Festiwal Słowian i Wikingów

Festiwal Słowian i Wikingów posterjomsborg-vineta.com

XVIII Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie - 3 - 5 sierpnia.

Międzynarodowy Festiwal Słowian i Wikingów jest jedną z największych imprez historycznych w Europie, prezentujących kulturę i tradycje z okresu IX - XI wieku. Na osoby, które zdecydują się odwiedzić Wolin w tym czasie czeka wiele atrakcji. Będzie możliwość poznania historii dawnego Pomorza Zachodniego raz codziennego życia mieszkańców wolińskiej ziemi w trakcie spacerów po skansenie i zwiedzania historycznych namiotów.

Program festiwalu:

Piątek, 3 sierpnia

11.00 Uroczyste rozpoczęcie festiwalu (przedstawieni zostaną uczestnicy i zaprezentowane okręty)

12.00 Obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym

Na zakończenie uroczystości powitania gości zostanie rozpalony ogień przy użyciu świdra ogniowego. Ogień zostanie rozniesiony do wszystkich chat i obozowisk festiwalowych.

12.30 Wyścigi słowiańskich i wikińskich łodzi

Repliki wczesnośredniowiecznych łodzi są stałym elementem festiwalu.

12.30 Pokaz sokolniczy - na placu bitwy

12.30 Turniej łuczniczy – plac strzelniczy

13.00 Wymiar sprawiedliwości we wczesnym średniowieczu.

Mir Świątynny i Holmgang wg Kormakssaga, Svarfdælasaga, Egils saga Skallagrímssona - inscenizacja.

13.00 Bieg Niewiast

Cykl konkurencji sprawnościowych dla niewiast: - obieranie warzyw mieczem - przeniesienie wiadra z wodą - naprowadzenie głosem ślepego wojownika na kapustę, którą będzie musiał przeciąć mieczem - rzut sakiewką do kosza - przyciągnięcie pijanego męża do domu - znalezienie jajka w koszu z sianem - rozebranie wojownika

14.00 Przyjęcie młodego wojownika do drużyny - rytuał inicjacyjny oraz nawiązanie do wilkołactwa – inscenizacja.

Mir Świątynny oraz Sąd Boży: na motywach Helmolda (ks. I/84) oraz Tacyta (40); Pliniusza VIII 80-82; oraz Holmgang wg Kormakssaga, Svarfdaelasaga, Egils saga Skallagrímssona Młody wojownik - syn wikińskiego najemnika - wsławiony w swym pierwszym boju składa w świątyni daninę ze zdobytych przez siebie łupów; w uznaniu swych dokonań zostaje przyjęty w poczet wojowników drużyny grodowej – inscenizacja.

15.00 Powrót drużyny świątynnej z wyprawy wojennej wg zapisów Saxona Gramatyka o Arkonie drużyna świątynna powraca z wyprawy, składają łupy pod posągiem: broń, kosztowności, niewolników - jeden z niewolników zostaje złożony w ofierze u stóp posągu, pozostali przydzieleni do wyznaczonych prac – inscenizacja.

15.30 Świętosława - Sygrydą Storradą

Inscenizacja przedstawiająca związek młodej Świętosławy z młodym Olafem Tryggvasona. Ojciec księżniczki decyduje się jednak wydać ją za mąż za szwedzkiego Eryka Zwycięskiego - plac bitwy.

16.00 Bitwa Słowian i wikingów

Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Weźmie w nich udział około 400 uczestników. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.

17.00 Targ niewolników

Kroniki mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie na co popatrzeć, a i woja zdatnego do pracy zakupić.

17.30 Występy grup muzycznych i nauka tańca

18.00 Eliminacje do turnieju walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga

Każda grupa chętna wziąć udział w turnieju wystawia po dwóch wojów. Turniej ten jest wyłącznie dla uczestników festiwalu, ale ma on charakter pokazu i prezentacji sposobów walki.

19.00 Obrzęd przejścia. Pogrzeb poległego setnika

Ceremonia odbędzie się na podstawie przekazów historycznych.

Sobota, 4 sierpnia

11.00 Misje i demokracja plemienna

„Jak w roku 1123 żercy ocalili życie misjonarza” - wg Ebbona (ks. I, rozdz. 1) oraz Thietmara (ks. VI, rozdz. 25) misjonarz hiszpański Bernard pod pozorem nawracania pogan próbuje zbezcześcić sanktuarium wolińskie - pojmany przez straż wydany zostaje kapłanom - wolinianie zgromadzeni wokół świątyni domagają się ukarania winnego śmiercią - kapłani zwołują więc na mocy postanowienia, którego misjonarz wydalony zostaje z Wolina z dożywotnim zakazem powrotu – inscenizacja.

11.30 Bitwa o most

Turniej drużyn 5-osobowych przygotowany przez grupę SILVER WOLF z Moskwy.

12.00 ,,Mroki średniowiecza" Spektakl historyczno-fantastyczny Teatru Rozrywki Trójkąt.

12.30 Sygryda i upadek Olafa. Sygryda – inscenizacja na placu, bitwa łodzi na Dziwnie

Wdowa po Eryku Zwycięskim rozprawia się z kolejnymi zalotnikami. Były ukochany Olaf Tryggvason policzkuje ją. Sygryda wyda mu bitwę. Duńczycy, Szwedzi, Polanie i Jomswikingowie stoczą bitwę z armią norweską.

13.00 Turniej walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga i wręczenie nagrody

14.00 Percival&Radbor przedstawiają słowiańskie legendy

"...jaki Znak twój? ...skąd twój Ród?" - opowieść muzyczna dla najmłodszych

15.00 Konkurs na strój kobiecy

16.00 Wróżba z koniem i włóczniami wg Thietmara (ks. VI, rozdz. 24) Bractwo Wojowników Kruki

16.00 Bitwa Słowian i wikingów

17.00 Konkurs na najdostojniejszą brodę wikińską oraz warkocz kobiecy

Konkurs otwarty, w którym mogą wziąć udział zarówno uczestnicy, jak i turyści. Oceniana jest długość, kolor, uczesanie i inne ozdoby brody. Jury złożone wyłącznie z pań zwiedzających festiwal.

18.00 Konkurs na przedstawienie sagi wikińskiej lub legendy słowiańskiej

Każda grupa prezentuje w formie krótkiego (10 min.) przedstawienia wybrany przez siebie mit. Sposób przedstawienia jest dowolny: wiersz, proza, pantomima.

19.00 Rozstrzygnięcie konkursu na jadło wczesnośredniowieczne

Spośród wszystkich średniowiecznych potraw przygotowanych przez uczestników wyłonione zostaną te najsmaczniejsze.

20.00 Słowiański obrzęd zaślubin

Ceremonia odbędzie się na podstawie przekazów historycznych o takich wydarzeniach - pod warunkiem znalezienia chętnej pary!

21.00 Koncert projektu Percival&Radbor z materiałem "Słowiański Mit o Stworzeniu Świata" oraz „... jaki Znak twój? ...skąd nasz Ród?"

Niedziela, 5 sierpnia

12.00 Obrzęd ofiarowania – o pomyślne żniwa i obfity plon

Ceremonia odbędzie się na podstawie przekazów historycznych o takich wydarzeniach.

12.30 Targ niewolnic

Kroniki mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie na co popatrzeć, a i niewolnicę zdatną do pracy zakupić.

13.00 Pokaz sił słowiańskich i wikińskich okrętów

Wszystkie repliki wczesnośredniowiecznych łodzi wezmą udział w konkursie przeciągania liny. Łodzie siłują się na wodzie. Część załogi wiosłuje, a reszta ciągnie liny.

14.00 Test wikinga – próba wody

15.00 „Mroki średniowiecza"

Spektakl historyczno-fantastyczny Teatru Rozrywki Trójkąt.

15.00 Matka Królów Sygryda

W Danii umarł Swen Widłobrody, król, który wypędził swą żonę Sygrydę. Po matkę przybywają synowie Harald II król Danii, Kanut Wielki - król Wielkiej Brytani. Spotykają przyrodniego brata, króla Szwecji Olafa Skotkonunga – inscenizacja.

16.00 Bitwa Słowian i wikingów

17.00 Występ grupy muzyki dawnej

18.00 Zakończenie Festiwalu Słowian i Wikingów

Festiwal Słowian i Wikingów, 3 - 5 sierpnia, Wolin, Bilety 5 - 12 zł

Źródło zdjęcia głównego: jomsborg-vineta.com

Pozostałe wiadomości

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Najbliższej nocy nad Polską będą widoczne satelity telekomunikacyjne Starlink. Tak zwany kosmiczny pociąg przemknie po niebie aż cztery razy. Sprawdź, o której godzinie popatrzeć w górę.

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, wezwany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ambasador Marek Magierowski w najbliższy wtorek opuści placówkę w Waszyngtonie i wróci do Polski.

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

Strażacy przeprowadzili w niedzielę blisko trzy tysiące interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu z dróg i chodników powalonych drzew. Silny wiatr na Warmii i Mazurach przewracał jachty na jeziorach i Zalewie Wiślanym. W jeziorze Niegocin utonął 74-letni mężczyzna. W związku z gwałtowną aurą ewakuowano obozy harcerskie.

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W Gronówku w powiecie toruńskim doszło do zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Według ustaleń policji, samochód "wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby zostały ranne. Jedną z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR. Pierwszą informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt 24, PAP

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Dzieci ze Strzelec Krajeńskich (województwo lubuskie) miały jechać do Grecji autokarem ze zużytymi oponami. Na szczęście do tego nie doszło. Interweniowali policjanci.

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Źródło:
PAP

To była ustawa, która była wyciągnięciem ręki w kierunku konserwatywnego środowiska Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówiła Dorota Olko (Lewica Razem) o projekcie zakładającym dekryminalizację aborcji. Michał Kamiński (PSL) mówił z kolei, że "pretensje można mieć do poszczególnych posłów, którzy głosują tak, jak uważają, że im pozwala na to sumienie". - PSL w tej sprawie ma takie stanowisko, jakie mają poszczególni posłowie i senatorowie - powiedział.

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Źródło:
TVN24

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl