"Nie mogę oddychać". Ostatnie słowa George'a Floyda nad pięcioma miastami

Proszę, nie mogę oddychać! Boli mnie brzuch, boli mnie szyja, wszystko mnie boli! Oni mnie zabiją! - krzyczał George Floyd, gdy policjant z Minneapolis dusił go kolanem. Ostatnie słowa czarnoskórego 46-latka stały się hasłem ogólnonarodowych protestów w USA przeciwko rasizmowi i brutalności policji. W sobotę za sprawą artysty Jammiego Holmesa słowa wypowiedziane przez mężczyznę tuż przed śmiercią, pojawiły się na niebie nad kilkoma amerykańskimi miastami. 

Biden apeluje o "prawdziwą reformę policji". "Walczymy o duszę tego narodu"

Nadszedł moment, by nasz naród raz na zawsze uporał się z systemowym rasizmem i rosnącymi nierównościami ekonomicznymi - oświadczył we wtorek w Filadelfii były wiceprezydent USA i rywal Donalda Trumpa w listopadowych wyborach Joe Biden. Wezwał Kongres do podjęcia jeszcze w tym miesiącu stanowczych działań mających na celu "prawdziwą reformę policji".

Chwalili Chiny, wiedząc, że ukrywały informacje o wirusie. "To zdecydowanie podważa wiarygodność WHO"

Można było ocalić więcej ludzkich żyć, gdyby Chiny i Światowa Organizacja Zdrowia działały szybciej - twierdzi profesor Ali Mokdad z waszyngtońskiego instytutu IHME. Jak wynika z nagrań z wewnętrznych spotkań WHO, do których dotarła agencja AP, Organizacja chwaliła ChRL za transparentność i współpracę w walce z pandemią, mimo że Pekin znacznie opóźnił ujawnienie informacji o koronawirusie.

W tym roku na Wyspach Brytyjskich o ponad 60 tysięcy więcej zmarłych niż w ostatnich latach

Brytyjski urząd statyczny ONS opublikował dane, z których wynika, że od początku roku w Wielkiej Brytanii zmarło o około 62 tysiące osób więcej, niż wynosi średnia dla tego okresu z ostatnich pięciu lat, z czego choroba COVID-19 była przyczyną około 48 tysięcy z tych zgonów. Liczba ta różni się od oficjalnego bilansu resortu zdrowia, obejmującego wszystkie zgony, w których testy potwierdziły obecność koronawirusa. Według najnowszych danych takich ofiar śmiertelnych jest 39 369.

Szef unijnej dyplomacji o śmierci Floyda: to było nadużycie władzy

Potępiamy przemoc i rasizm w każdej postaci - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na konferencji w Brukseli, odnosząc się do śmierci George'a Floyda. Afroamerykanin zmarł po policyjnej interwencji w Minneapolis. Wydarzenie to wywołało falę protestów w wielu miastach USA.

Czarnogóra otwiera się na 131 państw. Nie ma wśród nich Polski

Czarnogóra zezwoliła na przyjazd turystów ze 131 państw - wśród nich nie znalazła się Polska. Do kraju mogą przybywać jednak obywatele naszych unijnych sąsiadów - Niemiec, Czech, Słowacji czy Litwy. Rząd w Podgoricy jako pierwszy w Europie ogłosił, że jest "wolny od koronawirusa".

"Mury" hymnem protestów na Białorusi. "Łukaszenka nie docenił siły gniewu ludzi"

Na ulice miast na Białorusi wyszły w weekend tysiące ludzi, domagając się odejścia prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Iskrą, która doprowadziła do wybuchu demonstracji, było aresztowanie popularnego blogera. - Ludzie przez sześć godzin śpiewali: "A mury runą!" - relacjonował w TVN24 dziennikarz Franciszak Wiaczorka. Tymczasem Łukaszenka ostrzegł, że "na Białorusi nie będzie majdanów".

"Ten łagodny olbrzym ma teraz skrzydła". Media: po odbyciu wyroku za napad odmienił swe życie

- Gdyby zobaczył płonące Minneapolis, to by go zniszczyło. Kochał to miasto - powiedziała partnerka George'a Floyda, którego śmierć spowodowała falę protestów w USA. Znajomi wspominają go jako "łagodnego olbrzyma", choć według cytowanych przez media dokumentów odbył karę więzienia za napad. Po wyjściu na wolność miał jednak odmienić swoje życie i wypowiadał się przeciwko przemocy z użyciem broni.