"Już za wami tęsknimy". Tusk dostał list od May

Nie ma powodu udawać, że to szczęśliwy dzień dla Londynu czy dla Brukseli - stwierdził w środę po południu szef Rady Europejskiej Donald Tusk. To reakcja na list premier Theresy May w sprawie rozpoczęcia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, który przekazał mu wcześniej w środę ambasador Tim Barrow. W TVN24 BiS trwa wydanie specjalne.

Martwy mężczyzna w ciele wielkiego pytona

Wstrząsające znalezisko w Indonezji. Akbar Salubiro, który zaginął w niedzielę, został znaleziony martwy w... ciele siedmiometrowego pytona. Rodzina mężczyzny zawiadomiła policję po tym, jak w ogrodzie natrafiła na gada o dziwnie odkształconym ciele.

Polska zamyka konsulaty na Ukrainie. "Do czasu spełnienia oczekiwań"

Do czasu spełnienia oczekiwań strony polskiej w sprawie ochrony przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych wszystkie polskie urzędy konsularne na Ukrainie pozostaną zamknięte - poinformowało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Komunikat ukazał się po spotkaniu wiceministra Jana Dziedziczaka z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą.

Zatrzymany "sam sobie zadał obrażenia, uderzając głową o fotel samochodowy"

Białoruski aktywista Aleś Łahwiniec 23 marca został zatrzymany i brutalnie pobity przez funkcjonariuszy milicji. Ze szpitala został przewieziony do sądu, który skazał go na dziesięć dni aresztu za "drobne chuligaństwo". Oficer OMON, który zeznawał jako świadek, powiedział, że Łahwiniec "sam sobie zadał obrażenia, uderzając głową o fotel samochodowy". Historię aktywisty opisała broniąca praw człowieka organizacja Human Rights Watch.

Ambasador Ukrainy: to atak na stosunki polsko-ukraińskie

Ukraina jest oburzona atakiem na polski konsulat - powiedział ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca, który rozmawiał z wiceszefem MSZ Janem Dziedziczakiem. Podkreślił, że prezydent Ukrainy jest "osobiście zaniepokojony" i zarządził wzmocnienie ochrony polskich placówek dyplomatycznych.

Nie poparł kolegi socjalisty, poparł centrystę

Były premier w socjalistycznym rządzie Francois Hollande'a Manuel Valls oficjalnie zapowiedział, że w obu turach nadchodzących wyborów prezydenckich zagłosuje na centrystę Emmanuela Macrona, a nie kandydata Partii Socjalistycznej (PS) Benoit Hamona.

"Bunt dzieci zdradzonych przez dorosłych"

Niedzielne protesty w Rosji z licznym udziałem młodzieży szkolnej i studenckiej to narodziny "nowej grupy społecznej". "Bunt dzieci zdradzonych przez dorosłych, uczniów, których nauczyciele zabierają im przyszłość, fałszując wybory" - ocenia niezależna "Nowaja Gazieta".

Polski konsulat ostrzelany. Ukraińskie władze potępiają atak

W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy. Władze w Kijowie wyraziły oburzenie z powodu incydentu. "To podłość tych, którzy sprzeciwiają się naszej przyjaźni z Polską" – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin. Konsul RP w Łucku Krzysztof Sawicki określił zdarzenie jako atak terrorystyczny, a do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce.

Najpierw on, teraz żona. Penelope Fillon z zarzutami

Żonie kandydata na prezydenta Francji Francois Fillona, Penelope Fillon, postawiono zarzuty w związku ze skandalem wokół fikcyjnego zatrudniania jej przez męża. Oskarża się ją m.in. o współudział w sprzeniewierzeniu środków publicznych.

Rzecznik Eurokorpusu: Polska pozostanie bez prawa głosu w najważniejszych sprawach

- Polscy oficerowie, którzy obecnie z nami służą, wykonają swoje trzyletnie kontrakty zgodnie z umową. Oznacza to, że ta współpraca wygasa w 2019 roku - powiedział w rozmowie z TVN24 rzecznik Eurokorpusu Vicente Dalmau. Skomentował w ten sposób wtorkowe doniesienia mówiące o redukowaniu udziału Polski w tej wojskowej formacji. MON w wydanym tego dnia oświadczeniu podkreślił, że nasz kraj pozostanie "państwem stowarzyszonym".

Szukali dowodów na łamanie sankcji. Zginęli oboje, jej odcięto głowę

Znaleziono ciała dwóch przedstawicieli Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga, Amerykanina Michaela Sharpa oraz Szwedki Zaidy Catalan. Kobiecie obcięto głowę, ciało mężczyzny było całe - podał rzecznik kongijskiego rządu Lambert Mende, cytowany w środę przez AFP.

Kurdyjska flaga załopotała na cytadeli

Lokalne władze w Kirkuku na północy Iraku uchwaliły we wtorek, że na budynkach rządowych w tej prowincji zawiśnie flaga kurdyjska. Wciągnięto ją na maszt cytadeli. Decyzja może zaostrzyć napięcia z Bagdadem związane z przyszłością zasobnej w ropę prowincji.

Była pierwsza dama oczyszczona z zarzutów

Sąd w Abidżanie oczyścił z zarzutów popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości żonę byłego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Laurenta Gbagbo, Simone - poinformowała państwowa telewizja.

22 lata rządów i starczy? Niewiele na to wskazuje

Alaksandr Łukaszenka włada swoim krajem 22 lata, ale każda władza, nawet najdłuższa kiedyś się kończy. Brutalność, z jaką zdecydował się tłumić ostatnie protesty, może dowodzić, że zaczął się bać i ten czas powoli nadchodzi. Ale czy na pewno? W jego wypadków o utracie władzy zdecydować mogą albo jego rodacy, albo Władimir Putin. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.