Izraelskie naloty na "cele wojskowe" Hamasu


Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia. Nie podała jednak, czy w związku z atakami są jakieś ofiary.

Ataki były wymierzone w dwa stanowiska militarne Hamasu oraz w miejsce produkcji broni - sprecyzowało wojsko. Jak dodano, ataki przeprowadzono po tym, jak w stronę terytorium Izraela z kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy wypuszczono płonące latawce.

Nowy symbol oporu

Płonące latawce i płonące balony, obok kamieni, którymi obrzucane są izraelskie siły bezpieczeństwa, stały się symbolem najnowszej odsłony palestyńskiego ruchu protestacyjnego, zapoczątkowanej w Strefie Gazy 30 marca. Od tego czasu wskutek ostrzału izraelskiego wojska lub starć zginęło 125 Palestyńczyków, a 3 800 zostało rannych.

Odnosząc się do wypuszczania ze Strefy Gazy płonących latawców i balonów, izraelska armia określiła tę działalność jako "akty terrorystyczne, które zagrażają mieszkańcom Izraela w południowej części państwa i niszczą rozległe obszary kraju".

Według izraelskiej straży pożarnej od końca marca ponad 300 pożarów, wywołanych przez takie płonące obiekty latające, strawiło kilka tysięcy hektarów pól i zarośli oraz lasów.

Odpowiedź na "ogniste balony"

Izraelska armia zraniła w sobotę dwóch Palestyńczyków, którzy wypuszczali w stronę izraelskiego terytorium płonące balony - podaje agencja informacyjna AFP.

9 czerwca izraelskie samoloty po raz pierwszy ostrzelały miejsce, w pobliżu którego Palestyńczycy mieli przygotowywać "ogniste balony", do których przymocowane były ładunki wybuchowe.

Armia izraelska również wykorzystywała drony do przechwytywania tych zapalających się obiektów latających. Według ministra obrony Awigdora Liebermana od początku palestyńskich protestów armia przechwyciła około 400 takich obiektów.

Od 30 marca wzdłuż granicy między Strefą Gazy a Izraelem odbywają się masowe demonstracje w obronie prawa palestyńskich uchodźców do powrotu na ziemie zajmowane do 1948 roku, kiedy powstał Izrael. Protesty odbywały się także przeciwko narzuconej przez Izrael blokadzie tej palestyńskiej enklawy, a także przeciwko przeniesieniu ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Raporty: