Premium

Prezes Ireneusz Jaki wrócił do spółki, kazał umyć samochód. Część pracowników znów żyje w strachu

Zdjęcie: TVN24

Mija właśnie pół roku, od kiedy pracownicy opolskich Wodociągów przerwali milczenie i oskarżyli prezesa Ireneusza Jakiego o mobbing. W tym czasie prezes dwukrotnie był odwoływany ze stanowiska i dwukrotnie na nie wracał. Prokuratura wciąż prowadzi śledztwa w różnych wątkach wiążących się ze spółką. Aktualnie trwa pięć postępowań. - Końca nie widać, ale się nie poddamy. Mimo że zawiodły nas wszystkie państwowe instytucje - mówią pracownicy. 

Po raz pierwszy o sytuacji w spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu napisaliśmy 11 lipca 2022 roku. Pracownicy zdecydowali się wówczas przerwać milczenie i opowiedzieli nam o zachowaniach prezesa Ireneusza Jakiego, które ich zdaniem są mobbingiem i łamaniem praw pracowniczych. Prezes Jaki, prywatnie jest ojcem europosła Patryka Jakiego. Prezes odpiera zarzuty, uważa je za zemstę za ujawnienie nieprawidłowości w przetargu na energię elektryczną. Syn prezesa wielokrotnie publicznie występował w obronie ojca. Różne wątki sprawy bada też prokuratura kierowana przez Zbigniewa Ziobrę - Patryk Jaki jest jednym z jego najbliższych współpracowników.

Kontrolę przeprowadziła też inspekcja pracy.

W opolskich Wodociągach co najmniej od maja 2022 roku trwa ping-pong pomiędzy prezesem a radą nadzorczą spółki, która najpierw go zawiesza, a potem odwołuje ze stanowiska. Jednak do pracy przywraca prezesa Jakiego Sąd Okręgowy w Opolu.

W tym czasie dwa z trzech związków zawodowych apelują w listach otwartych o zakaz pracy dla Ireneusza Jakiego, a dziesięcioro pracowników po powrocie prezesa na stanowisko idzie na zwolnienia.

Kadra zarządzająca WiK Opole pisze list z prośbą o interwencję do Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. W liście zaznaczają, że obecność prezesa destabilizuje spółkę.

Jest 12 stycznia 2023 roku, pół roku po naszej pierwszej publikacji i dziesiątkach publikacji innych mediów. Ireneusz Jaki znów zarządza spółką. Po powrocie każe sobie umyć samochód i wiesza na ścianie firmowe dyplomy. Gdy dzwoni, pracownicy stają na baczność.

Siedziba Wodociągów i Kanalizacji w Opolutvn24.pl

List bez odpowiedzi

Z listu kierowników, wysłanego w połowie grudnia do Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego i organów zarządczych spółki WiK Opole:

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam