Premium

Oni chcą nowej Europy. Meloni, Kaczyński, Le Pen i Orban

Zdjęcie: Alessia Pierdomenico, mishelo0, Frederic Legrand - COMEO, Gints Ivuskans / Shutterstock

To, co się rodzi na naszych oczach, to nowa fala polityczna, która przechodzi przez Europę, i która ją zmieni - mówi w "Rozmowach polsko-niepolskich" Enrico Buscema, dziennikarz, korespondent włoskich mediów w Polsce. - Dla Meloni, szefowej Fratelli d’Italia prezes PiS to istotny partner - dodaje.

Buscema, który urodził się na Sycylii, przyjechał do Polski na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku… i został. Miał czas, żeby nauczyć się polskiego, poznać Polaków i Polskę, która od tego czasu - jak sam mówi - zmieniła się nie do poznania.

Jest konserwatystą. Nie ukrywa swoich politycznych sympatii. Będzie głosował na partię Giorgi Meloni, która krytykuje Unię Europejską, sprzeciwia się małżeństwom jednopłciowym i nie ukrywa swojej sympatii do prezydenta Rosji. - Putin jest demonizowany w Europie - mówi Buscema, gdy pytamy go o działania Kremla wymierzone w opozycję, osoby LGBT i niezależne media.

Jacek Tacik: O czym pan teraz pisze?

Enrico Buscema: Pracuję nad dużym tekstem o współpracy włoskiej partii Fratelli d'Italia z Prawem i Sprawiedliwością.

I z innymi?

Deklarację podpisało około dziesięciu ugrupowań politycznych z Europy: jeszcze węgierski Fidesz Wiktora Orbana, francuskie Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, włoska Liga Matteo Salviniego oraz hiszpańska Vox Santiago Abascala.

Ja koncentruję się na relacjach Jarosława Kaczyńskiego z Giorgią Meloni, szefową Fratelli d’Italia.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam