Relacje polsko-amerykańskie, rozszerzenie obecności wojsk USA w Polsce i wdrażanie decyzji szczytu NATO były głównymi tematami sobotniej rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka i przewodniczącego kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generała Josepha Dunforda - poinformował polski resort obrony.
Generał Dunford, który pełni funkcję bezpośredniego doradcy sekretarza obrony Jamesa Mattisa i prezydenta Donalda Trumpa, przebywa z wizytą w Warszawie, gdzie uczestniczy w posiedzeniu Komitetu Wojskowego NATO.
Podczas spotkania z gen. Dunfordem szef MON - jak poinformował w komunikacie resort obrony - zwrócił uwagę na wieloletnie, intensywnie rozwijane relacje polsko-amerykańskie w dziedzinie obronności.
"Współpraca Polski i USA przybrała formę partnerstwa strategicznego, a jej wyrazem jest udział wojsk obu krajów w operacjach na rzecz bezpieczeństwa globalnego, między innymi w Iraku i Afganistanie. Wzrasta również obecność USA na wschodniej flance NATO - od 2017 roku wojska USA stacjonują na terenie naszego kraju" - stwierdziło MON.
Długofalowe zaangażowanie USA
Resort podkreślił, że rozmowa Błaszczaka z gen. Dunfordem była okazją do dyskusji na temat długofalowego zaangażowania USA i skierowania większej liczby oddziałów amerykańskich do Polski.
"Minister Mariusz Błaszczak pozytywnie odniósł się do efektów tak zwanej europejskiej inicjatywy odstraszania (ang. European Deterrence Initiative, EDI). W jej ramach trwa operacja Atlantic Resolve, której częścią jest obecność w Polsce amerykańskiej brygadowej pancernej grupy bojowej" - zaznaczyło w komunikacie ministerstwo.
Tematem rozmowy była nie tylko współpraca dwustronna, ale również decyzje ostatnich szczytów NATO w Warszawie i Brukseli, "w tym potwierdzenie konieczności adaptacji sojuszu do nowych wyzwań".
Resort przypomniał, że siły NATO są obecne na wschodniej flance w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności eFP i dostosowanej wysuniętej obecności tFP, a Sojusz wysłał do Polski i krajów bałtyckich batalionowe grupy bojowe (rdzeń takiego oddziału w Polsce stanowią Amerykanie).
Minister Mariusz Błaszczak i generał Dunford, jak przekazuje MON, w trakcie rozmowy podkreślili znaczenie współpracy państw członkowskich i spójności Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Relacje - rozszerzenie obecności wojsk USA w Polsce wdrażanie decyzji szczytu NATO to główne tematy rozmowy @mblaszczak z gen J.Dunfordem przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA @thejointstaff. Więcej: https://t.co/VO52FLLByP pic.twitter.com/9w9jKrOAJl— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) 29 września 2018
Najwyższy organ wojskowy
Komitet Wojskowy NATO to najwyższy organ wojskowy Sojuszu. Komitet przekłada wytyczne polityczne na decyzje wojskowe. Szefowie obrony (zwykle są to szefowie sztabów generalnych) doradzają też Radzie Północnoatlantyckiej - najwyższej władzy politycznej Sojuszu.
Formalne spotkania na poziomie szefów obrony odbywają się trzy razy do roku, w tym dwa razy (wiosna, jesień) w kwaterze głównej NATO w Brukseli i raz w wybranej stolicy państwa członkowskiego.
Konferencja Komitetu Wojskowego NATO to okazja dla szefów obrony, szefów sztabów generalnych i państw członkowskich na spotkanie i omówienie ważnych dla Sojuszu spraw. Tym razem obejmują one takie tematy jak gotowość, reagowanie, operacje i ćwiczenia, dostosowanie struktury dowódczej do zadań Sojuszu i współpraca z innymi organizacjami międzynarodowymi. W konferencji uczestniczą naczelny dowódca sojuszniczych sił w Europie (SACEUR) gen. Curtis M. Scaparrotti, naczelny dowódca ds. transformacji (SACT) gen. Andre Lanata i przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Joseph Dunford.
Autor: kk/adso / Źródło: PAP