Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zarządza ponad 18 tys. km dróg krajowych w Polsce, poza tymi odcinkami tych dróg, które przebiegają przez miasta na prawach powiatu. Za prace związane z zimowym utrzymaniem dróg w tym m.in. odśnieżanie, dbanie o ich przyczepność, odpowiada 16 oddziałów GDDKiA.
Tymi działaniami na drogach kieruje 105 Rejonów, 265 Obwodów Drogowych, a do ich zadań należy np. przygotowanie sprzętu do właściwego utrzymania dróg zimą, zgromadzenie odpowiedniej ilości materiałów potrzebnych do zwalczania niebezpiecznej dla kierowców śliskości dróg (soli i chlorku wapnia) oraz interweniowanie w przypadku wystąpienia bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych.
W sezonie zimowym 2012/13 nad sytuacją na drogach czuwać będzie: 2400 pługów, 145 pługów wirnikowych, 1205 solarek i 103 piaskarki. GDDKiA dysponuje 253 magazynami, w których przechowywana jest sól drogowa. Łączna pojemność tych magazynów wynosi 324 tys. ton, a w całej Polsce znajduje się w nich 280 tys, ton soli.
W terminach uzależnionych od warunków atmosferycznych, planowane jest ustawienie 1290 km zasłon przeciwśnieżnych. GDDKiA dysponuje również 83 Unimogami, które służą do kompleksowego utrzymania dróg, a w przypadku obfitych opadów śniegu, mogą one interweniować dzięki współpracy z pługami wirnikowymi.
Standardy utrzymania dróg krajowych w sezonie zimowym 2012/2013:
Zgodnie z projektem Zarządzenia Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie standardów zimowego utrzymania dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA, drogi krajowe utrzymywane są w sezonie 2012/13 w n/w standardach:
- w standardzie II podwyższonym - około 4,3 tys. km
- w standardzie II - około 10,6 tys. km
- w standardzie III - około 2,9 tys. km
Plan zimowego utrzymania dróg krajowych zakłada objęcie jednolitymi standardami całych ciągów drogowych oraz utrzymanie tych standardów podczas całego sezonu zimowego. Jedynymi przypadkami, w których mogą zdarzyć się odstępstwa od przyjętych standardów, są bardzo intensywne opady śniegu, połączone z zawiejami i zamieciami.
Informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych:
W centrali GDDKiA (nr 19 111) jak i we wszystkich jej oddziałach funkcjonują Punkty Informacji Drogowej (PID), których zadaniem jest zbieranie informacji z jednostek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o stanie dróg i warunkach ruchu (nie tylko w okresie zimowym) oraz informowanie użytkowników dróg, a także środków masowego przekazu o istniejących warunkach na sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Takie informacje zamieszczane są na stronie www.gddkia.gov.pl, w zakładce „Serwis dla kierowców”.
Ponadto przy drogach krajowych zainstalowano ponad 650 kamer oraz 450 stacji meteorologicznych, z których otrzymywane są takie dane jak: podgląd dróg krajowych, pomiar temperatury i wilgotności powietrza, pomiar temperatury nawierzchni oraz pomiar siły i kierunku wiatru.
Artykuł sponsorowany
Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA