Śmierć ambasadora. Putin "głęboko zasmucony"

Prezydenta Rosji Władimira Putina głęboko zasmuciła wiadomość o śmierci stałego przedstawiciela Rosji w ONZ Witalija Czurkina - poinformowały w poniedziałek rosyjskie media cytujące rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.

Kilkadziesiąt kilometrów na trzaskającym mrozie. Wyścigi psich zaprzęgów

Kilkudziesięciu amatorów wzięło udział w wyścigu psich zaprzęgów zorganizowanym w Irkucku. Mamay Snow Race, bo tak nazywa się impreza, zgromadziła hodowców psów z różnych miast syberyjskich oraz ich psich towarzyszy różnych ras. Do wyboru były trasy długości 10 i 30 km. Temperatury wahają się tam od minus 15 do minus 20 stopni.

Schulz kwestionuje kluczową reformę SPD

W walce o nowych wyborców kandydat SPD na kanclerza Martin Schulz zapowiedział w poniedziałek korektę kluczowej reformy przeprowadzonej w poprzedniej dekadzie przez rząd kierowany przez socjaldemokratów - Agendę 2010, będącą głęboką reformą rynku pracy.

NATO pomoże wyjaśnić katastrofę smoleńską? "Ani o to nie prosiłem, ani się z tym nie zwracałem"

Nie prosiłem, ani się z tym nie zwracałem, ani gen. Curtis Scaparotti nie mówił o tym, by NATO miało włączyć się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej - powiedział w poniedziałek wieczorem szef MON Antoni Macierewicz. - Za to mówiłem o włączeniu się poprzez przekazanie informacji, jakie NATO posiada, i taka obietnica została potwierdzona przez pana generała - dodał.

Trump wybrał doradcę ds. bezpieczeństwa

Prezydent USA Donald Trump powołał na stanowisko doradcy do spraw bezpieczeństwa generała H.R. McMastera. Przed kilkoma dniami z tego stanowiska zrezygnował gen. Michael Flynn.

"Trump będzie reagować, jeśli media będą lekceważyć fakty"

Prezydent USA Donald Trump wspiera wolne i niezależne media, ale będzie reagować, jeśli media będą lekceważyć fakty - oświadczył w poniedziałek w Brukseli amerykański wiceprezydent Mike Pence, pytany o niedawną ostrą krytykę Trumpa pod adresem prasy.

Amerykański sprzęt bojowy już w Bułgarii

Operacja Atlantic Resolve praktycznie trwa w Bułgarii po przybyciu amerykańskiego sprzętu bojowego do bazy Nowo Seło. W poniedziałek resort obrony tego kraju poinformował, że w bazie jest już 15 bojowych wozów piechoty Bradley oraz 58 innych wozów wsparcia.

Szefowa AfD spotkała się w Moskwie z przewodniczącym Dumy

Niemiecka partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) rozbudowuje kontakty polityczne z Rosją. Szefowa antyislamskiego i antymigranckiego ugrupowania Frauke Petry rozmawiała w poniedziałek w Moskwie z przewodniczącym Dumy Wiaczesławem Wołodinem i Władimirem Żyrinowskim.

"Jeden dzień bez nas". Imigranci protestowali na Wyspach

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii protestowali w poniedziałek przeciwko rosnącej fali ksenofobii wobec imigrantów. Z tej okazji zorganizowali "Jeden dzień bez nas". Protesty odbyły się m.in. w Londynie przed budynkiem parlamentu, a także w innych miastach.

Zmarł rosyjski ambasador przy ONZ

W Nowym Jorku zmarł ambasador Rosji przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Witalij Czurkin - poinformowało w poniedziałek rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Policja w siedzibie Frontu Narodowego. Marine Le Pen może mieć problem

W poniedziałkowe popołudnie do siedziby skrajnie prawicowego Frontu Narodowego weszli śledczy. Przeszukują biura w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowego wydawania pieniędzy przez szefową partii Marine Le Pen - poinformował agencję Reutera jeden z członków francuskiego ugrupowania.

"Nie mamy zastrzeżeń do Tuska". Marszałek Karczewski odpowiada

Nie mamy zastrzeżeń do Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej, ale nie ingerujemy w polskie stanowisko w tej sprawie - powiedział w poniedziałek szef czeskiego Senatu Milan Sztiech. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski dodał, że polski rząd ma jeszcze czas na podjęcie decyzji dotyczącej Tuska.

TVN24: NATO nie planuje pomocy ws. śledztwa smoleńskiego. USA już pomogły

W odpowiedzi na wcześniejsze prośby ze strony Polski, Stany Zjednoczone przekazały już wszelkie informacje i pomoc w sprawie śledztwa smoleńskiego i wyczerpały swoje możliwości - dowiedział się korespondent TVN24 i TVN24 BiS w dowództwie wojsk USA w Europie (EUCOM). Z kolei anonimowi przedstawiciele NATO poinformowali, że Sojusz nie otrzymał w tej sprawie żadnej oficjalnej prośby ze strony polskiego rządu.

Niemcy. Francja, Białoruś nie uznają dokumentów wydawanych w Donbasie. Kreml odpowiada

Uznanie przez Rosję dokumentów wydawanych przez separatystów na wschodzie Ukrainy jest niedopuszczalne oraz stanowi naruszenie porozumień z Mińska w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie - ocenił w poniedziałek rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert. Podobnie w tej kwestii zareagowały władze w Paryżu i Mińsku. Moskwa twierdzi z kolei, że dokumenty nie naruszają prawa międzynarodowego.

Nie ma rozejmu w Donbasie. "Konieczny jest choćby tydzień ciszy w walkach"

Działania prorosyjskich separatystów w Donbasie sprawiają, że nie ma tam na razie warunków do ogłoszenia rozejmu – oświadczył przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego Leonid Matiuchin. Wcześniej przedstawiciel OBWE Martin Sajdik poinformował, że do 20 lutego w strefie konfliktu dojdzie do wycofania ciężkiego uzbrojenia zakazanego porozumieniami mińskimi.

Tusk spotkał się z Pence'em. Od wiceprezydenta USA usłyszał "trzy razy tak"

W obliczu rosyjskich prób zmiany granic siłą, będziemy nadal wspierali działania w Polsce i krajach bałtyckich związane ze wzmocnioną wysuniętą obecnością NATO na wschodzie - zapewnił w poniedziałek wiceprezydent USA Mike Pence. W Brukseli spotkał się on z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Komandosi przed sądem. Proces ws. próby zabójstwa Erdogana

Proces 47 osób oskarżonych o próbę zabójstwa tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana rozpoczął się w poniedziałek w Mugli, na zachodzie Turcji. Do próby tej miało dojść w hotelu nad Morzem Egejskim podczas nieudanego zamachu stanu z 15 lipca 2016 roku.

Przepychanki nacjonalistów z policją na Majdanie

Troje policjantów ucierpiało w wyniku przepychanek z nacjonalistami, do których doszło w niedzielę wieczorem w centrum stolicy Ukrainy. W Kijowie trwały obchody trzeciej rocznicy krwawych starć podczas protestów antyrządowych na Majdanie, które doprowadziły do odsunięcia od władzy Wiktora Janukowycza.

Kreml uznał paszporty separatystów. Prasa ocenia, OBWE i USA krytykują

Uznanie przez Rosję paszportów wydawanych przez separatystów w Donbasie mieszkańcom okupowanych przez nich terytoriów to reakcja Moskwy na rozwój sytuacji militarnej w strefie konfliktu. To także odpowiedź na niedawne oświadczenia Waszyngtonu w sprawie Krymu - ocenia rosyjska prasa. Decyzję Kremla w sprawie dokumentów separatystów skrytykowały OBWE i USA.