Prezydent przeciwny otwarciu biura łącznikowego NATO

Migi 21 i Hornety nad Rumunią. Tak ćwiczyli sojusznicy z NATO
Migi 21 i Hornety nad Rumunią. Tak ćwiczyli sojusznicy z NATO
NATO Channel
Ćwiczenia sojuszników z NATO nad sąsiadującą z Mołdawią Rumunią (wideo z dn. 08.04.2017 roku)NATO Channel

Kierownictwo NATO powinno zrezygnować z planowanego na lato otwarcia biura łącznikowego w stolicy Mołdawii Kiszyniowie. Mołdawia jest neutralna - powiedział w środę prezydent tego kraju Igor Dodon w rozmowie z agencją TASS.

Odniósł się w ten sposób do przeprowadzonego tego dnia w Brukseli spotkania mołdawskiego premiera Pavla Filipa z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. Na spotkaniu tym Filip podkreślił, że rząd Mołdawii uczynił wszystko, co niezbędne do otwarcia biura NATO i wyraził nadzieję, że stanie się to latem.

Prezydent przeciwny

Tymczasem sprzeciwiający się temu prezydent zaznaczył, że Mołdawia jest państwem neutralnym i nie potrzebuje biura łącznikowego NATO. - Jeśli zostanie otwarte, to jako głowa państwa i zwierzchnik sił zbrojnych będę zabiegał o jego zamknięcie - powiedział Dodon. Dodał, że uważa otwarcie biura za "wyzwanie dla mołdawskiego społeczeństwa". TASS przypomina, że podczas lutowej wizyty w Brukseli prezydent Dodon zwrócił się z prośbą do zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller o nieotwieranie biura w Kiszyniowie. W tym samym miesiącu na mocy dekretu prezydenta odwołano udział mołdawskich żołnierzy w ćwiczeniach państw Sojuszu w Rumunii.

Prorosyjski prezydent

W listopadzie 2016 roku premier Mołdawii i sekretarz generalny NATO podpisali porozumienie o otwarciu w Kiszyniowie biura łącznikowego Sojuszu. Dokument zaczął obowiązywać w grudniu ubiegłego roku po ratyfikacji przez parlament i jeszcze przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta Igora Dodona - szefa partii socjalistycznej i zwolennika prorosyjskiego kursu, który wygrał wybory w listopadzie 2016 roku. Po styczniowym spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem Dodon oświadczył, że chce rozwijać z Rosją stosunki strategiczne. Powiedział, że jeśli jest gotów podpisać jakieś porozumienie z NATO, to jedynie porozumienie o neutralności Mołdawii. Od roku 1994 Mołdawia uczestniczy w natowskim programie Partnerstwo dla Pokoju. W republice działa centrum informacyjne Sojuszu.

Autor: tmw/adso/jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: