20 miliardów dolarów na walkę z głodem w Afryce przekażą w ciągu najbliższych trzech lat państwa G8. Przywódcy "ósemki" potępili także falę przemocy, do jakiej doszło po wyborach w Iranie oraz wypowiedzieli się na temat procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.
"Konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań, by umożliwić ponowny wzrost i podjęcie kroków dla obrony najsłabszych" - zaznaczyli sygnatariusze deklaracji oraz przywódcy zaproszonych przez nich państw. Łącznie do włoskiej L'Aquili zjechali przedstawiciele 40 krajów.
Kraje G8 i "afrykańscy partnerzy" - jak podkreślono w dokumencie końcowym - zgodzili się co do tego, że kryzys ekonomiczny i finansowy ciężko uderza w państwa najbiedniejsze grożąc przekreśleniem osiągniętego już postępu, między innymi w dziedzinie zdrowia.
"Uznając, że kryzys stanowi zagrożenie dla postępów, dokonanych w ramach realizacji Celów Milenijnych, przywódcy wnioskują o dokonanie w 2010 roku oceny tego, co jest konieczne, by je osiągnąć" - stwierdza się w deklaracji.
Cele Milenijne to m.in. zmniejszenie o połowę liczby ludzi żyjących za miej niż 1 dolar dziennie i liczby głodujących w stosunku do stanu z 1990 roku.(CZYTAJ WIĘCEJ O CELACH MILENIJNYCH)
W dokumencie mowa jest także o konieczności podjęcia "zbiorowych działań, by skutecznie zwalczyć wszystkie formy przestępczości, w tym zorganizowanej, włącznie z piractwem u wybrzeży Afryki wschodniej".
Iran potępiony
Państwa G8 potępiły też falę przemocy w Iranie, do jakiej doszło po wyborach, a także negacjonistyczne wypowiedzi prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.
Przywódcy Wielkiej Ósemki wyrazili też zaniepokojenie ingerowaniem w wolność mediów w Iranie oraz więzieniem dziennikarzy i obywateli innych państw. W deklaracji wyrażono wolę znalezienia dyplomatycznego rozwiązania kryzysu wokół irańskiego programu nuklearnego, przypominając jednocześnie Teheranowi o jego międzynarodowych zobowiązaniach.
Końcowa deklaracja w sprawie Iranu była powtórzeniem niemal identycznego komunikatu ze środy.
Nie rozprzestrzeniać broni atomowej
Przedstawiciele G8 położyli też nacisk na "centralną rolę postanowień traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej i zaangażowanie na rzecz stworzenia warunków dla świata bez broni nuklearnej".
W 2010 roku, z inicjatywy USA, odbędzie się specjalna konferencja dotycząca bezpieczeństwa materiałów nukleranych i rewizji traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. W deklaracji potępiono też próby jądrowe, przeprowadzone przez Koreę Północną.
"Tak" dla niepodległej Palestyny
Dokument G8 mówił też o procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie. I tak zgromadzeni we Włoszech przywódcy wyrazili "pełne poparcie" dla władz Autonomii Palestyńskiej. Podkreślili, że zawarcie bliskowschodniego porozumienia pokojowego i realizacja "ambitnego i globalnego planu" pomoże rozwinąć infrastrukturę i będzie impulsem do aktywności gospodarczej "przyszłego państwa palestyńskiego".
Po raz kolejny uznano koncepcję dwóch państw współistniejących obok siebie - Izraela i niepodległej Palestyny - za właściwy sposób rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Zaapelowano o bezzwłoczne wznowienie bezpośrednich negocjacji, a także wywiązanie się z zobowiązań, przyjętych w tzw. mapie drogowej dla Bliskiego Wschodu.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu