Premium

Tajemnicza inwestycja twórcy SKOK-ów. Dla kogo kamienica w centrum Sopotu?

Zdjęcie: Rafał Guz/PAP

Senator PiS Grzegorz Bierecki pod szyldem działalności badawczej i rozwojowej robi kolejny interes. Właśnie zamienia na mieszkania powierzchnię biurową będącą własnością Spółdzielczego Instytutu Naukowego. Wszystko to dzieje się w centrum Sopotu, gdzie ceny nieruchomości są najwyższe w Polsce. Dla kogo szykowane są lokale w doskonałej lokalizacji?

Sopot, ulica Tadeusza Kościuszki, skrzyżowanie z Lipową. Samo centrum miasta. Tu znajdują się kamienice i wille, wręcz pałace. Na przykład willa Wernera, neorenesansowy pałacyk wymagający remontu. Jeszcze niedawno był wystawiony na sprzedaż za 14 milionów złotych.

Pod numerem 47 stoi kamienica, w zasadzie jej część, bo druga część ma wejście od Lipowej. Tamtędy wchodzi się na klatkę do mieszkań prywatnych. Od strony ulicy Kościuszki znajdują się lokale biurowe. Właśnie trwa w nich remont.

Lokalizacja kamienicy przy ul. Kościuszki 47 w Sopocietvn24.pl / Google Maps

Lech Kaczyński dzielnie znosi stukanie, pukanie, wiercenie. Spogląda na przechodniów ze ściany budynku. Tablica pamiątkowa ("w tym budynku pracował jako nauczyciel akademicki") została wmurowana i odsłonięta w październiku 2013 roku. Na uroczystość przybyli wówczas najważniejsi ludzie w PiS, z Jarosławem Kaczyńskim na czele, a wizerunek nieżyjącego prezydenta poświęcił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Na samym dole tablicy widnieje nazwa fundatora, pomysłodawcy i autora inicjatywy: "Spółdzielczy Instytut Naukowy w Sopocie".

Tuż obok, w jednym z parterowych okien, wystawiona jest żółta tablica informacyjna. Wynika z niej, że inwestorem trwającej właśnie "przebudowy" jest "SIN G. Bierecki sp.j.".

SIN, czyli Spółdzielczy Instytut Naukowy.

Na tyłach budynku, tam, gdzie jest wejście od strony Lipowej, mieszkają sopocianie. Codziennie mijają tablicę informującą, kto jest inwestorem przebudowy.

- W tym budynku mieści się instytut naukowy? - pytam.

Jeden z mieszkańców kiwa przecząco głową.

- Naukowców to myśmy tu raczej nie widywali… - przyznaje i mówi, że jego zdaniem ten cały instytut to lipa. - Tu pieniądze się robi, nie jakieś naukowe odkrycia - ocenia.

Sopot, Kościuszki 47. Tablica z wizerunkiem śp. Lecha KaczyńskiegoTomasz Słomczyński

- A co to jest ten SIN?

- Nie wiadomo. Tu kiedyś był uniwersytet, potem szkoła, a potem SKOK-i - słyszę w odpowiedzi.

- A nazwisko Bierecki, które jest w nazwie inwestora na żółtej tablicy, coś państwu mówi?

- Tak, to chyba ten od SKOK-ów, prawda?

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam