Na miejscu katastrofy malezyjskiego boeinga w Donbasie rozpoczęły się prace holenderskich specjalistów, którzy mają zebrać wrak i wywieźć go do swojego kraju. Szczątki mogą kryć wiele tajemnic ważnych dla śledztwa.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opublikowali w niedzielę nagranie wideo, na którym informują o zamordowaniu przetrzymywanego w niewoli założyciela organizacji humanitarnej pomagającej Syryjczykom Petera Kassiga. Oprócz Amerykanina ściętych zostało kilkunastu syryjskich żołnierzy - donosi Al Jazeera.

Ich zamachy na serbskich polityków doprowadziły w 1998 r. do wybuchu konfliktu w Kosowie. Trzy lata później obecność mniejszości albańskiej w Macedonii stała się zarzewiem konfliktu, który ten kraj i sąsiadującą Albanię doprowadził na skraj wojny. Stanowią większość na południu Serbii, w niektórych rejonach Czarnogóry, a także w Grecji. Jak wyglądają "albańskie Bałkany" i czym jest Wielka Albania?

Stan amerykańskiego lądowego arsenału jądrowego jest źródłem nieustannych problemów dla Pentagonu. Niskie morale, starzejący się sprzęt i braki finansowe doprowadziły do serii kryzysów. Jak ujawnił szef Pentagonu Chuck Hagel, przez pewien czas na 450 rakiet Minuteman III był dostępny tylko jeden zestaw kluczy niezbędny do dokręcenia do nich głowic jądrowych.

3 tys. osób wzięło udział w demonstracji przeciwko islamistom zorganizowanej w sobotę w Hanowerze przez ruch "Chuligani przeciwko salafitom". Tym razem nie doszło do poważniejszych incydentów. Poprzednia manifestacja w Kolonii zakończyła się uliczną bijatyką.

36-letni lewicowy politolog i eurodeputowany, lider nowego ruchu Podemos, Pablo Iglesias, został w sobotę wybrany na jego sekretarza generalnego. Uzyskał w głosowaniu on line blisko 89-proc. poparcie członków partii.

Prezydent Algierii Abdelaziz Buteflika w ostatnich dniach pojawił się we Francji. Nie była to jednak oficjalna wizyta, a jego przyjazd został najprawdopodobniej wymuszony problemami zdrowotnymi.

Rosja ogłosiła nowy cykl szkoleniowych lotów bombowców - nad Karaiby i Zatokę Meksykańską - po tym jak NATO odnotowało bezprecedensową w ćwierćwieczu aktywność lotnictwa bojowego. Po co Rosjanie latają w dalekie misje bombowe? Tłumaczy to w naukowym artykule były oficer rosyjskiej floty wojennej.

Twierdzenia, że podczas rozmów o zjednoczeniu Niemiec Moskwie obiecano, że NATO nie rozszerzy się w przyszłości na wschód od Odry, nie znajdują potwierdzenia w faktach. W czasie tamtych rozmów padały różne wypowiedzi. Niektóre z nich Rosjanie interpretują na swoją korzyść, wyrywając je jednak z kontekstu.

Dżihadysta z Państwa Islamskiego podejrzewany o ścięcie dwóch Amerykanów i dwóch Brytyjczyków został ranny w ataku USA na irackie miasto niedaleko granicy z Syrią - twierdzi brytyjska prasa. "John Dżihadysta" (ang. Jihadi John) znany jest z filmów przedstawiających egzekucje więźniów. Uwagę zwrócił swoim brytyjskim akcentem.

- Moi bracia powiedzieli: żeby ocalić honor rodziny, będziemy musieli cię zabić - mówi Emrullah, który w październiku razem ze swoim partnerem zorganizował pierwsze gejowskie wesele w Turcji. Potem stracił pracę i mieszkanie. Jego partner Ekin z kolei ma problem, żeby kontynuować studia: - Wszyscy nam mówią: co do diabła? Nikt nie rozumie, że chcemy być po prostu szczęśliwi.

Zakażony ebolą lekarz ze Sierra Leone, którego stan jest określany jako krytyczny, przyleciał w sobotę do USA. Został przetransportowany do specjalistycznego ośrodka w stanie Nebraska, gdzie będzie leczony.

Władimir Putin opuści szczyt G20 wcześniej niż planował - taka plotka pojawiła się w czasie szczytu G20 w sobotę. Miała to być odpowiedź rosyjskiego prezydenta na nieprzyjemne przywitanie przez zachodnich polityków w Brisbane w Australii, gdzie obradują szefowie największych gospodarek świata. Rzecznik Kremla zdementował jednak te doniesienia i zapewnił, że Putin zostanie do końca.