Premium

Dlaczego uczniowie czują strach, a nauczyciele widzą radość?

Zdjęcie: Shutterstock

"Wystarczy nawet jeden nauczyciel na dziesięciu, którego uczeń się boi, by zadeklarować ogólny strach przed powrotem do szkoły" - czytamy w raporcie "Szkoła ponownie czy szkoła od nowa?". To właśnie stres, niepewność i strach towarzyszyły uczniom w ostatnich tygodniach najczęściej. Czy z czasem młodzi przestaną się bać szkoły?

- Głównie przez nauczycieli czuję stres, jednocześnie boję się, co pomyślą o mnie osoby z klasy, jeśli powiem coś źle - przyznał jeden z badanych uczniów.

Jakiś inny zdradził, że towarzyszy mu "zniechęcenie": - Bo został ostatni miesiąc szkoły i naprawdę przyzwyczajanie się od nowa do dojazdów do szkoły i marnowanie czasu na lekcjach, które mogłyby być normalnie odwołane, jest kompletnie bez sensu.

Są i tacy, dla których "powrót do szkoły jest nawet OK". Choć trochę się boją. Czego?

Lękom i nadziejom nastolatków - ale i ich nauczycieli - postanowili przyjrzeć się specjaliści z Centrum Edukacji Obywatelskiej, którzy opracowali raport "Szkoła ponownie czy szkoła od nowa?". Jeszcze nie został opublikowany.

Główny wniosek badaczy: "Nie da się wrócić do szkoły sprzed pandemii", a "sposób powrotu do szkół teraz i we wrześniu zdeterminuje kształt polskiej szkoły na kolejne lata".

- Od samego początku nie chodzi tylko o to, by jakoś urządzić się w szkole w czerwcu, ale by myśleć o tym, co te tygodnie oznaczają dla powracających do edukacji również po wakacjach i w perspektywie długofalowej - mówi tvn24.pl dr Jędrzej Witkowski, jeden z autorów opracowania. I dodaje: - Od nas zależy, czy w tym krytycznym momencie postawimy na odtworzenie szkolnych rutyn i tradycji, czy tworzenie środowiska sprzyjającego uczeniu się.

Co więc nas czeka i z czym musimy się zmierzyć? Zajrzyjmy do raportu.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam