"Ostatnie tchnienie europejskiej Turcji". Sienkiewicz z Belką o zderzeniu cywilizacji

Niewybredne oceny dotyczące stanu rządowych projektów czy hipotetyczne wsparcie udzielone rządowi przez NBP to nie jedyne tematy, jakie poruszali w czasie feralnej kolacji Bartłomiej Sienkiewicz, Marek Belka i Sławomir Cytrycki. Panowie rozmawiali także o zderzeniu cywilizacji i przemianach społecznych w Turcji. Zdaniem szefa MSW dokonuje się tam ponowna islamizacja kraju.

Barroso zaakceptował nowego polskiego komisarza

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso spotkał się w piątek w Brukseli z kandydatem polskiego rządu na przejściowego komisarza ds. budżetu Jackiem Dominikiem i zaakceptował tę kandydaturę - poinformował rzecznik KE Cezary Lewanowicz.

Najwyższe unijne stanowiska zostaną rozdane 16 lipca

16 lipca odbędzie się dodatkowy szczyt UE poświęcony obsadzie dwóch kolejnych kluczowych stanowisk w UE: szefa Rady Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Pedofil z BBC okazał się też nekrofilem

Szokujące doniesienia z Wielkiej Brytanii. Znany brytyjski prezenter Jimmy Savile przez dekady gwałcił nie tylko dzieci i dorosłych. Okazuje się, że był również nekrofilem. Jako wolontariusz pracujący w szpitalu molestował zwłoki przetrzymywane w kostnicy. Takie są najnowsze ustalenia brytyjskich śledczych.

Były konsul w Monako przyznał się do zlecenia zabójstwa miliarderki

Zięć monakijskiej miliarderki Helene Pastor, były polski konsul honorowy w Monako Wojciech J. przyznał, że był zleceniodawcą jej zabójstwa - poinformował w piątek prokurator Marsylii Brice Robin. Miał za to zapłacić ok. 250 tys. euro. Wojciech J. został w piątek odwołany przez MSZ.

Separatyści godzą się na rozejm do 30 czerwca. Przejść granicznych nie oddadzą

"Przedstawiciele Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej zgodzili się na przedłużenie zawieszenia broni do 30 czerwca" - informuje rosyjska agencja RIA Nowosti. Pomimo ustępstw, separatyści nie zgodzili się jednak na oddanie zajętych przejść granicznych. W piątek w Doniecku rozpoczęła się druga runda konsultacji w sprawie pokojowego uregulowania kryzysu na wschodzie Ukrainy.

Janukowycz go nie użył, Poroszenko po niego sięgnął. Długie czekanie pewnego długopisu

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał w piątek drugą część umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Umowa pierwotnie miała być podpisana w listopadzie 2013 roku podczas szczytu w Wilnie, ale w ostatniej chwili ówczesny prezydent Wiktor Janukowycz zmienił zdanie. Poroszenko zdecydował się podpisać umowę tym samym długopisem, który był przygotowany właśnie na okazję wileńskiego szczytu.

Poroszenko może przedłużyć zawieszenie broni o 72 godziny

- Po powrocie do Kijowa podejmę decyzję o przedłużeniu zawieszenia broni - poinformował w Brukseli prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Zapowiedział, że skonsultuje się ze specjalistami od obronności. Zawieszenie broni miało wygasnąć o godz. 22 czasu lokalnego w piątek.

Unia stawia warunki separatystom i grozi Rosji kolejnymi sankcjami

Unia Europejska dała separatystom trzy dni na oddanie Ukrainie kontroli nad trzema przejściami granicznymi. Do poniedziałku mają oni również zwolnić zakładników, w tym obserwatorów OBWE, i umożliwić rzeczywiste zawieszenie broni. W oświadczeniu wydanym w czasie dwudniowego szczytu przywódców, UE ostrzega również Moskwę przed kolejnymi sankcjami.

Angara nie poleciała. System automatycznie anulował start najnowocześniejszej rakiety

Wystrzelenie rakiety Angara planowane jest na 28 czerwca - poinformowała w piątek agencja RIA Novosti. Najnowocześniejsza rosyjska rakieta miała zostać wystrzelona w piątek, jednak system automatycznie anulował jej start. Eksperci analizują, w jakich okolicznościach do tego doszło. Angara ma zastąpić większość obecnie stosowanych rakiet, w tym legendarnego już Sojuza.

"Upalił się skrętem tak, że spadł z krzesła". Shia LaBeouf aresztowany

Shia LaBeouf, gwiazdor "Transformers" i "Nimfomanki", został wyprowadzony w kajdankach ze spektaklu w Nowym Jorku i oskarżony o zakłócanie porządku. Aktor palił marihuanę na widowni. "Tak się upalił skrętem, że spadł z krzesła" - zeznali świadkowie. Na dodatek awanturował się i krzyczał na gości teatru.

Putin: na Ukrainie miał miejsce sprowokowany z zewnątrz antykonstytucyjny przewrót

Do rozłamu w społeczeństwie ukraińskim doprowadził "sprowokowany z zewnątrz antykonstytucyjny przewrót" - ocenił prezydent Rosji Władimir Putin, komentując podpisanie umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską. Zapewnił, że Rosja "szczerze dąży do tego, by wspomóc proces pokojowy". Sytuację na Ukrainie określił mianem "prawdziwej katastrofy humanitarnej".

HRW: dżihadyści przeprowadzali masowe egzekucje

Sunniccy dżihadyści zamordowali co najmniej 160 żołnierzy irackich w mieście Tikrit na północy Iraku - podała w piątek organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW), powołując się na zdjęcia satelitarne i fotografie opublikowane przez samych islamistów.

"Osiem czołgów rosyjskich podczas szturmu". Bitwa pod Kramatorskiem

Separatyści użyli ośmiu czołgów rosyjskich podczas szturmu na punkt kontrolny pod Kramatorskiem - poinformował analityk wojskowy Dmytro Tymczuk z grupy "Informacyjny Opór". Zginęło czterech ukraińskich żołnierzy. Jak podaje Tymczuk, nocne walki trwały również w Artemowsku. Tam separatyści szturmowali jednostkę wojskową.

"Rossijskaja Gazieta": Moskwa uratowała gabinet Tuska

"Moskwa uratowała gabinet Tuska" - wybija w tytule rządowa "Rossijskaja Gazieta", komentując w piątek debatę w Sejmie RP nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu. "Premier Polski zastraszył posłów rosyjskimi specsłużbami" - wyjaśnia w podtytule.

"Kroki milowe" UE na wschód. Umowy stowarzyszeniowe z Ukrainą, Gruzją, Mołdawią

Unia Europejska i Ukraina podpisały w piątek na marginesie unijnego szczytu w Brukseli drugą część umowy stowarzyszeniowej, dotyczącą utworzenia strefy wolnego handlu, współpracy w dziedzinie gospodarki oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. W czasie szczytu podpisano również umowy stowarzyszeniowe z Gruzją i Mołdawią.

Kolejna inicjatywa na rzecz zniesienia wiz dla Polaków

Mająca polskie korzenie amerykańska senator Partii Demokratycznej Barbara Mikulski z Marylandu ogłosiła w czwartek kolejną inicjatywę ustawodawczą na rzecz zniesienia wiz dla podróżujących do Stanów Zjednoczonych polskich turystów.

"Skarb Scytów" wyjechał z Krymu, wróci do Kijowa. Co na to Rosja?

Rosja i Ukraina toczą spór o drogocenne zabytki, które wyjechały na wystawę do Holandii z jeszcze ukraińskiego Krymu. Pytanie, czy powinny tam wrócić, mimo że to już faktycznie Rosja? Holendrzy przychylili się do stanowiska Kijowa i zapowiedzieli, że oddadzą mu całość kolekcji. Rosja grozi.

Francuzi chcą eutanazji. Zwłaszcza ci starsi

89 proc. Francuzów skłonnych jest zaaprobować ustawę, która zalegalizowałaby eutanazję w ich kraju. Wynika to z sondażu, którego wyniki ogłosił w czwartek dziennik "Le Parisien". Z wiekiem pytanych wzrasta poziom akceptacji dla takiego rozwiązania.