HRW: Zabronione bomby spadają na Jemen. "Ta amunicja nie może być nigdy stosowana"

Organizacja Human Right Watch opublikowała w niedzielę raport, w którym przedstawia „wiarygodne dowody” używania przez Arabię Saudyjską bomb kasetowych w czasie nalotów w Jemenie. Eksperci HRW twierdzą, że nie tylko na żołnierzy, ale również cywilów spadały pociski dostarczane Saudyjczykom przez USA. Zakaz używania tego rodzaju broni podpisało od 2008 roku aż 116 krajów świata.

Prawie 6 tys. imigrantów uratowano na Morzu Śródziemnym

Ponad 5800 imigrantów uratowano w sobotę na Morzu Śródziemnym - taki bilans 17 operacji przeprowadzonych w Cieśninie Sycylijskiej podała w niedzielę włoska Straż Przybrzeżna. Premier Matteo Renzi ponownie skrytykował Unię za niewystarczające zaangażowanie w kryzys.

48 tys. euro kary dla pijanego rowerzysty

Mieszkaniec północy Włoch otrzymał rekordową karę w wysokości 48 tysięcy euro za jazdę na rowerze po pijanemu i spowodowanie wypadku, w którym tylko on był poszkodowany. Rowerzysta odmówił zapłacenia mandatu, a sprawa trafiła do sądu.

Niemiecka prasa: po raz pierwszy od zimnej wojny NATO i Rosja stworzyły „gorącą linię”

Stało się. Napięcie pomiędzy Rosją i NATO urosło do takich rozmiarów, że wojskowi Paktu Północnoatlantyckiego zdecydowali się na uruchomienie „gorącej linii” prowadzącej wprost na Kreml. Ta ma pozwolić na bezpośrednią komunikację w przypadku najcięższego kryzysu - twierdzi dziennik „”Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, który cytuje też niemiecki „Spiegel”.

Prawie milion rezerwistów na "sytuację kryzysową"? Fińska armia zaprzecza

Fińskie ministerstwo obrony, które na początku maja wyśle listy do 900 tys. rezerwistów, nie zrobi tego w reakcji na "sytuację kryzysową" wokół tego kraju, spowodowaną m.in. przez pojawienie się nieznanego okrętu podwodnego na wodach terytorialnych wokół Helsinek. Akcja informacyjna była przygotowywana od dwóch lat i piszący o niej amerykański "Newsweek", źle ją zrozumiał - przekazał rzecznik prasowy Fińskich Sił Zbrojnych.

„Absurdalne metody egzekucji”. Reżim Kima zabija za pomocą dział przeciwlotniczych?

Był już wujek Kim Dzong Una, którego miały rozszarpać psy i była dziewczyna Kima - zabita i wrzucona gdzieś do bezimiennego grobu. Pierwszy rzeczywiście zginął, ale w sposób konwencjonalny - z broni palnej, a druga nadal żyje. Tym razem jednak wydaje się, że nieprawdopodobna historia dotycząca sposobów zadawania śmierci w Korei Północnej może okazać się prawdziwa. Amerykańskie Obserwatorium Praw Człowieka dla Korei Północnej twierdzi, że jeden z satelitów sfotografował skazańców zabijanych za pomocą starych, sowieckich dział przeciwlotniczych.

Trzęsienie ziemi w Nepalu zmieni prawo w Izraelu? Homoseksualiści mają taką nadzieję

Zdjęcia z płyty lotniska w Tel Awiwie obiegły cały świat. Po trzęsieniu ziemi, które pochłonęło co najmniej 6,6 tys. ofiar, okazało się, że z Katmandu błyskawicznie trzeba było wywieźć przede wszystkim noworodki urodzone dla izraelskich par przez surogatki z południowej Azji. Pojawiło się wiele głosów oburzenia, bo dzieci w zdecydowanej większości będą wychowywać pary homoseksualne, a korzystanie przez z nich z usług surogatek w Nepalu wcale nie należy do rzadkości. Co drugie rodzone tam dla Izraelczyków dziecko jest wychowywane przez gejów lub lesbijki.

„Gdzie jesteś głupia blondynko?" Gorąco na linii USA-Turcja

"Amerykańscy dyplomaci: wszyscy jesteśmy blondynkami" - tak ambasador USA w Turcji podpisał swoje zdjęcie na jednym z portali społecznościowych. Co więcej, ciemnowłosy dyplomata tak przerobił fotografię, by jego włosy miały odcień blond. To prześmiewcza reakcja na wypowiedź mera Ankary, który nazwał rzeczniczkę prasową Departamentu Stanu Marie Harf "głupią blondynką".

Spokojniej w Baltimore. Burmistrz znosi godzinę policyjną

Burmistrz Baltimore w stanie Maryland Stephanie Rawlings-Blake ogłosiła w niedzielę, że znosi godzinę policyjną wprowadzoną we wtorek w następstwie zamieszek, które wybuchły po protestach związanych ze śmiercią Afroamerykanina, zatrzymanego przez policję.

Orban: nie chcemy imigrantów na Węgrzech

Węgry potrzebują prawnych regulacji, by powstrzymać falę imigrantów z biednych krajów, nawet jeśli to miałoby stać w sprzeczności z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej - powiedział węgierski premier Viktor Orban.

Atak z użyciem chloru. 40 osób poszkodowanych

Co najmniej 40 osób ucierpiało w rezultacie ataku z użyciem chloru, jaki siły rządowe przypuściły na dwie miejscowości pod kontrolą rebeliantów na północnym zachodzie Syrii - poinformowało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka i opozycyjni aktywiści.

Konserwatyści i laburzyści niemal równo na ostatniej prostej

Partia Konserwatywna brytyjskiego premiera Davida Camerona wyprzedza o punkt procentowy opozycyjną Partię Pracy - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu dla tygodnika "Observer", natomiast sondaż dla dwóch innych gazet wskazuje, że obie partie idą równo. Wybory parlamentarne odbędą się w Wielkiej Brytanii w najbliższy czwartek.

Ikonowicz: Ogórek całkowicie brak klasy, zrobiła SLD świństwo

- Pani Ogórek zabrakło klasy. Jeśli ktoś pozwala zebrać na siebie pół miliona podpisów, to nie może tak po prostu przestać znać ludzi, którzy to zebrali - stwierdził w "Faktach po Faktach" Piotr Ikonowicz (Ruch Sprawiedliwości Społecznej). Jerzy Wenderlich (SLD) przekonywał z kolei, że Magdalena Ogórek nie zaszkodziła partii, a SLD nadal popiera swoją kandydatkę na prezydenta.

"Korupcja połączona z bandytyzmem". Igor Miecik o obliczach Ukrainy

- Wydarzenia, do których doszło na Majdanie, nie wynikały z niepodpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w listopadzie 2013 roku, a z całokształtu wydarzeń, które miały miejsce wcześniej. Działanie Wiktora Janukowycza było tylko katalizatorem, płomykiem, który zapalił ten ogień - powiedział dziennikarz Igor T. Miecik. Dodał, że wciąż olbrzymim problemem na Ukrainie jest korupcja połączona z władzą. Gość "Xięgarni" mówił o reporterskiej książce "Sezon na słoneczniki".

Kate i William pokazali światu maleńką księżniczkę. Wyszli ze szpitala

Para książęca pokazała światu swoją nowo narodzoną córkę. Kate i William krótko po 19 naszego czasu wyszli przed szpital St. Mary's w Londynie, a kilkanaście minut później odjechali sprzed niego samochodem. Kilka godzin wcześniej Kate trafiła na porodówkę, gdzie urodziła zdrową, ważącą 3,7 kg dziewczynkę. Pałac Kensington informował, że księżniczka przyszła na świat "bez komplikacji" o godzinie 8.34 (9.34 czasu polskiego) i przy porodzie obecny był ojciec, książę William.

Iran mocno za rebeliantami

Iran ma wspólne interesy z Jemenem i nie pozwoli, by państwa regionu im zagroziły - oświadczył wiceszef irańskiej dyplomacji Husejn Abdollahian. Według Reutera to najmocniejsze dotąd potwierdzenie zaangażowania Iranu w jemeński konflikt zbrojny.

Masowy grób w obozie przemytników

Dziesięć ciał wydobyła dotychczas tajlandzka policja z masowego grobu na terenie byłego obozu przemytników ludzi w dżungli na południu kraju. Nielegalni imigranci przybywają do Tajlandii w poszukiwaniu pracy i schronienia.

70 lat temu poddał się Berlin. W ziemi nadal tkwią tysiące niewybuchów

2 maja 1945 roku, po dwóch tygodniach bitwy o Berlin, dowódca obrony stolicy Niemiec gen. Helmuth Weidling oddał się do niewoli i wydał rozkaz "Natychmiast zaprzestać oporu". Choć od dnia zakończenia walk o miasto minęło 70 lat, z ziemi wciąż wydobywane są tony niewybuchów. - Im są starsze, tym groźniejsze, mogą eksplodować w każdej chwili - ostrzega Detlef Jaab, policyjny ekspert, który przez 23 lata służby rozbroił tysiące niebezpiecznych bomb, min i granatów.