Premium

Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

- Jeśli chcą działać efektywnie, muszą kalkulować, jak osiągnąć maksimum rozgłosu przy minimum wzbudzenia niechęci współobywateli. Jeśli przeciągną strunę, ich działanie będzie kontrproduktywne - mówi nam o działaniach Ostatniego Pokolenia profesor Ewa Łętowska, były Rzecznik Praw Obywatelskich i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego. I zauważa: władza może reagować na protesty bardzo różnie, a także wykorzystywać je do swoich celów.

Premier Donald Tusk: - Blokowanie dróg, niezależnie od politycznych intencji, stwarza zagrożenie dla państwa i wszystkich użytkowników dróg. Wezwałem dziś odpowiednie służby do zdecydowanego reagowania i przeciwdziałania takim akcjom.

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz: - Nie można pobłażać takim zachowaniom, które niszczą życie ludzi, po prostu destrukcyjnie wpływają na codzienność rodzin.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak: - To nie ma nic wspólnego z wolnością demonstrowania.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy: - Sami sobie szkodzą (…). Jestem absolutnym przeciwnikiem tego typu zachowań.

Roman Giertych, poseł Koalicji Obywatelskiej, proponuje wprowadzenie kary do pięciu lat więzienia za blokowanie przejazdu drogą publiczną z powodów ideologicznych, politycznych, społecznych lub światopoglądowych, a Przemysław Wipler, poseł Konfederacji - wysyłanie na roboty publiczne w trybie sądu 24-godzinnego. TVP3 Warszawa ogłosiła, że nie będzie pokazywać relacji z protestów. - Nie bądźmy tubą dla nielegalnych działań - uzasadnił szef stacji Jakub Sito.

"Jak widać, jest to skuteczne, skoro premier zareagował"
"Jak widać, jest to skuteczne, skoro premier zareagował"TVN24

To reakcje na ostatnie protesty Ostatniego Pokolenia, aktywistów klimatycznych, którzy od kilku miesięcy blokują ulice Warszawy. Domagają się od rządu, żeby państwo przestało inwestować w rozbudowę autostrad i dróg ekspresowych i przesunęło te pieniądze na rozwój transportu publicznego. 

Aktywiści nie są dłużni. - Sam zaczynał Pan swoją karierę od protestów i strajków w Solidarności. Dzisiaj stoi Pan tam, gdzie stało ZOMO - odpowiadają Tuskowi i zapowiadają kolejne akcje nieposłuszeństwa obywatelskiego, do których - jak przekonują - mają prawo, tak jak miały do nich prawo sufrażystki i ruchy walczące z segregacją rasową w latach 60. w Stanach Zjednoczonych.

CZYTAJ TAKŻE: Donald Tusk o blokadach dróg: wezwałem służby do zdecydowanej reakcji. Jest odpowiedź Ostatniego Pokolenia

Uzasadniona forma protestu czy zwykłe chuligaństwo? Gdzie jest granica między prawem do sprzeciwu a prawem do świętego spokoju? 

O działaniach Ostatniego Pokolenia rozmawiamy z:

  • profesor Ewą Łętowską, pierwszym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011);
  • doktorem habilitowanym Michałem Rochem Kaczmarczykiem, socjologiem z Uniwersytetu Gdańskiego, autorem książki "Nieposłuszeństwo obywatelskie a pojęcie prawa";
  • mecenasem Radosławem Baszukiem, adwokatem, który od lat reprezentuje osoby protestujące w obronie konstytucji, wolnych sądów i praw mniejszości. Na początku grudnia Baszuk został laureatem Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca, przyznanej przez organizacje walczące o prawa człowieka.
Ostatnie PokolenieTVN24

Co jest zagrożeniem dla państwa

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam