Ukraińska armia nie będzie interweniowała na Krymie, by zapobiec aneksji półwyspu przez Rosję - powiedział w wywiadzie dla francuskiej agencji AFP pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. W liście opublikowanym przez "New York Timesa" stwierdził z kolei, że wkroczenie Rosji na kolejne ziemie Ukrainy "doprowadzi w najlepszym przypadku do nowej zimnej wojny".

W pobliżu ambasady Izraela w stolicy Egiptu, Kairze, eksplodowała bomba domowej roboty - poinformował we wtorek wieczorem dziennik "Al-Ahram" na swej stronie internetowej.

- Trudno mówić o tym, że Ukraina dokonała czystek etnicznych lub popełniła zbrodnie w stosunku do mniejszości rosyjskiej na Krymie. Rosja próbuje taką tezę stawiać, ale jest ona głęboko nieuzasadniona - uważa prof. Janusz Symonides.

15 lat po wejściu do NATO Polska dysponuje siódmymi co do wielkości siłami zbrojnymi w Sojuszu, a od kilku lat możliwości bojowe polskiej armii systematycznie rosną. Rozpisany na dekadę - a teraz przyspieszany - plan zakupów obronnych, może uczynić z polskiego wojska potęgę na skalę europejską i filar NATO.

Jak tylko Interpol doda obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do swojej bazy, wystąpimy do Rosji z wnioskiem ekstradycyjnym - zapowiedział minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow. Janukowycz w połowie lutego uciekł z Kijowa i teraz ukrywa w rosyjskim Rostowie nad Donem. Jest oficjalnie podejrzany o umyślne zabójstwo oraz poszukiwany przez organy ścigania swego kraju. Ukraina zamierza wystąpić o ekstradycję byłego prezydenta i jego świty.

Walka z Zachodem wymaga od Władimira Putina stosowania całego arsenału środków. Jednym z najważniejszych są media, a zwłaszcza anglojęzyczny kanał Russia Today. Dzięki niemu Rosja dociera z własnym obrazem - choćby wydarzeń na Ukrainie - do setek milionów domów na całym świecie.

Większość Amerykanów uważa, że Stany Zjednoczone nie powinny zbytnio angażować się w sytuację na Ukrainie - wynika raportu Pew Research Center. Taką postawę Amerykanie zajmują niezależnie od swych preferencji politycznych.

Pomoc, jakiej USA chcą udzielić Ukrainie, byłaby nielegalna i niezgodna z amerykańskim prawem, ponieważ oznaczałoby to finansowanie nielegalnego reżimu - oświadczyło we wtorek MSZ Rosji. Kongres USA zaaprobował warte 1 mld dol. gwarancje kredytowe dla Kijowa.

Prokuratura Generalna Ukrainy oceniła, że wtorkowe wystąpienie obalonego prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza w Rostowie nad Donem to prowokacja, której celem jest rozpalanie w kraju konfliktów na tle etnicznym.

Były generał KGB Oleg Kaługin uważa, że inwazja na Krym może doprowadzić do wojny domowej na Ukrainie, ale nie sądzi, by doszło do konfliktu zbrojnego Rosji z Zachodem. Jego zdaniem prezydent Putin nie może sobie pozwolić na utratę Krymu, bo zostałby usunięty ze stanowiska.

O poparciu dla Litwy, Łotwy i Estonii zapewnił podczas wizyty w tych państwach szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Zapowiedział, że UE nie uzna odłączenia Krymu od Ukrainy i spróbuje znaleźć rozwiązanie na drodze dyplomatycznej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas spotkania z klubem parlamentarnym swojej partii CDU określiła sytuację na Krymie mianem aneksji - podała agencja dpa. Szefowa rządu opowiedziała się za kontynuacją rozmów z Rosją.