Premium

"Bezkarność plus", czyli jak się buduje państwo bezprawia

Rządzący pozostają obecnie poza jakąkolwiek odpowiedzialnością, stworzono bowiem układ zamknięty, umożliwiający bezkarność władzy. Państwo, w którym ci, co przy władzy, mają więcej praw od obywateli, przestaje być państwem demokratycznym. Analiza mec. Sylwii Gregorczyk-Abram z inicjatywy Wolne Sądy.

Powołanie nowego rządu nastąpiło krótko po głoszeniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który unieważnił decyzję premiera Mateusza Morawieckiego o zleceniu Poczcie Polskiej przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym. WSA stwierdził, że decyzja szefa rządu rażąco naruszała prawo i nie miała podstawy prawnej. Z uzasadnienia WSA, które dosłownie miażdży postępowanie premiera, wynika, że naruszył on konstytucję, Kodeks wyborczy, Kodeks postępowania administracyjnego oraz uchwaloną przez PiS ustawę antycovidową z marca 2020 roku.

Poczta Polska wystawia rachunek za wybory kopertowe
Poczta Polska wystawia rachunek za wybory kopertoweTVN24

Premier nie jest jedyną osobą zaangażowaną w organizację wyborów w maju 2020 roku. Są jeszcze inne kluczowe postacie. To minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odpowiedzialny za sterowanie Pocztą Polską, oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, który nadzorował druk kart do głosowania w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Według mediów, tylko na przygotowanie pakietów wyborczych, których nigdy nie użyto, Poczta Polska wydała ok. 70 mln zł.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam