13 lat więzienia za piramidę finansową

Oszukani przez Levene'a stracili fortunęsxc.hu

Sąd w brytyjskim Southwark skazał 48-letniego Nicholasa Levene'a na 13 lat więzienia za stworzenie piramidy finansowej. Były makler oszukał klientów na ponad 32 miliony funtów.

Levene przyznał się przed sądem do 12 zarzutów malwersacji finansowych oraz zarzutu fałszywego zaksięgowania gotówki i uzyskania przelewu w wyniku oszustwa.

Bez pokrycia

Były makler giełdowy ma na swym koncie oszustwa na 32,3 mln funtów (łącznie z zyskami utraconymi przez klientów jest to 101,6 mln funtów). W 2009 roku został ogłoszony bankrutem, gdy jego machinacje stały się tak złożone, że sam się w nich pogubił, a jednemu z klientów dał czek bez pokrycia. Wśród oszukanych przez niego są m.in. Brian Souter i jego siostra Ann Gloag, założyciele spółki autobusowej i kolejowej Stagecoach, którzy łącznie stracili 10 mln funtów. Jego ofiarą jest też właściciel ekskluzywnych londyńskich restauracji Richard Caring. Izraelskiemu inwestorowi Igalowi Ahouviemu powiedział, że jego gotówka została przelana do Monako i przeznaczona na kupno akcji działającej na rynku nieruchomości międzynarodowej firmy Delek Global Real Estate.

Górnictwo i bankowość

Innym mówił, że zainwestował ich pieniądze w spółki górnicze, takie jak Rio Tinto czy Xstrata, lub bankowe, w tym Lloyds TSB i HSBC. Klientom mówił o rzekomo dobrych kontaktach, które miał mieć w bankach inwestycyjnych, co dawało mu wiedzę m.in. o emisjach akcji. Według prokuratora Andrew Edisa, Levene wydał około 18 mln funtów, by żyć na wysokiej stopie, a jego działalność to typowa piramida polegająca na tym, że pieniądze klientów przekonanych o tym, że są inwestorami, przeznacza się na opłacenie klientów, którzy zostali zwerbowani wcześniej. Inwestorzy byli przeświadczeni, że Levene korzystnie ulokował ich pieniądze. Gdy dowiadywali się o zysk z inwestycji, zbywał ich sfałszowanymi wyciągami bankowymi sugerującymi, że pieniądze zostały zainwestowane.

Autor: kcz/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu