W Nowej Zelandii "tak" dla małżeństw homoseksualnych

Jako pierwszy kraj w regionie Nowa Zelandia przyjęła ustawę dopuszczającą zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci. Decyzję wiwatami przyjęły tłumy zebrane pod budynkiem parlamentu i jej zwolennicy w różnych miejscach stolicy, Wellington.

Ostatnia droga Margaret Thatcher. Big Ben zamilkł, tysiące biły brawa

Ostatnią drogę ulicami Londynu przebyła Margaret Thatcher. Trumna z jej ciałem ruszyła samochodem z Pałacu Westminsterskiego do kościoła św. Klemensa, a potem na zabytkowej lawecie armatniej przejechała do Katedry św. Pawła. Tysiące londyńczyków oddały hołd Thatcher stojąc wzdłuż trasy przejazdu trumny. Obyło się bez incydentów, choć chwilami dało się słyszeć gwizdy.

Tysiące policjantów na ulicach. Wielka operacja Scotland Yardu

Ponad 4 tysiące policjantów zmobilizował Scotland Yard do pilnowania porządku podczas środowego pogrzebu zmarłej 8 kwietnia byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Podjęte środki bezpieczeństwa określa się jako operację na dużą skalę.

Ruszył proces za pękające implanty piersi

W Marsylii rozpoczął się w środę proces kierownictwa francuskiej firmy PIP, produkującej pękające implanty piersi. Wadliwe implanty wszczepiono ponad 300 tys. kobiet na całym świecie. Pozwy przeciwko firmie złożyło 5250 kobiet.

Tasiemiec w czeskim mięsie. Zachęcają do przebadania się też Polaków

Czeska stacja sanitarna w Ostravie przy granicy z Polską potwierdziła 12 przypadków zakażenia tasiemcem. Ich źródłem jest mięso wołowe czeskiego pochodzenia. Lokalne władze zachęcają do przebadania się wszystkich, którzy jedli wołowinę w drugiej połowie grudnia 2012. Apele dotyczą też Polaków mieszkających przy granicy.

Koniec uroczystości żałobnych. Margaret Thatcher spocznie obok męża

Podwyższony stopień gotowości policji i tysiące ludzi na ulicach. W Londynie odbyły się uroczystości pogrzebowe "Żelaznej Damy" Margaret Thatcher, konserwatywnej premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-90, jednego z najwybitniejszych polityków II połowy XX wieku. Trumna z ciałem Thatcher o godz. 11. opuściła Pałac Westminsterski, a tuż przed południem dotarła do Katedry św. Pawła, gdzie odprawiono mszę pogrzebową. Wzięło w niej udział ponad 2 tys. gości z całego świata. Następnie trumnę przewieziono na cmentarz.

Tego blogera boi się Kreml. Nawalny przed sądem

Przed Leninowskim Sądem Rejonowym w Kirowie, 900 km na wschód od Moskwy, ruszył proces jednego z liderów antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Grozi mu do 10 lat łagru. Po kilkudziesięciu minutach proces odroczono o tydzień.

FBI pokazuje szczątki ładunków z Bostonu

FBI opublikowało zdjęcia tego, co pozostało z ładunków wybuchowych zdetonowanych w poniedziałek w Bostonie. Widać na nich części metalowego pojemnika, obwody i baterie. Zdaniem eksperta zajmującego się materiałami wybuchowymi cytowanego przez CNN, konstrukcja ładunków wskazuje, że przygotował je "samotny wilk".

Plotki i półprawdy po zamachu w Bostonie. Na Twitterze

Gdy w poniedziałek podczas maratonu w Bostonie doszło do wybuchów, pierwszy o nich poinformował Twitter. Przez pierwsze minuty po tragedii był najlepszym i najszybszym źródłem informacji. Jednak im więcej czasu mijało, tym jego rola malała, a zamiast faktów, pojawiały się niesprawdzone plotki - wskazuje brytyjski "Guardian".

Trzęsienie ziemi w Papui Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi o sile 6,8 w skali Richtera zarejestrowano w środę rano w pobliżu Papui Nowej Gwinei. Poinformowały o tym amerykańskie służby geologiczne (USGS).

Miażdżący raport ws. Guantanamo. "Tam panują odrażające warunki"

- USA niezaprzeczalnie stosowały tortury w stosunku do osób przetrzymywanych w obozie w Guantanamo. Więźniów podtapiano i znęcano się nad nimi psychicznie - stwierdziła niezależna komisja złożona z byłych kongresmenów i żołnierzy. Wyniki dwuletniej obserwacji warunków, w jakich przetrzymywani są skazani, zamieścili w raporcie.

Szef policji Nowego Jorku: To raczej nie rodzimi prawicowi terroryści

Nadal nie wiadomo, kto zorganizował atak w Bostonie. Cytowany przez CNN wysoki urzędnik mówi, że nie ma oznak "zagranicznych powiązań lub jakiejkolwiek reakcji ze strony al-Kaidy". Z kolei szef chyba najbardziej doświadczonej w walce z terroryzmem policji w USA - nowojorskiej - uważa, że bomb w Bostonie raczej nie podłożyli rodzimi prawicowi ekstremiści.

Czempiński: Niebawem dowiemy się, kto za tym stał

- Sądzę, że się niebawem dowiemy, kto za tym stał - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Gromosław Czempiński, komentując sprawę ataków w Bostonie. Według niego, zamachy przeprowadzone zostały przez organizację z zewnątrz.

Ukraiński parlament odblokowany. Opozycja odpuściła

Ukraińska opozycja zakończyła rozpoczętą na początku kwietnia blokadę parlamentu. Deputowani powrócili do pracy, by uchwalić ustawy, niezbędne do podpisania umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską.

Siedmiu zabitych w powyborczych zamieszkach. "Protestujcie dalej"

Siedem osób zginęło a 61 zostało rannych podczas poniedziałkowych starć, które wybuchły w kilku miastach Wenezueli po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów prezydenckich - poinformowała prokurator generalna kraju. Opozycja i rząd wzywają do kolejnych demonstracji.

Oskarżano ich o zamachy, okazali się bohaterami

Władze amerykańskie, a nawet niezależni eksperci unikają wszelkich spekulacji na temat tego, kto mógł być sprawcą poniedziałkowego ataku bombowego w czasie maratonu w Bostonie. Przypomina się pochopnie wysuwane oskarżenia w podobnych sytuacjach.

Badają skład ładunków wybuchowych. Śledztwo "rozwija się cały czas"

- Nasze zadanie jest jasne: musimy doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości osoby, które są odpowiedzialne za ten zamach - powiedział na specjalnej konferencji prasowej agent specjalny FBI Richard DesLauriers. Gubernator Patrick podkreślił, że były tylko dwie bomby, a przedstawiciele policji i FBI mówią o ciężkiej pracy kilkudziesięciu specjalistów. Z briefingu wynika, że śledczy wciąż szukają tropu, który zaprowadzi ich do autorów ataku.

Bronisław Komorowski o zamachu: barbarzyński akt agresji. Premier składa kondolencje

- Wszyscy jesteśmy solidarni z narodem amerykańskim, solidarni z tymi, którzy z niepokojem myślą o tym, że sport i tak niepolityczne wydarzenia mogą być obiektem uderzenia ludzi o złych myślach, złych intencjach – powiedział Bronisław Komorowski odnosząc się do zamachu na uczestników maratonu w Bostonie. Prezydent i premier Donald Tusk przesłali też na ręce Baracka Obamy depesze kondolencyjne.