"Dziś rozpoczynamy pisanie nowej historii". Szczyt dwóch Korei przy granicy

Dziś rozpoczyna się nowa era pokoju i dobrobytu w relacjach między Koreami – oświadczył Kim Dzong Un. Przywódca Korei Północnej przekroczył w piątek granicę z Koreą Południową i po raz pierwszy spotkał się z prezydentem tego kraju Mun Dze Inem. Kim zapowiedział również, że odwiedzi Seul, jeśli zostanie do niego zaproszony. Przywódcy "poważnie i szczerze" rozmawiali w piątek na temat denuklearyzacji i trwałego pokoju pomiędzy zwaśnionymi państwami podczas historycznego szczytu koreańskiego – poinformował rzecznik Muna.

Rosja "poważnie zaniepokojona" wypowiedziami Trumpa i Macrona

Wypowiedzi prezydentów USA i Francji, Donalda Trumpa i Emmanuela Macrona, na temat umowy nuklearnej z Iranem budzą poważne zaniepokojenie Rosji. Nie widzi ona możliwości zmian czy uzupełnień w dokumencie – oznajmiła w czwartek rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

Czarna limuzyna i eskorta 12 ochroniarzy. Kim wraca na swoją stronę granicy

Po południowej stronie wsi Panmundżom na linii demarkacyjnej dzielącej oba państwa trwają rozmowy przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem. To pierwsze od ponad dekady takie spotkanie i trzecie od wstrzymania działań wojennych na półwyspie w 1953 roku. Po pierwszej sesji Kim odjechał na stronę północnokoreańską, by zjeść tam obiad.

Szef MON rozmawiał z nowym doradcą Trumpa. "Czuję się wyróżniony"

John Bolton, nowy doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, przyjął polską propozycję zwiększenia liczebności wojsk amerykańskich w Polsce bardzo poważnie - stwierdził Mariusz Błaszczak. Polski minister obrony w czwartek odbył z Boltonem ponad godzinną rozmowę w Waszyngtonie.

Lider opozycji: albo wybiorą mnie, albo w Armenii nie będzie premiera

Jestem jedynym możliwym kandydatem na premiera - zadeklarował w czwartek przywódca armeńskiej opozycji Nikol Paszynian po dymisji w poniedziałek Serża Sarkisjana. Paszynian wykluczył zarazem kompromis z obecnymi z władzami. Pełniący obowiązki premiera Armenii Karen Karapetian odmówił natomiast negocjacji w piątek z liderem opozycji na temat przyszłości kraju.

"Atakowane i obezwładniane". Maszyny Amerykanów mają problemy nad Syrią

- To obszar najbardziej agresywnej wojny elektronicznej na planecie - mówi o Syrii i okolicach szef amerykańskiego Dowództwa Operacji Specjalnych, cytowany przez portal Breaking Defense. Generał Raymond Thomas przyznaje, że problemy mają nawet służące do walki elektronicznej maszyny EC-130 Compas Call. Niesprecyzowani przeciwnicy mają je "atakować" i "obezwładniać".

"Narody muzułmańskie powinny zjednoczyć się przeciwko Ameryce"

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał w czwartek kraje muzułmańskie do zjednoczenia przeciwko Stanom Zjednoczonym. I podkreślił, że Teheran nigdy nie da się zastraszyć Waszyngtonowi - podała irańska telewizja państwowa.

Nienazwana choroba, sądowa walka i odłączenie od sprzętu. Co wiemy o małym Alfiem

Niespełna dwuletni Alfie Evans otwiera oczy, porusza rączkami, nawet ziewa. Lekarze twierdzą jednak, że to pozory. Chłopiec cierpi na bardzo poważną, niezdiagnozowaną jeszcze do końca i śmiertelną chorobę, która niszczy jego układ nerwowy. Orzekli, że praktycznie nie ma mózgu, więc nie ma sensu utrzymywać go sztucznie przy życiu. Kim jest mały Alfie, o leczenie którego rodzice stoczyli prawdziwą batalię?

Ojciec Alfiego chce, by papież przyleciał do Liverpoolu

Thomas Evans, ojciec ciężko chorego Alfiego, zaapelował w czwartek w wywiadzie dla włoskiej telewizji katolickiej do papieża Franciszka, by przyjechał do Liverpoolu. Wskazał, że chce przekonać papieża, że niespełna dwuletni Alfie jest "zakładnikiem szpitala".

Wielki dworzec i specjalny pociąg. Kim przeprasza Chińczyków

Kim Dzong Un przekazał władzom Chin kondolencje i przeprosiny w związku z niedawnym wypadkiem drogowym, w którym zginęło 32 turystów z tego kraju – podał oficjalny północnokoreański dziennik "Rodong Sinmun". W środę wieczorem rannych, a także ciala zabitych w wypadku wyprawiono specjalnym pociągiem do Chin.

Rządząca partia gotowa do negocjacji z liderem protestów

Rządząca Republikańska Partia Armenii (RPA) wyraziła gotowość do prowadzenia z liderem protestów Nikolem Paszynianem negocjacji "w każdej kwestii". Ugrupowanie podjęło też decyzję o zmianie przewodniczącego, którym był były prezydent Serż Sarkisjan. Armeński parlament nowego premiera wybierze 1 maja.

"To jest ciężar współczesności"

Niespełna dwuletni Alfie Evans cierpi na nieznaną wcześniej chorobę, która doprowadziła do degradacji mózgu. Według lekarzy dalsza terapia "nie jest w jego najlepszym interesie" i może być nie tylko "daremna", ale także "nieludzka". Rodzice chcą jednak przewieźć chłopca do watykańskiego szpitala Bambino Gesu w Rzymie. Ich walkę od wielu dni śledzą media na całym świecie. W głosy Haliny Bortnowskiej (filozof, teolog), Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej (psycholog, psychoterapeuta) i Tomasza Pietrzykowskiego (Katedra Teorii i Filozofii Prawa, Uniwersytet Śląski) w tej sprawie wsłuchał się Sebastian Wasilewski z magazynu "Polska i Świat".

Błaszczak: jesteśmy gotowi przyjąć więcej żołnierzy USA

- Będę przedstawiał nasze propozycje związane ze zwiększeniem liczby żołnierzy Stanów Zjednoczonych służących w Polsce. Deklaracja z naszej strony jest jednoznaczna - zapowiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak przed wylotem do USA. Wśród planowanych tematów rozmów jest także między innymi współpraca przy programach zbrojeniowych.