Amerykańskie media o Bitwie Warszawskiej: sto lat temu Polacy powstrzymali marsz bolszewików na Zachód

"W Bitwie Warszawskiej oddziały polskie marszałka Józefa Piłsudskiego pokonały nacierającą Armię Czerwoną. Bitwie przypisuje się powstrzymanie marszu bolszewików na Zachód, co pozostaje źródłem ogromnej dumy narodowej w Polsce" – podkreśliła telewizja ABC News. "Washington Examiner" wspomniał z kolei jednego z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej - hollywoodzkiego producenta Meriana C. Coopera.

"Łukaszenka ma apetyt na władzę jak rekin"

Łukaszence białoruskie społeczeństwo dało czerwoną kartkę, on już właściwie powinien zniknąć - ocenił w sobotnich "Faktach po Faktach" w TVN24 redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik. Stwierdził też, że Białorusini, którzy wyszli na ulice, by wyrazić sprzeciw sfałszowanym wyborom prezydenckim, "ocalili przyszłość" tego kraju.

Zagraniczne media o współpracy obronnej między Polską a USA

Podpisana w sobotę umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a USA toruje drogę do przerzutu wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski - informuje telewizja ABC. Agencja Bloomberg akcentuje zaś, że umowa spowoduje rotacyjne wysłanie do Polski 1000 dodatkowych żołnierzy w tym sił wywiadowczych i rozpoznawczych.

Trump: umowa o współpracy obronnej z Polską wzmocni NATO i bezpieczeństwo europejskie

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między USA a Polską zwiększy obecność wojsk amerykańskich w Polsce, wzmocni działania odstraszające NATO oraz bezpieczeństwo europejskie - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w komunikacie na stronie Białego Domu. Ocenił też, że porozumienie "służy jako wzór dla innych narodów w kontekście sprawiedliwego podziału kosztów stacjonowania wojsk. Pozytywnie o podpisanej umowie wyrazili się także sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz amerykański minister obrony Mark Esper.

"Nie wybaczymy". Białorusini pożegnali uczestnika antyrządowej demonstracji w Mińsku

Tysiące ludzi zebrało się w centrum Mińska, w miejscu, gdzie wcześniej w czasie demonstracji zginął jeden z jej uczestników. W sobotę odbył się pogrzeb 34-letniego Alaksandra Tarajkouskiego. - Białorusini są bardzo źli i wprost mówią, że białoruskie władze to kryminaliści, którzy zabijają ludzi - ocenił to wydarzenie na antenie TVN24 Aleksy Dzikawicki, wiceszef telewizji Biełsat.

"Na Białorusi podnosi się demokracja, na Białorusi podnosi się rewolucja"

Polska, Litwa i Łotwa, mają wspólną granicę z Białorusią, dlatego musimy być w pierwszych szeregach, pracować nad tym, aby Białoruś była krajem demokratycznym - mówił w sobotę w Sejmie przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis, po spotkaniu z marszałek Elżbietą Witek. - Nie chcemy - i Polska, i Litwa - skończyć tylko i wyłącznie na deklaracjach słownych. Za tym powinny pójść czyny, konkretna pomoc, konkretne wsparcie. I my to robimy - zapewniła zaś Witek.

"Jeśli nie uda się po dobremu, to prawdopodobne jest nowe dokręcenie śruby"

Eksperci na Białorusi zastanawiają się, jak w odpowiedzi na masowy protest zareaguje prezydent Alaksandr Łukaszenka. Przełomem nazywane są strajki fabryk i zakładów, ponieważ robotnicy i pracownicy innych sfer budżetówki uważani byli dotychczas za najtwardszy elektorat prezydenta. "To dla obecnej władzy coś dotąd niespotykanego" - napisał komentator Alaksandr Kłaskouski na portalu Naviny.by.

Ruszyła produkcja rosyjskiej szczepionki na koronawirusa

Rosyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało w sobotę, że rozpoczęła się produkcja szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Preparat oficjalnie zarejestrowano 11 sierpnia, a przygotowuje go ośrodek epidemiologii i mikrobiologii imienia Nikołaja Gamalei.

W pośpiechu wracali do kraju, by uniknąć kwarantanny. Tłumy w pociągach, samolotach i na promach

Od czwartej rano w sobotę w Wielkiej Brytanii obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla przybywających z Francji, Malty i Holandii. W piątek wielu podróżnych z Francji próbowało wrócić do Zjednoczonego Królestwa z Francji wszelkimi możliwymi środkami, by uniknąć dwutygodniowej izolacji. Jak podaje BBC, miejsca w pociągach zostały wyprzedane, a bilety lotnicze z Francji znacząco podrożały.

Komisja Europejska zadowolona z porozumienia Izraela i Emiratów: ważne dla krajów i stabilności regionalnej

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że z zadowoleniem przyjmuje porozumienie między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi o normalizacji stosunków dyplomatycznych podkreślając, że przyniesie to korzyści obu krajom i pomoże w promowaniu stabilności na Bliskim Wschodzie. Wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że ze względu na porozumienie Ankara, może zawiesić relacje z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i odwołać ambasadora z Abu Zabi.