Premium

"Dobra zmiana" nad jeziorem. Czy rzecznik rządu ma coś do połowu leszcza?

W dwóch niewielkich wsiach Ziemi Słupskiej kilkunastu rybaków zostało pozbawionych pracy. - Zrobiono to w białych rękawiczkach. Przyszła do nas "dobra zmiana" - mówią z goryczą. - Tylko dla kogo dobra? Bo przecież nie dla nas - dodają. Ich zdaniem sprawa ma podłoże polityczne i sięga samej Warszawy.

- I jak ja mam teraz się przebranżowić? Za biurkiem mam usiąść czy na TIR-ach jeździć? - Mieczysław Morgaś jest potężnie zbudowanym mężczyzną. Jego dłonie, nawykłe do wyciągania sieci z jeziora, jak sam mówi, nie nadają się do trzymania długopisu.

Zbigniew Przysiecki: - 48 lat mojego życia tutaj jakby prysnęło. I po tylu latach spotkała mnie wielka przykrość. Musieliśmy zrezygnować z rybołówstwa.

Podkreśla, że nic nie zapowiadało zmian.

- Wszystko było elegancko, robiliśmy zabiegi ochronne, czyli łowiliśmy ryby tak, jak się należy. Rok się kończył, zapewniano nas, że jak co roku zostanie przygotowana następna umowa. Ale przyszła zmiana władzy w Słowińskim Parku Narodowym i zaczęły się problemy.

- "Dobra zmiana" - dodają rybacy z gorzką ironią.

Przychodzę na tę przystań od 48 lat. Fragment reportażu magazynu "Czarno na białym"
Przychodzę na tę przystań od 48 lat. Fragment reportażu magazynu "Czarno na białym"TVN24

"PIOTRUŚ PAN". ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM" >>>

Pracują w dwóch spółkach - "Sandacz" w Izbicy i "Kormoran" w Gardnie Wielkiej, łowili dotychczas w jeziorach Gardno i Łebsko. Twierdzą, że ich "usunięto" i że uczyniono to w białych rękawiczkach, bo formalnie przecież sami zrezygnowali z łowienia ryb, nie przystępując, jak co roku, do przetargu.

Dwie przystanie

Polska pustynia, rodzima Sahara. Słynie z plaży, wydm, ruchomych piasków, morskich fal i klifów.

Ale Słowiński Park Narodowy to nie tylko wydmy. To też las (z wilkami), torfowiska i bagna (z rzadkimi motylami) oraz dwa nadmorskie jeziora - Łebsko i Gardno. Dzikie akweny, których brzegi nie porosły jeszcze domkami letniskowymi, a jedynie wszechobecną trzciną i gdzieniegdzie łąkami (a na nich rzadkie ptaki).

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam