Premium

"Kaczyński to polityk, który w wolnej Polsce odniósł największy sukces"

Zdjęcie: TVN24

- Ostatni kryzys bardzo jasno pokazał, że intencją Kaczyńskiego jest przytłumienie wszystkich alternatywnych autorytetów wobec Morawieckiego. I że takim czołowym beneficjentem tego kryzysu jest niewątpliwie pan Mateusz. Ziobro wie, że jego aspiracje do tego, aby ewentualnie przejąć w przyszłości schedę po Kaczyńskim, są nierealne, i chyba się z tym już pogodził – mówi Jan Rokita w rozmowie z Dariuszem Kubikiem z "Czarno na Białym".

Dariusz Kubik: Porozmawiajmy o tym najważniejszym, jak się wydaje, obecnie polityku w Polsce, czyli Jarosławie Kaczyńskim. Coś was łączy, choćby data urodzin, ten sam dzień 18 czerwca. Składacie sobie wzajemnie życzenia z okazji urodzin?

Jan Rokita, były polityk Unii Demokratycznej i Platformy Obywatelskiej: Nie. Może kiedyś przed laty to się zdarzyło, dobrze w tej chwili nie pamiętam. To zabawne, że oni obaj urodzili się dokładnie 10 lat przede mną.

A ma pan kontakt z Jarosławem?

Nie. Kiedyś znaliśmy się dobrze, ale łączyły nas kwestie życia publicznego. W momencie, kiedy kwestie życia publicznego przestały nas łączyć, dlaczego mielibyśmy utrzymywać kontakty? Nie jesteśmy przyjaciółmi przecież.

Od ilu lat zna pan Jarosława Kaczyńskiego?

Pewnie od 1988 albo 1989 roku. Pamiętam naszą pierwszą wspólną rozmowę. Ja byłem młodym posłem, a on snuł takie wizje, z którymi ja się wcześniej nie spotkałem. Mianowicie wizje dość poważnych konfliktów interesów, grupowych walk i rywalizacji w obozie Solidarności. Dla niego obóz Solidarności nie był już wtedy formą wielkiej antykomunistycznej jedności, tylko był potężnym demokratycznym światem wewnętrznie zantagonizowanym, w którym toczą się bardzo brutalne rywalizacje. Muszę powiedzieć, że ta jego opowieść wtedy mnie bardzo zaciekawiła. Uznałem, że to jest po pierwsze – bystry człowiek, po drugie – ciekawy analityk, a po trzecie, że być może także wyrośnie z niego dobry polityk, ale tego wtedy nie byłem pewien.

Kim jest dzisiaj Jarosław Kaczyński?

Jest to polityk, który przez swoją cierpliwość i konsekwencję odniósł największy sukces polityczny ze wszystkich polityków polskich po '89 roku.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ >>>

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam