Iran przejął tankowiec, który miał "szmuglować ropę"

Irańska agencja prasowa IRNA poinformowała, że jednostka przejęta przez Irańską Gwardię Rewolucyjną jest statkiem irackim. Do zdarzenia doszło w Zatoce Perskiej. Przejęty tankowiec miał "szmuglować ropę naftową do kilku państw arabskich". Siedmiu członków załogi statku zostało zatrzymanych. Irackie ministerstwo ropy naftowej poinformowało, że nie ma żadnego związku z zatrzymaną jednostką.

Zmarł "Brat Numer Dwa" reżimu Czerwonych Khmerów

Nuon Chea, nazywany Bratem Numer Dwa reżimu Czerwonych Khmerów, zmarł w niedzielę w szpitalu w Phnom Penh w Kambodży. Miał 93 lata. Jako prawa ręka przywódcy Czerwonych Khmerów Pol Pota odpowiadał za najbardziej radykalne działania zbrodniczego komunistycznego systemu.

13 godzin, 29 zabitych. Krwawy weekend w USA

Co najmniej 29 osób nie żyje, a ponad 50 jest rannych po dwóch strzelaninach, do których doszło w Stanach Zjednoczonych w ciągu zaledwie 13 godzin. Amerykanie są w szoku, a niedawne wydarzenia po raz kolejny wzbudziły dyskusję na temat dostępu do broni w ich kraju.

Tak wyglądał lot nad kanałem La Manche

Ubrany w charakterystyczny czarny kombinezon Franky Zapata stoi na niewielkiej platformie, trzymając się poręczy. Sekundy później wznosi się w powietrze, by dokonać historycznego wyczynu. Lot Francuza na flyboardzie nad kanałem La Manche śledził cały świat. Oto jak wyglądał.

"Latający człowiek" płakał ze wzruszenia. "Trochę głupio się czuję"

Opowiadając o locie nad kanałem La Manche Franky Zapata nie zdołał ukryć wzruszenia. - Trochę głupio się czuję - wyznał "latający człowiek" ze łzami w oczach. Jeszcze bardziej rozczuliły go rozmowy telefoniczne z bliskimi. - Wszystkiego dobrego tatusiu - powiedział Francuzowi przez telefon jego syn, gratulując mu sukcesu. Dzień wcześniej wysłał ojcu wiadomość, nazywając go superbohaterem. W momencie lądowania myślałem właśnie o swojej rodzinie - wyznał Zapata.

Tysiące demonstrantów w Seulu

W sobotę przed ambasadą Japonii w Seulu zebrały się tysiące demonstrantów. Wzywali oni do bojkotu japońskich towarów i krytykowali premiera Japonii Shinzo Abego, którego rząd pozbawił Koreę Południową specjalnego statusu handlowego.

"Surfowanie po chmurach to następny etap"

Zobaczyłem jak zbliżają się klify i przyspieszyłem. Chciałem mieć frajdę. I doleciałem w końcu - relacjonował swój lot Franky Zapata. W niedzielę Francuzowi udało się przelecieć kanał La Manche na flyboardzie - maszynie jego własnej konstrukcji.

Zapata przeleciał nad La Manche

Franky Zapata z sukcesem zakończył drugą próbę przelotu nad kanałem La Manche na flyboardzie - maszynie jego własnej konstrukcji. "Latający człowiek" wystartował o godzinie 8.17, wylądował o 8.39. Trasa lotu miała 35 kilometrów. Francuz dokonał tego wyczynu jako pierwszy człowiek na świecie.

Rośnie bilans ofiar strzelaniny w Teksasie. 20 osób zabitych, 26 rannych

W sobotę w mieście El Paso w amerykańskim stanie Teksas doszło do strzelaniny. Jak informują lokalne władze, 20 osób zginęło, a 26 zostało rannych. Policja zatrzymała już napastnika. To 21-letni Patrick Crusius, mieszkaniec Teksasu. "Nasze serdeczne myśli i modlitwy ślemy wraz z Melanią do wielkiego ludu Teksasu" - napisał na Twitterze prezydent Donald Trump.

"Mąż chciał po prostu przejść na drugą stronę, zatrzymali go i pobili". Brutalna akcja policji

Rosyjska opozycja zorganizowała w sobotę kolejną manifestację w centrum Moskwy. Podobnie jak przed tygodniem władze nie wydały zgody na demonstrację. Zatrzymano setki osób, w tym znaną działaczkę opozycji Lubow Sobol. Kobieta została wyciągnięta z taksówki przez funkcjonariuszy tak zwanych czarnych beretów. Jak relacjonują media, rosyjscy funkcjonariusze byli brutalni wobec protestujących.

