Znacznie wyższy deficyt, zamieszanie na giełdzie. "Recepta na katastrofę na skalę światową"

Włochy. Kryzys polityczny odbija się na globalnych rynkach
Włochy. Kryzys polityczny odbija się na globalnych rynkach
TVN24BiS /
Włochy. Kryzys polityczny odbija się na globalnych rynkachTVN24BiS /

Na giełdzie w Mediolanie w piątek zawieszono czasowo notowania banków, co pociągnęło w dół światowe rynki. - We Włoszech powstał populistyczny rząd, którego filozofia ekonomiczna może być receptą na globalną katastrofę - mówi profesor Witold Orłowski.

W czwartek włoski rząd ogłosił, że planowany deficyt budżetowy na trzy najbliższe lata wyniesie 2,4 proc. PKB i będzie znacznie większy niż cel, jaki wyznaczały sobie poprzednie władze w Rzymie. W piątek zareagowała giełda w Mediolanie (spadek o 4,12 proc.), rynki globalne i notowania euro; inwestorzy zaczęli wyprzedawać włoskie obligacje, których rentowność poszybowała w górę. Europejski komisarz do spraw ekonomicznych Pierre Moscovici skrytykował plany wydatków włoskiego rządu, a tamtejszy dług publiczny nazwał "ładunkiem wybuchowym".

Unia Europejska naciska na Rzym, by ograniczył wydatki i zapanował nad zadłużeniem, które wynosi 131 proc. PKB, obawia się bowiem - jak pisze Reuters - że kondycja gospodarcza Włoch doprowadzi do kolejnego kryzysu w strefie euro.

Recepta na katastrofę

Gdy okazało się, że Rzym zmierza do konfrontacji z Brukselą, akcje kilku banków spadały tak szybko, iż wstrzymano na pewien czas ich notowania. - Sytuacja Włoch, jako jednej z największych światowych gospodarek powinna wywoływać jeszcze większy niepokój, ponieważ jej zapaść, (...) a zwłaszcza próba rozwiązania problemów poprzez wyjście ze strefy euro to recepta na katastrofę na skalę światową - wyjaśnia w rozmowie z PAP prof. Orłowski, ekonomista, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zdaniem Orłowskiego kryzys włoski, zważywszy na skalę tej gospodarki, fakt, że od 20 lat trwa ona w stagnacji i na złą kondycję tamtejszych banków, byłby ogromnym ciosem dla strefy euro, a ryzyko jest tym większe, że "nigdy nie wiadomo, co będzie z populistycznym rządem", który proponuje zarazem ograniczanie podatków i zwiększanie wydatków. "Antysystemowe partie tworzące rządzącą koalicję (...) Liga (skrajna prawica) i Ruch Pięciu Gwiazd (skrajna lewica) wygrały z umiarkowanym ministrem gospodarki Giovannim Trią, który chciał utrzymać deficyt na poziomie 1,6 procent, bardziej kompatybilnym z wymaganiami europejskich partnerów" - wyjaśnia francuski dziennik finansowy "Les Echos".

Potężny dług

Deficyt budżetowy Italii wprawdzie nie przekracza wyznaczonego przez UE pułapu 3 proc., ale kolosalny dług publiczny - największy w Europie po Grecji - sprawia, że Unia domaga się od Rzymu zrównoważenia finansów i unikania ryzyka, które zagroziłoby całej strefie euro. Jednak rząd zamierza za pomocą deficytu finansować swoje obietnice wyborcze, jak zablokowanie podwyżki podatku VAT, wprowadzenie dochodu podstawowego, wycofanie reformy emerytalnej i wprowadzenie podatku liniowego oraz hojne programy społeczne.

- Najbardziej niepokoi filozofia tego rządu, czyli zarazem redukcja podatków, czyli zmniejszenie dochodów (państwa) i zwiększenie wydatków. Chyba jeszcze nigdy w historii nie zdarzył się taki rząd. To rząd szaleńców - komentuje prof. Orłowski. "Bez wątpienia rząd Włoch będzie się starał sfinansować ten deficyt poprzez rynki finansowe, skoro nie chce zwiększać presji fiskalnej. Ale przy zadłużeniu, które osiągnęło już 131 proc. PKB, koszty takiego finansowania mogą być nie do zapłacenia, zwłaszcza że agencje ratingowe mogą ponownie obniżyć notę kraju" - pisze "Les Echos". W istocie, rentowność 10-letnich obligacji włoskich wzrosła w piątek o 3,2 proc.; różnica między oprocentowaniem włoskich papierów dłużnych a niemieckich bundów - uważanych za najbezpieczniejsze - wzrosła do 275 pkt. "To oznaka skrajnego zdenerwowania inwestorów" - wyjaśnia dziennik.

"Płacą za to ludzie"

Moscovici nie grozi jeszcze Rzymowi, ale wyraźnie go upomina: "Jeśli rośnie dług, kraj ubożeje. A w końcu płacą za to ludzie (...) Uprawianie polityki ekspansywnej, gdy jest się zadłużonym, grozi tym, że obróci się to przeciw tym, którzy to robią" - cytuje komisarza "La Stampa". Analitycy finansowi zwracają więc uwagę na ryzyko ekonomiczne i polityczne: z jednej strony oprocentowanie włoskiego długu może sięgnąć wkrótce 3,5 proc., co spowoduje "obawy o spłacalność długu" - zwraca uwagę firma Capital Economics.

Z drugiej - wicepremier i przywódca Ligi Matteo Salvini oznajmił, że Rzym jest gotów przeciwstawić się Brukseli. - Jeśli UE chce otworzyć drugi (po brexicie) front we Włoszech, to zapraszamy - powiedział deputowany Ligi Alberto Bagnai. A wreszcie wszelkie te ryzyka i problemy wezmą pod uwagę agencje ratingowe - prognozuje AP. "Moody's, który już ogłosił negatywną perspektywę wobec noty Baa2, jaką daje Włochom, zapowiada, że wyda nową opinię pod koniec października" - podaje agencja. "Obawy, że polityka Włoch zaszkodzi unii walutowej, sprawiły, że spadł kurs euro. Rząd podkopuje zaufanie rynków do włoskiej gospodarki" - pisze "Les Echos". Inwestorzy obawiają się, że "pierwszy od drugiej wojny światowej we Włoszech i w całej zachodniej Europie w pełni populistyczny rząd" może rozważać wyjście ze strefy euro; pojawia się ryzyko "zakażenia" włoskim kryzysem finansowym innych rynków - napisał "Economist". Prof. Orłowski uważa, że Włochy wprawdzie "balansują od dawna na krawędzi katastrofy", ale jeśli rząd nie wpadnie na pomysł, by opuścić unię walutową, to włoska gospodarka uniknie poważnego kryzysu. - Póki Włosi są w strefie euro, nie grozi im panika (inwestorów) i kryzys - mówi. Zastrzega jednak, że w Italii "największe ryzyko to ryzyko polityczne, jakie niesie rząd szaleńców".

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę na południu Francji doszło do awarii prądu, która objęła około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Do krótkich zakłóceń doszło też w trakcie projekcji filmowych w Cannes. Organizatorzy zapewniają, że awaria nie wpłynie na wieczorną ceremonię zakończenia festiwalu.

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Źródło:
PAP

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters