Premium

Fundusz niesprawiedliwości. Nie zasłużyli, a i tak dostali miliony. Ponad połowa wniosków o dotacje oceniona negatywnie

Zdjęcie: Fakty TVN

Ponad połowa organizacji, które za pieniądze z resortu edukacji kupią, wyremontują lub wyposażą swoje nieruchomości, nie zachwyciła nawet ministerialnych ekspertów. Szereg wniosków na pierwszym etapie otrzymało ocenę negatywną. A na koniec - niespodzianka - wygrały z takimi, które od początku nie budziły wątpliwości. Jak to możliwe?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przeznaczył 40 milionów złotych na zakup lub remont nieruchomości w ramach konkursu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Pieniądze przyznano na początku listopada 42 organizacjom. W tym tygodniu opisaliśmy 12 pozycji z tej puli, czyli te organizacje, które kupią lub wybudują od zera nieruchomości z publicznych pieniędzy.

WILLA PLUS. ZOBACZ LISTĘ I NIERUCHOMOŚCI >>>

Początkowo pisaliśmy o 42 organizacjach, ale wynik konkursu został zmieniony po kilku tygodniach, gdy jedna z organizacji się wycofała.

Teraz z analizy protokołów z posiedzeń komisji konkursowej (było ich kilka, odbywały się zdalnie: 4, 6, 11, 12, 13, 21, 24, 25, 27, 28, 30 października oraz 2 i 3 listopada) dowiadujemy się, które organizacje zostały ocenione przez ekspertów pozytywnie, a które negatywnie.

Przypomnijmy jeszcze - nabór wniosków trwał od 22 sierpnia do 22 września. 4 listopada, już dzień po ostatnim posiedzeniu zespołu oceniającego, minister opublikował listę zwycięzców.

Wśród organizacji, które nie spełniły na początku oczekiwań ekspertów lub założeń konkursu, znalazły się m.in. te szczodrze później nagrodzone przez Czarnka - Fundacja Dumni z Elbląga, która kupiła podmiejską posiadłość za ponad 2 miliony złotych, Fundacja na Rzecz Spraw Wspólnych Megafon, która na nowy lokal dostała aż 4,5 miliona złotych, czy Fundacja Polska Wielki Projekt z 5 milionami dotacji.

Ustaliliśmy, że aż dziewięć z dwunastu organizacji, które ostatecznie otrzymały pieniądze na zakup lub budowę nieruchomości, zostało na początku ocenione negatywnie.

Miliony z ministerstwa dla organizacji związanych z PiS. Dyrektorzy szkół mówią o potrzebach swoich placówek
Fakty TVN o Willi Plus i organizacjach, które dostały dotacjeFakty TVN

Jak to możliwe i kto jeszcze dostał pieniądze, mimo że pierwotnie, zdaniem ekspertów MEiN, do dotacji się nie nadawał?

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam