Doniesienia o "awarii", potem zmiana we wpisie ambasady. "Priorytetem ustalenie prawdy"

Po katastrofie boeinga w Teheranie z Ukrainy i Kanady płyną wezwania o przeprowadzenie drobiazgowego śledztwa w sprawie jej przyczyn. Irańskie media informujące od pierwszych chwil o "wypadku", wskazywały na "usterkę techniczną" lub "awarię silnika". Ukraińska ambasada w Teheranie, która dała im wiarę, została poproszona przez irańskie władze o dokonanie zmiany we wpisie - podaje agencja Reutera.

"Zostało wyraźnie pokazane, że nie cofniemy się przed Ameryką"

- Jeśli Amerykanie są mądrzy, na tym etapie nie zrobią nic więcej - powiedział w środę prezydent Iranu Hasan Rowhani. Skomentował w ten sposób irański ostrzał rakietowy irackiej bazy lotniczej Al-Asad oraz lotniska wojskowego w Irbilu w irackim Kurdystanie, gdzie stacjonują między innymi amerykańscy żołnierze.

Irańska agencja: ataku dokonano rakietami Fateh-313

Do ataku na irackie bazy z amerykańskimi żołnierzami na terenie Iraku Iran użył swych najnowszych rakiet balistycznych Fateh-313 (Zdobywca-313) - podała w środę irańska agencja FarsNews. Dwie bazy, Al Asad oraz lotnisko wojskowe w Irbilu, zostały w nocy z wtorku na środę ostrzelane pociskami, wystrzelonymi z terytorium Iranu.

"Otwarta wojna byłaby początkiem końca Republiki Islamskiej"

Zasadniczym celem Teheranu jest przede wszystkim sprawienie, by ten kryzys nie przerodził się w otwartą wojnę. Otwarta wojna byłaby tragedią i dla Amerykanów, i dla Iranu - przekonywał na antenie TVN24 doktor Robert Czulda z Uniwersytetu Łódzkiego. Odniósł się do irańskich ataków na irackie bazy wojskowe z amerykańskimi żołnierzami. Zdaniem doktora Łukasza Fyderka, specjalisty do spraw Bliskiego Wschodu, odpowiedź Iranu "ma ratować twarz" reżimu.

"Kondolencje i solidarność" po katastrofie boeinga

Moje najgłębsze kondolencje dla wszystkich, którzy stracili swoich ukochanych w katastrofie ukraińskiego samolotu - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Papież Franciszek "prosi o Boże błogosławieństwo siły i pokoju" dla dotkniętych przez tragedię. Kondolencje złożyli przedstawiciele polskich władz, a także między innymi prezydent Rosji Władimir Putin. Boeing 737 rozbił się w środę rano tuż po starcie z lotniska w Teheranie. Zginęło 176 osób, wszyscy obecni na pokładzie.

Irańskie media: czarne skrzynki odnalezione, Teheran nie wyda ich Boeingowi

Samolot, który rozbił się tuż po starcie z lotniska Imama Chomeiniego w Teheranie, był nowy i w dobrym stanie; przegląd techniczny przeszedł zaledwie dwa dni temu - oświadczyły Międzynarodowe Linie Lotnicze Ukrainy (MAU), do których należał boeing 737. Przewoźnik zawiesił na czas nieokreślony połączenia ze stolicą Iranu. Irańskie źródła doniosły o odnalezieniu obu czarnych skrzynek.

"Używanie broni musi się natychmiast skończyć i zostać zastąpione dialogiem"

Atak Iranu na bazy wojskowe w Iraku, w których stacjonują między innymi żołnierze USA, komentują światowi politycy. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała o dialog w sprawie Iranu, zaprzestanie używania broni oraz deeskalację napięć. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Teheran do "powstrzymania dalszej przemocy". Szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab potępił atak i podkreślił, że "wojna na Bliskim Wschodzie będzie służyć jedynie Daesh", czyli tak zwanemu Państwu Islamskiemu. Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zaapelował do wszystkich stron konfliktu o powściągliwości.

Polska ambasador opuściła Irak "prewencyjnie, ze względów bezpieczeństwa"

Przed kilkoma dniami pani ambasador wróciła z Iraku, jest w Warszawie. Wspólnie z Brytyjczykami, z którymi dzielimy lokal ambasady, uznaliśmy, że ze względów bezpieczeństwa na ten czas chwilowy, prewencyjnie, dobrym rozwiązaniem będzie powrót ambasadora do kraju - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Dodał, że polska ambasada w Iranie działa "absolutnie normalnie".

"USA mogą odciąć rękę Iranowi, ale Iran odpowie odcięciem nogi Ameryce"

Atak sił irańskich na cele w Iraku to policzek wymierzony Stanom Zjednoczonym - oświadczył w środę najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Prezydent Hasan Rowhani stwierdził, że USA mogą "odciąć rękę" Iranowi, zabijając generała Kasema Sulejmaniego, ale Iran odpowie Ameryce "odcięciem jej nogi" w regionie. Odpowiedzialność za ostrzał rakietowy dwóch irackich baz z amerykańskimi żołnierzami wziął na siebie irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

Samolot pasażerski spadł pod Teheranem, nikt nie przeżył. Wśród ofiar obywatele siedmiu krajów

Samolot pasażerski Boeing 737 należący do ukraińskich linii lotniczych rozbił się w środę rano, chwilę po starcie z lotniska Imama Chomeiniego w Teheranie. Łączność z maszyną została utracona po starcie. Na pokładzie znajdowało się, według źródeł ukraińskich, 176 osób. Służby irańskie i władze Ukrainy zgodnie potwierdzają, że nikt nie przeżył katastrofy. Wśród ofiar śmiertelnych nie ma Polaków. Prezydent Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje rodzinom ofiar.

Pożar na parkingu przy norweskim lotnisku. Loty były odwołane

Poważne straty oraz zakłócenia w ruchu spowodował wtorkowy pożar w porcie lotniczym w Stavanger w południowo-zachodniej Norwegii. Ogień uszkodził pięciokondygnacyjny parking dla trzech tysięcy samochodów. Loty, odwołane z powodu gęstego dymu, wznowiono dopiero w środę rano.

Pytania o ewakuację polskich żołnierzy. Generał Piotrowski: nie jest w tej chwili rozważana

Fakt, że wszyscy żołnierze są cali i zdrowi wynika głownie ze znajomości i odpowiednio przeprowadzonych procedur bezpieczeństwa - poinformował w środę w Krakowie dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał dywizji Tomasz Piotrowski. Dodał, że w obu zaatakowanych bazach stacjonują polscy wojskowi. Odpowiedzialność za przeprowadzony w nocy z wtorku na środę atak wziął Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

"To jest takie otwarcie do tego, żeby próbować deeskalować konflikt"

Sposób przeprowadzenia odpowiedzi ze strony Iranu to początek do tego, żeby rozpocząć proces deeskalacji tego konfliktu, to znaczy: daliśmy sobie po twarzy i teraz będziemy się zastanawiali, co zrobić, żeby jakoś wyjść z tej sytuacji - ocenił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Krzysztof Liedel, ekspert od spraw bezpieczeństwa. Jego zdaniem irański atak rakietowy na irackie bazy z amerykańskimi żołnierzami został tak przeprowadzony, by "wyrządzić jak najmniejsze szkody".

Atak na dwie bazy z żołnierzami USA w Iraku. Irackie wojsko: spadły 22 rakiety

Bazy z żołnierzami amerykańskimi w Iraku zostały ostrzelane pociskami, które wystrzelono z terytorium Iranu - poinformował w nocy z wtorku na środę Pentagon. "Trwa szacowanie strat" - podano. Irańska telewizja państwowa twierdzi, że zginęło "80 amerykańskich terrorystów", inne źródła tego nie potwierdzają. "Nic się nie stało polskim żołnierzom stacjonującym w amerykańskich bazach wojskowych w Al Asad i Irbil" - przekazał Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał dywizji Tomasz Piotrowski. Odpowiedzialność za atak wziął irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Irackie wojsko w komunikacie poinformowało, że na terytorium tego kraju spadły 22 pociski rakietowe.

Strażnicy Rewolucji: wycofajcie wojska, jeśli nie chcecie więcej zabitych żołnierzy

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zażądał od Waszyngtonu, by natychmiast wycofał wojska z regionu, "jeśli nie chce więcej zabitych żołnierzy". Korpus wziął odpowiedzialność za atak na dwie bazy w Iraku z amerykańskimi żołnierzami. Irańskie media państwowe twierdzą, że w atakach zginęło "co najmniej 80 amerykańskich terrorystów". Informacja ta nie została potwierdzona przez inne źródła.

Narada w Białym Domu. Trump: wygłoszę oświadczenie

"Wszystko jest w porządku! Pociski wystrzelono z Iranu na dwie bazy wojskowe w Iraku. Trwa obecnie szacowanie ofiar i strat" - oświadczył w mediach społecznościowych amerykański prezydent Donald Trump. Zapowiedział, że w środę rano czasu amerykańskiego (po południu czasu polskiego) wyda oświadczenie w sprawie ataku rakietowego Iranu na bazy w Iraku. W tej sprawie w Białym Domu odbyła się narada, w której - jak podała CNN - uczestniczyli szef Pentagonu Mark Esper, sekretarz stanu Mike Pompeo oraz wiceprezydent USA Mike Pence.

"Iran podjął proporcjonalne środki w samoobronie"

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w środę, że Iran - atakując bazy lotnicze z amerykańskimi żołnierzami w Iraku, w Al Asad i Irbilu - "podjął proporcjonalne środki w samoobronie". Podkreślił, że jego kraj nie szuka eskalacji konfliktu ani wojny.

Premier i prezes PiS spotkali się z Viktorem Orbanem

Premier Węgier Viktor Orban we wtorek w Warszawie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Wśród tematów rozmów były wspólne działania PiS-u i Fideszu w polityce europejskiej.

Pompeo: jeżeli Iran dokona złego wyboru, Trump odpowie w zdecydowany sposób

Nasza polityka wobec Iranu polega na ochronie ojczyzny i bezpieczeństwa naszych obywateli - podkreślił we wtorek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Oskarżył Iran o torpedowanie rozmów pokojowych w Afganistanie i ostrzegł, że jeśli Iran "dokona złego wyboru", prezydent USA odpowie "w sposób zdecydowany i poważny". Powiedział też, że irański generał Kasem Sulejmani nie składał w Bagdadzie wizyty dyplomatycznej, gdy zginął w ataku amerykańskiego lotnictwa.

Amerykanie w dziesięć minut poderwali 52 myśliwce F-35

W ramach "Marszu słoni" w poniedziałek armia Stanów Zjednoczonych poderwała w powietrze 52 myśliwce F-35 Lightning II. Samoloty wystartowały z lotniska bazy wojskowej Hill w stanie Utah w ciągu 10 minut - podało dowództwo 388. skrzydła US Air Force.

Chcieli, żeby Big Ben obwieścił brexit. Nie zgodził się spiker Izby Gmin

Spiker brytyjskiej Izby Gmin zdecydował, że nie podda pod głosowanie propozycji, by moment wyjścia kraju z Unii Europejskiej uczcić biciem Big Bena. Wniosek taki złożyła grupa deputowanych popierających brexit. Wieża Elizabeth Tower, wraz z umieszczonymi w niej dzwonem i zegarem, przechodzą renowację. Big Ben przerywa związane z tym milczenie tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Uścisk dłoni z Baszarem al-Asadem. Władimir Putin wrócił do Syrii

Prezydenci Władimir Putin i Baszar al-Asad spotkali się w stolicy Syrii, Damaszku. Jak podał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, syryjski przywódca "wyraził wdzięczność za pomoc Rosji" w walce z terroryzmem. Wtorkowa wizyta Putina w Syrii była pierwszą od 2017 roku, kiedy to odwiedził rosyjską bazę Hmejmim w prowincji Latakia.

List gończy za żoną byłego szefa Nissana. Miała mu pomagać w ucieczce

Nakaz aresztowania Carole Ghosn, żony byłego szefa Nissana, wydała prokuratura w Tokio. Kobieta przebywa w Libanie, dokąd jej mąż Carlos Ghosn uciekł z Japonii 30 grudnia. Libańskie władze oświadczyły, że dokument dotyczący pani Ghosn jeszcze do nich nie dotarł. Zapewniły natomiast, że podejmą "stosowne kroki" w związku z "czerwonym listem gończym" Interpolu w sprawie jej męża.