Sencow nie chce powrotu Rosji do Rady Europy

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który we wrześniu w ramach wymiany więźniów został wypuszczony z rosyjskiej kolonii karnej, wyraził sprzeciw wobec niedawnego powrotu Rosji do Rady Europy. Skrytykował Moskwę za "nieprzestrzeganie podstawowych praw".

Coraz mniej Białorusinów chce sojuszu z Rosją

Ponad połowa Białorusinów uważa, że sojusz z Rosją jest dla kraju lepszy niż z Unią Europejską, jednak odsetek takich osób zmalał w ciągu roku o dziewięć punktów procentowych - poinformował w środę portal TUT.by, powołując się na dane niezależnego sondażu.

Został postrzelony przez policjanta w czasie protestów. Usłyszał zarzuty

18-letni uczeń szkoły średniej w Hongkongu, postrzelony we wtorek przez policjanta ostrą amunicją w czasie starć ulicznych, został w czwartek oskarżony o udział w zamieszkach i napaść na funkcjonariusza. Zarzuty usłyszało też sześć innych osób. Jedną z nich oskarżono również o podpalenie - przekazała publiczna stacja RTHK. Za udział w zamieszkach grozi w Hongkongu do 10 lat więzienia.

Trzecia kandydatka bez zielonego światła w europarlamencie

Francuskiej kandydatce na komisarza Unii Europejskiej do spraw rynku wewnętrznego Sylvie Goulard nie udało się przekonać europosłów podczas przesłuchania na posiedzeniu komisji przemysłu, badań i energii oraz rynku wewnętrznego. Francuzka będzie musiała odpowiedzieć na dodatkowe pytania.

"Nie dla kapitulacji". Protest przeciw decyzjom w sprawie Donbasu

Kilka tysięcy ludzi przyszło w środę wieczorem przed siedzibę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie, by zaprotestować przeciwko decyzjom w sprawie rozwiązania konfliktu w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Donbasie. "Nie dla kapitulacji!" - wznosili okrzyki.

Zabici i ranni w drugim dniu protestów. Godzina policyjna w trzech miastach

Co najmniej pięć osób zginęło, a 132 zostały ranne w środę w Iraku w wyniku starć między antyrządowymi demonstrantami a irackimi siłami bezpieczeństwa. Bilans ofiar śmiertelnych dwudniowych starć wzrósł tym samym do siedmiu. W związku z zamieszkami władze Iraku wprowadziły godzinę policyjną w trzech miastach: An-Nasirijji na południu, Al-Amarze na południowym wschodzie i Al-Hilli w środkowej części kraju - podał Reuters powołując się na źródła policyjne.

Komisje Izby Reprezentantów żądają dokumentów w sprawie rozmowy Trumpa

W porozumieniu z innymi komisjami prowadzącymi dochodzenie wystosuję do Białego Domu wezwanie do złożenia dokumentów w sprawie afery ukraińskiej - poinformował w środę szef komisji nadzoru Izby Reprezentantów Elijah Cummings. Stwierdził, że wezwanie zostanie skierowane pod rygorem odpowiedzialności karnej (subpoena).

"Życie zostało odebrane, ale pogoń za prawdą trwa". Rok temu zamordowano Chaszodżdżiego

Zamierzał się ożenić z obywatelką Turcji. W tej sprawie rok temu wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule i słuch o nim zaginął. Ciała saudyjskiego dziennikarza do dziś nie odnaleziono, jednak wiadomo, że w placówce dyplomatycznej doszło do morderstwa. Po dwóch tygodniach od zniknięcia mężczyzny Arabia Saudyjska przyznała, że Dżamal Chaszodżdżi został zabity. W środę jego narzeczona, rodzina, współpracownicy i przyjaciele wspólnie obchodzili rocznicę jego śmierci.

Żałoba narodowa w Czechach w dniu pogrzebu Karela Gotta

Był jedną z największych gwiazd czechosłowackiej, a potem czeskiej sceny muzycznej, jego piosenki nuciła też Polska. Po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 80 lat zmarł Karel Gott. Dwa tygodnie temu artysta ujawnił, że cierpi na ostrą białaczkę. Czeski rząd zdecydował w środę, że piosenkarz będzie miał państwowy pogrzeb, a w dniu ostatniego pożegnania obowiązywać będzie żałoba narodowa.

"Unia chce umowy. Pozostajemy zjednoczeni i gotowi do pracy 24 godziny na dobę"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w środę po południu rozmawiał przez telefon z Borisem Johnsonem. Powiedział, że jest zadowolony z "determinacji" brytyjskiego premiera, ale podkreślił, że nadal są "problematyczne kwestie" w rozmowach o brexicie między Brukselą a Londynem. Wcześniej w środę Johnson przedstawił propozycję, którą nazwał "kompromisową". Podkreślił jednak, że 31 października Zjednoczone Królestwo wyjdzie z Unii Europejskiej niezależnie od wszystkiego.

Tak podróżuje prezydent Słowacji Zuzana Czaputova

Zuzana Czaputova, prezydent Słowacji, wymienia ochronę środowiska jako jeden z trzech filarów swojej polityki. Na szczyt Grupy Wyszehradzkiej do Czech udała się w środę pociągiem. Nie po raz pierwszy wybrała ten środek lokomocji.

Zaśpiewała na stacji metra, zachwyciła. Wiadomo, kim jest bezdomna artystka

Szczupła kobieta w średnim wieku, z blond włosami spiętymi w dwa kucyki, pchająca wypchany rupieciami wózek, mogła się wydawać jedną z wielu bezdomnych w Los Angeles. Pozostałaby niezauważona, gdyby nie to, że w pewnym momencie na stacji metra zaśpiewała arię "O mio babbino caro" z opery Giacomo Pucciniego. Nagranie występu obiegło internet. Dziś już wiadomo, kim jest tajemnicza śpiewaczka.

"Nie brzmi zachęcająco". Irlandzki premier chłodno o propozycji Borisa Johnsona

Nowa propozycja Londynu w sprawie brexitu "nie brzmi zachęcająco" i nie może być podstawą do porozumienia - ocenił w środę premier Irlandii Leo Varadkar. Brytyjski rząd opublikował szczegóły planu zastąpienia innym rozwiązaniem budzącego kontrowersje w Wielkiej Brytanii tak zwanego backstopu. Wcześniej premier Boris Johnson przekonywał, że jest to rozwiązanie kompromisowe.

Bernie Sanders w szpitalu. "Ból w klatce piersiowej"

Senator Bernie Sanders, ubiegający się o prezydencką nominację Partii Demokratycznej, jest w szpitalu. W czasie jednego ze spotkań wyborczych poczuł silny ból w klatce piersiowej. 78-letni polityk zawiesza kampanię i odwołuje zaplanowane na najbliższe dni spotkania - przekazał w oświadczeniu przedstawiciel jego sztabu wyborczego.

Pompeo: przysłuchiwałem się rozmowie Trumpa z Zełenskim

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo potwierdził, że przysłuchiwał się lipcowej rozmowie Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego. To w tej rozmowie z prezydentem Ukrainy prezydent Stanów Zjednoczonych poruszył temat ewentualnego śledztwa w sprawie Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta. Joe Biden jest uważany za najbardziej prawdopodobnego kandydata demokratów w najbliższych wyborach prezydenckich.

"Tak, to jest kompromis ze strony Wielkiej Brytanii. Teraz ich kolej na kompromis"

31 października Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej niezależnie od wszystkiego - obiecał brytyjski premier Boris Johnson w przemówieniu kończącym konferencję programową Partii Konserwatywnej. Zapowiedział przedstawienie Brukseli "konstruktywnych i rozsądnych propozycji". Rzeczniczka Komisji Europejskiej zapewniła, że zostaną one "obiektywnie" ocenione. - Unia chce porozumienia - oświadczyła Mina Andreewa.

Zapowiedział kontynuację procedury wobec Polski. Belgijski kandydat zaakceptowany przez komisje

Kandydat na unijnego komisarza do spraw sprawiedliwości Didier Reynders po środowym wysłuchaniu otrzymał zielone światło od komisji wolności obywatelskich i komisji prawnej Parlamentu Europejskiego. Nie było jednomyślności, ale otrzymał wymagane dwie trzecie głosów. Belgijski kandydat, odpowiadając na pytania eurodeputowanych, podkreślał między innymi, że jego priorytetem będzie praworządność, a procedury prowadzone w związku z jej naruszeniem wobec Polski i Węgier będą kontynuowane.

Formuła Steinmeiera dzieli Ukraińców i cieszy Kreml

Ukraińska opozycja domaga się od prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wyjaśnień, czy zgoda na podpisanie tak zwanej formuły Steinmeiera w sprawie konfliktu w Donbasie nie oznacza kapitulacji Ukrainy przed Rosją. Podpisanie dokumentu pozytywnie ocenił Kreml. Rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, wyraził nadzieję na szybkie wyznaczenie terminu spotkania "czwórki normandzkiej".

Restauracja oceniła, że protesty pozbawiły ją zysków. Sąd kazał opozycjonistom zapłacić

Sąd w Moskwie nakazał działaczom opozycji antykremlowskiej zapłacenie ponad 241 tysięcy rubli (niemal 15 tysięcy złotych) w związku z protestami w stolicy z 27 lipca. Pozew o odszkodowanie za straty poniesione podczas demonstracji złożyła restauracja Armenia. Wielu internautów po wyroku zareagowało nieprzychylnymi komentarzami o lokalu, co obniżyło jego notowania w mediach społecznościowych.

Cztery punkty Macrona dla rozwiązania konfliktu. Iran stawia warunki

Czteropunktowy plan Emmanuela Macrona, który miał doprowadzić do rozmów między Iranem a USA, a w dalszej konsekwencji do załagodzenia napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem, jest akceptowalny dla Teheranu - powiedział prezydent Iranu Hasan Rowhani podczas transmitowanego przez telewizję posiedzenia rządu. Według niego, rozmowy nie odbyły się dotychczas ze względu na brak jednoznacznego stanowiska USA w sprawie złagodzenia sankcji.