Premium

Holenderska telemedycyna dla kobiet z Polski? "Prawo do aborcji nie powinno być narzucane przez granice"

Zdjęcie: Ivanko80/Shutterstock

W holenderskim parlamencie odbyła się debata, która w niedalekiej przyszłości może skutkować przyjęciem prawa, dzięki któremu Polki po teleporadzie medycznej będą mogły otrzymywać pocztą z Niderlandów tabletki aborcyjne. Jedną z inicjatorek tego rozwiązania jest była położna, a dziś deputowana Elke Slagt-Tichelman. - Jeśli kobieta bardzo nie chce być w ciąży, to znajdzie sposób na to, aby ją usunąć. Ale może to zrobić w sposób niebezpieczny dla jej zdrowia czy nawet życia - przekonuje deputowana w rozmowie z tvn24.pl.

  • Aborcja jest w Holandii legalna, a informacje o niej znaleźć można na stronach rządowych.
  • Od czasu zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce jesienią 2020 roku Holandia stała się jednym z krajów, gdzie Polki w niechcianej ciąży szukają pomocy.
  • Nowe prawo, nad którym trwa debata w holenderskim parlamencie, zakłada, że po teleporadzie Polki będą mogły otrzymać pocztą tabletki aborcyjne.
  • Szczegółowe przepisy mają teraz opracować holenderscy lekarze.
  • Polskie przepisy nie zezwalają na wysyłkę tabletek aborcyjnych pocztą lub kurierem.
  • Dziś rusza akcja "same to ogarniemy".

Dwa kraje, dwie różne debaty

Cofnijmy się nieco w czasie. Jest czwartek, 11 kwietnia 2024. Polska, Warszawa, ul. Wiejska, trwają obrady Sejmu. Emocje sięgają zenitu, bo rozpatrywane są cztery projekty złagodzenia prawa aborcyjnego: dwa złożone przez Lewicę, jeden Koalicji Obywatelskiej i jeden Trzeciej Drogi. Wszystkie złożone niedawno, wszystkie jako odpowiedź na zaostrzenie prawa do aborcji, jakie w październiku 2020 roku wprowadził Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam