Islandzcy naukowcy badali, jak długo stężenie skierowanych przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 przeciwciał utrzymuje się w organizmie po przejściu zakażenia. Badanie objęło ponad 30 tysięcy osób, czyli niemal 10 procent populacji kraju.
Naukowcy z kilku islandzkich ośrodków badawczych opublikowali na łamach czasopisma "The New England Journal of Medicine" wyniki badań dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2 przeprowadzone wśród mieszkańców Islandii. Eksperci sprawdzili przede wszystkim obecność przeciwciał u ponad 30 tysięcy osób. W tej grupie znaleźli się zdiagnozowani chorzy na COVID-19, a także osoby poddane kwarantannie, które miały kontakt z wirusem oraz takie, o których nie wiadomo, czy miały z nim kontakt (można ich uznać za przeciętnych obywateli).
Jak długo przeciwciała utrzymują się w organizmie?
Przeciwciała naukowcy wykryli u 91 procent osób, u których wcześniej zdiagnozowano koronawirusa. Były one obecne tylko u 2,3 procenta osób, które przebywały w kwarantannie. W ostatniej grupie "przeciętnych obywateli" odsetek ten wyniósł natomiast 0,3 procenta.
Naukowców interesowało głównie to, jak długo przeciwciała utrzymują się w organizmie. Według badania ich poziom nie obniża się przez co najmniej cztery miesiące.
Naukowcy oszacowali, że łącznie koronawirus dotknął 0,9 procent całej populacji Islandczyków. Dla 0,3 zakażonych choroba okazała się śmiertelna.
Oprócz tego stwierdzili, że 56 procent wszystkich zakażeń koronawirusem w Islandii udało się wykryć metodą ilościowej reakcji łańcuchowej polimerazy (qPCR). 14 procent zakażonych było poddanych kwarantannie, ale nie zbadano ich przez qPCR albo nie otrzymali pozytywnego wyniku w tym teście. Pozostałe 30 procent zakażonych nie było testowanych qPCR ani nie odbywało kwarantanny.
Czym są przeciwciała?
Przeciwciała są komórkami, które wydziela układ odpornościowy. Odgrywają one zasadniczą rolę w obronie organizmu przed bakteriami, wirusami, pasożytami i grzybami. Przeciwciała chronią przed ponownym zachorowaniem na chorobę, na przykład na świnkę czy ospę.
Autor: anw / Źródło: PAP