlatego sami złożyli wniosek o oddalenie zarzutów.

- W chwili śmierci w organizmie Amy Winehouse nie było niedozwolonych substancji - poinformował we wtorek jej rzecznik, powołując się na testy toksykologiczne. Jak dodał, artystka była pod wpływem alkoholu, ale nie wiadomo, czy przyczyniło się to do jej śmierci.

Dyrektor chińskiej korporacji, która została obwiniona za głośną katastrofę chińskich szybkich pociągów, nagle i niespodziewanie zmarł na zawał. Mężczyzna nigdy nie miał problemów z sercem. Chińskie władze są ostro krytykowane przez obywateli po wypadku. Od miesiąca trwa poszukiwanie i wskazywanie winnych.

"Nie wierz mi. Okradnę cię, bo jestem złodziejem". Taki napis na szyi nosił około 10-letni chłopiec z Australii. Upokarzającą karę dla dziecka wymyśliła jego matka.

- Mów Muammar! Powiedz coś! - krzyczy mężczyzna, który następnie policzkuje i bije związanych cywili siedzących w bagażniku pick-upa. Wokół siedzą i stoją żołnierze wojsk Muammara Kaddafiego. Jeden z nich nagrywał wszystko komórką wraz z którą dostał się do niewoli rebeliantów. Ci zapewniają o autentyczności nagrania. Przekazali je zachodnim mediom.

Współpracownicy aresztowanej byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko twierdzą, że cierpi ona na zatrucie. Ukraińskie ministerstwo zdrowia poinformowało jednak, że przeprowadzono badania i "stan zdrowia aresztowanej jest zadowalający".

Znany amerykański prezenter i komik, prowadzący program "Late Show with David Letterman" zażartował publicznie z groźby śmierci umieszczonej w internecie przez muzułmańskiego fundamentalistę. Letterman wyraził nadzieję, że publiczność go "osłoni".

Syn białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego - Adam, został skazany we wtorek przez sąd w Mińsku na grzywnę za drobne chuligaństwo.

Rada Praw Człowieka ONZ - mimo głosów sprzeciwu - przyjęła rezolucję, w której domaga się od władz Syrii współpracy z niezależną komisją do zbadania ich działań przeciwko uczestnikom protestów antyrządowych, w tym możliwych zbrodni przeciwko ludzkości.

Były redaktor naczelny tabloidu "News of the World" Andy Coulson otrzymywał od News Corp. Ruperta Murdocha pieniądze także po odejściu z tej gazety. Coulson pracował już wtedy dla obecnego premiera Davida Camerona, gdy jego Partia Konserwatywna była jeszcze w opozycji.

Przewodniczący izby wyższej parlamentu jemeńskiego Abd al-Aziz Abd Dulghani zmarł w Arabii Saudyjskiej od ran odniesionych w czerwcu w próbie zamachu na prezydenta Alego Abd Allaha Salaha - podała Al-Dżazira.