Wszyscy spodziewamy się niestety kontynuowania linii fałszowania historii przez Władimira Putina pod koniec stycznia, kiedy odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz - powiedział w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" europoseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do grudniowych wypowiedzi prezydenta Rosji dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest głęboko zaniepokojony odstąpieniem Korei Północnej od moratorium na przeprowadzanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych - oświadczył w środę w Nowym Jorku jego rzecznik.

Zachowanie jednej z wiernych na placu Świętego Piotra rozzłościło papieża. Kobieta, chcąc przyciągnąć biskupa Rzymu do siebie, szarpnęła go za rękę tak mocno, że wywołała grymas bólu na twarzy Franciszka. Ten, chcąc uwolnić się z uścisku, uderzył kobietę w rękę, po czym oddalił się, wyraźnie zdenerwowany. Zwracając się w środę w południe do wiernych zebranych na placu papież powiedział przed modlitwą Anioł Pański: - Wiele razy tracimy cierpliwość, przepraszam za zły przykład wczoraj.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w środę, że zwróci się do Knesetu o udzielenie mu immunitetu od zarzutów korupcyjnych w toczącej się wobec niego sprawie. Jak pisze agencja Reutera, to ryzykowny ruch, który umożliwiłby jednak odsunięcie oskarżeń wobec polityka o długie miesiące.

Szesnastu osadzonych straciło życie, a pięciu zostało rannych po walce, do jakiej doszło w zakładzie karnym w meksykańskim północno-środkowym stanie Zacetecas. Od momentu objęcia władzy przez prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora to jedne z największych rozruchów w narodowym systemie penitencjarnym.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwołał w środę podróż zagraniczną po Europie Wschodniej i Azji Środkowej, aby "śledzić sytuację w Iraku", gdzie manifestanci od poniedziałku do środowej nocy oblegali amerykańską ambasadę - poinformowała rzeczniczka Departament Stanu USA Morgan Ortagus.

Gwinea-Bissau wybrała swojego prezydenta. Został nim 47-letni były premier tego kraju Umaro Sissoco Embalo - poinformowała w środę tamtejsza państwowa komisja wyborcza. Jak dodała, zdobył on w przeprowadzonej w niedzielę drugiej turze wyborów 53,5 procent głosów.

Manifestanci, którzy protestowali przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie wycofali się - poinformowali w środę iraccy wojskowi. Wcześniej amerykańscy żołnierze użyli gazu łzawiącego przeciwko protestującym. W stolicy Iraku drugi dzień trwały manifestacje przeciw nalotom wojsk USA na cele związane z szyicką milicją Kataib Hezbollah.

Podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku Białorusini zdecydują o swoim losie i przyszłości suwerennego kraju - oświadczył prezydent Alaksandr Łukaszenka w orędziu noworocznym do rodaków. Wcześniej mówił, że "nie zamierza kurczowo się trzymać prezydenckiego fotela, ale w tych wyborach wystartuje".

- Odrodzenie ludzkości rozpoczęło się od niewiasty - powiedział papież Franciszek podczas środowej mszy w Watykanie. Mówił, że "po tym, jak traktujemy ciało kobiety, rozpoznajemy nasz poziom człowieczeństwa". W bazylice świętego Piotra papież odprawił mszę w obchodzoną w pierwszym dniu roku uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W Kościele to także Światowy Dzień Pokoju.

Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei potępił amerykańskie naloty w Iraku na cele związane z szyicką milicją Kataib Hezbollah. Zaprzeczył także oskarżeniom Białego Domu o organizowanie protestów przed ambasadą USA w Bagdadzie. "Jeśli Iran zdecyduje się na konfrontację z jakimś krajem, zrobi to otwarcie. Jeśli ktoś zagrozi interesom naszego narodu, będziemy walczyć bez wahania" - napisano na sygnowanym przez Chameneiego koncie na Twitterze.