Potencjał rosyjskich wojsk nad granicą z Ukrainą wzrósł po sprowadzeniu dodatkowych jednostek do obwodu briańskiego - pisze portal "Lewy Biereg", cytując Dmytro Tymczuka, szefa Centrum Badań Wojskowo-Politycznych. Stamtąd wiedzie najkrótsza droga na Kijów. Takie ruchy mogą oznaczać, że Putin gotuje się do ofensywy na całym "wschodnim froncie", od Czernihowa na północy Ukrainy, po Donieck na południu - twierdzi wojskowy analityk, na którego ukraińskie media często powołują się od początku konfliktu z Rosją.

Wtargnięcie rosyjskich wojsk na teren wschodniej Ukrainy jest prawdopodobne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - wynika z najnowszych analiz amerykańskiego wywiadu, do których dotarła telewizja CNN. Według nich, Rosja zgromadziła wystarczające siły, aby planować szybkie zajęcie terenów sięgających aż po Naddniestrze. Amerykanie mówią też o zagrożeniu dla krajów bałtyckich, które są przecież w UE i NATO. Wywiad zauważa, że Stany Zjednoczone mogą nie być w stanie przewidzieć, kiedy to nastąpi.

Drakońskie prawo wejdzie w życie 9 maja. Ale już teraz władze Ukrainy alarmują, że przepisy - przygotowane cichcem w Dumie w czasie rewolucji w Kijowie - najbardziej uderzą w Tatarów i Ukraińców na Krymie. Publiczne nawoływanie do działań mających na celu naruszenie terytorialnej integralności Rosji, będzie karane grzywną lub więzieniem.

Cornelius Gurlitt, posiadacz kolekcji dzieł sztuki pochodzących częściowo z rabunku dokonanego w czasie wojny przez III Rzeszę, zwróci wszystkie zakwestionowane obrazy żydowskim właścicielom bądź im spadkobiercom - podała w środę "Sueddeutsche Zeitung".

Rosja nie zamierza budować bazy wojskowej w Argentynie - poinformowało MSZ Federacji Rosyjskiej. Informacje takie pojawiły się na początku tygodnia w niektórych mediach, jednak Moskwa zdecydowanie im zaprzeczyła. Jak podkreślono w komunikacie jest to "prowokacyjna kaczka dziennikarska".

Po miesiącach podchodów i spekulacji naczelny dowódca armii egipskiej Abd el-Fatah es-Sisi w końcu zrezygnował ze stanowiska ministra obrony, by oznajmić, że kandyduje na stanowisko prezydenta Egiptu. Marszałek Sisi jest faworytem w wyborach.

- Przyłączenie Krymu jest porównywane z inwazją Saddama Husajna na Kuwejt i próbą aneksji w latach 1990-91 - stwierdził w "Faktach po Faktach" Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, politolog z Wojskowej Akademii Technicznej. Publicysta "Polityki" Marek Ostrowski ocenił z kolei, że konflikt zakończy się porozumieniem na szczeblu dyplomatycznym. - Wojna w Europie wydaje się czymś zupełnie absurdalnym - dodał.

Szef Departamentu Obrony USA Chuck Hagel oznajmił, że Rosja kontynuuje zwiększanie liczby żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą. Zaapelował do Moskwy, by przestrzegała zobowiązania do nieprzekraczania granicy.

- Spotykamy się w momencie, który jest sprawdzianem dla Europy, USA oraz porządku międzynarodowego, który wypracowaliśmy przez lata - oświadczył Barack Obama w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych. - Kryzys na Ukrainie skonfrontował Stany Zjednoczone i Europę kolejny raz z przekonaniem, że większe kraje mogą tyranizować mniejsze - podkreślił prezydent USA.