Papież: przyroda udzieli nam straszliwej lekcji

Papież Franciszek przestrzegł, że jeśli człowiek będzie dalej wyzyskiwał przyrodę, to udzieli mu ona "straszliwej lekcji" i "już to widzimy". Zaapelował też do młodzieży, aby "wstać z fotela", porzucić wygodę i wyruszyć w drogę, by "dać światu trochę dobra".

Tłumy na ulicach Hongkongu. Protesty nie ustają

Tysiące mieszkańców Hongkongu wyszło w sobotę na ulice w centrum miasta, żeby zamanifestować przeciwko lokalnym władzom i nowelizacji prawa ekstradycyjnego. To już dziewiąty z rzędu weekend protestów.

Nadzieja na rząd. Porozumienie wojska z opozycją

Sprawująca władzę w Sudanie Tymczasowa Rada Wojskowa doszła do porozumienia z koalicją ugrupowań opozycyjnych w sprawie utworzenia i działalności rządu tymczasowego - poinformował w sobotę rano mediator z ramienia Unii Afrykańskiej Mohamed Hasan Lebatt.

"Instalacja dodatkowych środków odkażających", potem remont Notre Dame

Zawieszone z powodu skażenia ołowiem prace remontowe w katedrze Notre Dame zniszczonej w pożarze ruszą po 12 sierpnia - poinformowały władze regionu Ile-de-France. Będą jednak ograniczone i prowadzone ze szczególną ostrożnością, a wcześniej zostaną zainstalowane "dodatkowe środki odkażające" - podały władze. Środki te są wymagane z powodu skażenia ołowiem, do jakiego doszło w czasie pożaru zabytkowej świątyni.

"Oni pozbędą się trochę broni i my trochę"

Nowy układ INF o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu powinien być podpisany zarówno przez Rosję, jak i przez Chiny - oświadczył w piątek prezydent USA Donald Trump. Jego zdaniem oba kraje wyraziły "duże zainteresowanie" tą propozycją. Trump dodał, że jego administracja rozmawiała z Rosją "na temat paktu nuklearnego na zasadzie: oni pozbędą się trochę i my trochę".

4,5 tony. Rekordowy ładunek kokainy ukryty w kontenerze

Niemieccy celnicy przejęli w Hamburgu 4,5 tony kokainy ukrytej w kontenerze z Urugwaju. Jest to największy w historii przemyt narkotyków, jaki udało się udaremnić funkcjonariuszom nad Renem. Czarnorynkowa wartość takiej ilości kokainy to około miliarda euro.

Gubernator Portoryko rezygnuje ze stanowiska

Gubernator Portoryko, terytorium stowarzyszonego z USA, Ricardo Rossello poinformował w piątek, że zrezygnował ze stanowiska i postanowił wyznaczyć na swojego następcę doświadczonego polityka Pedro Pierluisi. Rezygnacja nastąpiła po wielotygodniowych demonstracjach przeciwko jego rządom.

"Postęp w sprawie umowy handlowej nie jest zadowalający"

Doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow dał w piątek powściągliwą odpowiedź na zadane mu pytanie, czy prezydent Donald Tump opóźni bądź wstrzyma nałożenie karnych ceł na kolejną grupę chińskich towarów, jeśli Chiny podejmą jakieś pozytywne działania. Jak dodał, dla prezydenta "postęp w sprawie umowy handlowej nie jest zadowalający".

Minister po śmierci 15-latki: nie należy wsiadać do samochodów z nieznajomymi

Rumuńska minister edukacji Ecaterina Andronescu została w piątek odwołana przez szefową rządu Vasilicę Vioricę Dancilę po komentarzu, jaki wygłosiła, komentując sprawę głośnego zabójstwa piętnastoletniej dziewczyny. Szefowa resortu oświadczyła, że "nie należy wsiadać do samochodów z nieznajomymi". Nastoletnia Alexandra Macesanu została uprowadzona, zgwałcona i zabita.

"Bolsonaro odpowiada za najazd na Amazonię"

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za "najazd" na ziemie tubylczego plemienia Waiapi w amazońskim stanie Amapa na północy kraju i zamordowanie jego przywódcy Emyry Waiapiego - uważa sprawozdawczyni ONZ Victoria Tauli-Corpuz.