Premium

"Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

Wybory samorządowe, które odbyły się w ostatnią niedzielę, przyniosły więcej pytań niż odpowiedzi. Co oznacza frekwencja znacznie niższa niż w jesiennych wyborach parlamentarnych? Dlaczego młodzi nie poszli do urn tak licznie jak w październiku? Czy i jak bardzo wpłynęła na to kampania wyborcza? Wreszcie: kto te wybory tak naprawdę wygrał?

Niedziela, 7 kwietnia, wieczorem. Krótko po godz. 21 zamknięto wszystkie lokale wyborcze, a w telewizyjnych kanałach informacyjnych ukazały się pierwsze wyniki exit poll. I nagle, niemal jak na komendę, w niemal każdym sztabie podczas wieczoru wyborczego liderzy partii ogłaszają zwycięstwo.

Sztab Prawa i Sprawiedliwości. - Dziewiąte nasze zwycięstwo. Zwycięstwo, które powinno dla nas być przede wszystkim zachętą do pracy - mówi Jarosław Kaczyński, prezes PiS. I dorzuca słynny cytat, przypisywany Markowi Twainowi: "wiadomość o mojej śmierci jest cokolwiek przedwczesna".

Kaczyński: dziewiąte nasze zwycięstwo powinno być dla nas przede wszystkim zachętą do pracy
Kaczyński: dziewiąte nasze zwycięstwo powinno być dla nas przede wszystkim zachętą do pracyTVN24

Sztab Koalicji Obywatelskiej. - Dzisiaj mogę uroczyście to ogłosić w imieniu Polski demokratycznej, Polski wolnej, Polaków i Polek, którzy wierzą w swoje siły - 15 października powtórzył się także w kwietniu - mówi premier Donald Tusk.

Tusk: Rafał Trzaskowski potwierdził, że jest liderem demokratycznej, samorządowej Polski
Tusk: Rafał Trzaskowski potwierdził, że jest liderem demokratycznej, samorządowej PolskiZDJĘCIA ORGANIZATORA

W sztabie Trzeciej Drogi też zadowolenie. - Każde kolejne wybory okazują się testem na naszą nieśmiertelność - mówi wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, które tworzy Trzecią Drogę razem z Polską 2050 Szymona Hołowni.

Kosiniak-Kamysz: Koalicja 15 października nie istnieje bez Trzeciej Drogi ani na poziomie krajowym, ani na poziomie sejmików
Kosiniak-Kamysz: Koalicja 15 października nie istnieje bez Trzeciej Drogi ani na poziomie krajowym, ani na poziomie sejmikówZDJĘCIA ORGANIZATORA

Jedynie w sztabie Lewicy w ten niedzielny wieczór jest mniej optymistycznie, choć Magdalena Biejat, kandydatka na prezydent Warszawy, mówi: - Liczyliśmy na drugą turę w Warszawie. Przyznawaliśmy to otwarcie. Ale 15,8-procentowy wynik jest na pewno dużym sukcesem Lewicy.

Biejat: razem zrobiliśmy wspaniałą kampanię, przedstawiliśmy świetny, kompleksowy program dla Warszawy
Biejat: razem zrobiliśmy wspaniałą kampanię, przedstawiliśmy świetny, kompleksowy program dla Warszawy TVN24

Duże sukcesy i zwycięstwa - czy to możliwe, że wybory samorządowe wygrała każda licząca się na scenie politycznej partia? O tym rozmawiamy z politologami i socjologami. Ale wcześniej rzut oka na niewysoką frekwencję i mniejszy od spodziewanego udział młodych wyborców w niedzielnym głosowaniu. Co je spowodowało?

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam