Rosjanie w Argentynie? Moskwa "zaskoczona"

Rosja nie zamierza budować bazy wojskowej w Argentynie - poinformowało MSZ Federacji Rosyjskiej. Informacje takie pojawiły się na początku tygodnia w niektórych mediach, jednak Moskwa zdecydowanie im zaprzeczyła. Jak podkreślono w komunikacie jest to "prowokacyjna kaczka dziennikarska".

Marszałek Sisi w końcu odkrywa karty. Chce być prezydentem

Po miesiącach podchodów i spekulacji naczelny dowódca armii egipskiej Abd el-Fatah es-Sisi w końcu zrezygnował ze stanowiska ministra obrony, by oznajmić, że kandyduje na stanowisko prezydenta Egiptu. Marszałek Sisi jest faworytem w wyborach.

"Przyłączenie Krymu jest porównywane z inwazją Saddama Husajna na Kuwejt"

- Przyłączenie Krymu jest porównywane z inwazją Saddama Husajna na Kuwejt i próbą aneksji w latach 1990-91 - stwierdził w "Faktach po Faktach" Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, politolog z Wojskowej Akademii Technicznej. Publicysta "Polityki" Marek Ostrowski ocenił z kolei, że konflikt zakończy się porozumieniem na szczeblu dyplomatycznym. - Wojna w Europie wydaje się czymś zupełnie absurdalnym - dodał.

Pentagon: Rosjanie kontynuują umacnianie swych wojsk

Szef Departamentu Obrony USA Chuck Hagel oznajmił, że Rosja kontynuuje zwiększanie liczby żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą. Zaapelował do Moskwy, by przestrzegała zobowiązania do nieprzekraczania granicy.

Obama: obojętność ws. Ukrainy "ignorowałaby lekcje, które są wyryte na cmentarzach"

- Spotykamy się w momencie, który jest sprawdzianem dla Europy, USA oraz porządku międzynarodowego, który wypracowaliśmy przez lata - oświadczył Barack Obama w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych. - Kryzys na Ukrainie skonfrontował Stany Zjednoczone i Europę kolejny raz z przekonaniem, że większe kraje mogą tyranizować mniejsze - podkreślił prezydent USA.

Zapobiegli zamachowi na Lazurowym Wybrzeżu?

Francuskie służby antyterrorystyczne są przekonane, że udaremniły planowany zamach na Lazurowym Wybrzeżu, za którym miał stać człowiek wracający z dżihadu w Syrii - poinformowała agencja AFP, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

"Cesarzowa Pokłońska" poszukiwana przez Ukraińców

Natalia Pokłońska, prokurator generalna separatystycznych krymskich władz, zwróciła na siebie uwagę nie tylko internautów z całego świata, ale i ukraińskiego MSW. "Cesarzowa Pokłońska" jest poszukiwana przez Kijów za działania zmierzające do obalenia porządku konstytucyjnego.

Kolej na Abchazję. Tam też Rosjanie ćwiczą "obronę"

Rosyjskie wojsko po serii ćwiczeń na swoim terytorium i w Naddniestrzu nie daje wypocząć także swoim żołnierzom stacjonującym w Abchazji, nieuznawanej przez przytłaczającą większość świata republice separatystycznej na terytorium Gruzji.

Katalońscy nacjonaliści ignorują wyrok trybunału

Nacjonaliści, którzy są u władzy w Katalonii, zapewniali w środę, że będą kontynuować proces prowadzący do referendum ws. niezależności, choć we wtorek hiszpański sąd częściowo anulował deklarację implikującą prawo tego regionu Hiszpanii do samostanowienia. - Proces polityczny w Katalonii trwa - powiedział szef autonomicznych władz tego regionu Artur Mas w reakcji na decyzję Trybunału Konstytucyjnego.

Obama chce mieć pewność, że plany awaryjne dla Europy Wschodniej są aktualne

- W NATO nie ma młodszych czy starszych członków - mówił o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego Barack Obama. Prezydent USA podkreślił, że wszystkie kraje są "równe", jeśli chodzi o zobowiązanie do obrony zbiorowej. - Musimy się upewnić, byśmy mieli plany awaryjne dla wszystkich tych członków, w tym państw Europy Środkowej i Wschodniej, które przystąpiły do NATO - dodał.

Tak wygląda pierwszy dom Wiktora Janukowycza. "Obraz nędzy i rozpaczy"

Żyrandole za miliony euro, alkohole z własnym wizerunkiem, ociekające złotem łazienki, prywatne zoo - tak wyglądały wille Wiktora Janukowycza, kiedy jeszcze rządził na Ukrainie. Mało kto jednak wie, gdzie urodził się i jak wygląda teraz pierwszy dom byłego ukraińskiego prezydenta. Dom, a raczej to, co z niego zostało, odwiedził reporter TVN24 Łukasz Gonciarski.

Obama: Rosja jest sama. Jeśli nie zmieni kursu, poniesie konsekwencje

- Świat jest bezpieczniejszy i bardziej sprawiedliwy, gdy Europa i Stany Zjednoczone mówią jednym głosem - powiedział Barack Obama na środowym szczycie UE - USA. Amerykański prezydent podkreślił wagę wspólnego stanowiska i skoordynowanego działania partnerów w obliczu kryzysu na Krymie. Zapewnił, że Rosji grożą kolejne sankcje, jeśli "nie zmieni kursu", a dalsze eskalowanie napięcia doprowadzi do pogłębiającej się izolacji tego kraju na arenie międzynarodowej.

Ruszył szczyt w Brukseli. Na pierwszym planie Ukraina

W Brukseli rozpoczął się w środę wczesnym popołudniem szczyt UE-USA z udziałem prezydenta Baracka Obamy. Rozmowy zdominuje kryzys na Ukrainie, ale tematem szczytu ma być również umowa o wolnym handlu, bezpieczeństwo energetyczne i ochrona danych.