Tureccy żołnierze "wkroczyli na terytorium Iraku"

Tureckie siły lądowe we wtorek, po raz pierwszy od 2011 roku, dokonały wypadu na terytorium irackiego Kurdystanu. Miał to być "krótkotrwały środek" w celu ujęcia kurdyjskich rebeliantów odpowiedzialnych za niedawny atak na siły rządowe - poinformowało anonimowe źródło w rządzie w Ankarze.

Kreml niezadowolony z realizacji porozumienia mińskiego

Na wschodzie Ukrainy nie są ostrzeliwane obszary zamieszkałe przez cywilów i panuje "względna stabilizacja", ale pozostałe punkty lutowych porozumień pokojowych z Mińska nie są realizowane - oświadczył we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Szwecja i Niemcy jednym głosem ws. uchodźców

Rządy Niemiec i Szwecji opowiadają się za wiążącymi kwotami relokacji uchodźców w krajach Unii Europejskiej. Kanclerz Angerla Merkel i premier Stefan Loefven, którzy we wtorek spotkali się w Berlinie, zażądali trwałego klucza podziału dla wszystkich państw UE.

Saakaszwili na premiera Ukrainy? "Podgrzewa plotki"

Czy gubernator obwodu odeskiego Micheil Saakaszwili zostanie premierem Ukrainy? Eksperci w Kijowie nie wykluczają takiego rozwoju scenariusza. Ich zdaniem o nadchodzących zmianach może świadczyć otwarta krytyka Saakaszwilego pod adresem obecnego szefa rządu Arsenija Jaceniuka. Poparcie dla byłego prezydenta Gruzji na Ukrainie rośnie, Jaceniuka spada.

Walki przy granicy z Rosją. "Dywersanci próbowali przedostać się w głąb Ukrainy"

Jeden żołnierz ukraiński zginął, a dwóch zostało rannych w walkach, do których doszło w obwodzie ługańskim w pobliżu granicy Ukrainy z Rosją. - Grupa rosyjskich dywersantów próbowała przedostać się w głąb naszego kraju. Wojskowi dali im odpór - poinformował rzecznik administracji prezydenckiej ds. operacji antyterrorystycznej w Donbasie Ołeksandr Motuzjanyk.

Niemcy: jesteśmy w stanie przyjmować 500 tys. imigrantów rocznie, "a może więcej"

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w Bundestagu, że rozwiązanie problemu imigrantów będzie miało w przyszłym roku "absolutne pierwszeństwo". Zapowiedział, że rząd chce poradzić sobie z tym zadaniem bez nowych długów. Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel przyznał, że Niemcy są w stanie poradzić sobie przez kilka lat napływem co najmniej 500 tys. imigrantów. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Iran: w sprawie Syrii usiądziemy przy każdym stole

Iran jest gotów dyskutować o pokoju w Syrii z każdym państwem - oznajmił prezydent Iranu Hasan Rowhani. Teheran jest aktywnym sponsorem rządu Baszara al-Asada walczącego zarówno z antyrządowymi rebeliantami jak i dżihadystami.

Ukraińcy: rosyjscy dywersanci porwali naszych żołnierzy. Rosjanie: przyszli sami, z wódką i słoniną

Władze w Kijowie żądają od Rosji uwolnienia trzech żołnierzy ukraińskich, przetrzymywanych na Krymie. Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, wojskowi 79. brygady powietrznodesantowej zostali uprowadzeni 5 września w pobliżu granicy administracyjnej Ukrainy z okupowanym przez Rosję półwyspem. FSB w Moskwie oświadczyła, że żołnierze zostali zatrzymani, gdyż nielegalnie przekroczyli granicę.

Siemoniak: Niemcy nie powinni nas uczyć solidarności

- Polskie stanowisko ws. uchodźców jest przepełnione solidarnością i dużą wyobraźnią co do tego, że doraźnymi, szybkimi decyzjami nie rozwiążemy problemu - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 minister obrony Tomasz Siemoniak. Dodał, że w tej sprawie Niemcy nie powinni nas uczyć solidarności.

Syn "El Chapo" wrzuca zdjęcie do sieci. Wąsy pogrążą narkotykowego bossa?

Czy to jeden z najbardziej poszukiwanych przestępców? Syn szefa meksykańskiego kartelu narkotykowego Joaquina "El Chapo" Guzmana opublikował w internecie zdjęcie, które sugeruje, że zbiegły z więzienia gangster spędza czas z bliskimi w rodzinnym mieście. Meksykańska prokuratura generalna analizuje fotografię i ustala miejsce pobytu Guzmana. Po dwóch spektakularnych ucieczkach z więzienia władze nie mogą sobie pozwolić na to, aby ten dalej grał im na nosie.

Bieda, walka z religią i opozycją. Prorosyjski prezydent może rozpętać nową wojnę

Emomali Rachmon, prezydent Tadżykistanu, w którym podczas weekendu doszło do próby buntu, twierdzi, że wywołali go rodzimi zwolennicy IS. W sąsiednim Uzbekistanie prezydent Islam Karimow oskarżył dżihadystów o piątkowy zamach bombowy na taszkenckiej starówce. Środkowoazjatyccy przywódcy państw poradzieckich zawsze największe zagrożenie dla swych rządów widzieli w radykalnym islamie - pisze znawca regionu Wojciech Jagielski.