Premium

3,5 miliona za nadzorowanie "Wiadomości" TVP. "Były moim oczkiem w głowie". Ujawniamy raport NIK

10 najlepiej zarabiających pracowników TVP tylko w 2022 roku zarobiło łącznie 9 mln zł, a odpowiadający za "Wiadomości" Jarosław Olechowski przez trzy lata zarobił ponad 3,5 mln złotych - wynika z raportu pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli w TVP, do którego dotarł portal tvn24.pl. Były prezes TVP Jacek Kurski zeznał w NIK, że godził się na takie stawki, bo "za pośrednictwem 'Wiadomości'" on sam był "oceniany przez czynniki polityczne".

Najwyższa Izba Kontroli od listopada 2022 roku przyglądała się, jak TVP gospodaruje publicznymi środkami. Kontrola objęła okres od początku 2021 roku. TVP utrzymuje się nie tylko z wpływów z abonamentu oraz emitowanych przez siebie reklam, ale też ze środków z budżetu państwa, które otrzymuje w ramach "rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe". Mimo gigantycznych nakładów finansowych jej działalność w ubiegłym roku przyniosła ponad 50 mln zł straty.

W wystąpieniu pokontrolnym, do którego dotarł portal tvn24.pl, NIK "ocenia negatywnie działalność spółki Telewizja Polska S.A. w okresie objętym kontrolą". Izba podkreśla w dokumencie, że prowadzona przez TVP "polityka kadrowo­-płacowa oraz sfera zawierania umów dotknięte były zróżnicowanymi i licznymi niedostatkami i nieprawidłowościami". Najlepiej opłacani pracownicy dostawali miliony, ale równocześnie spółka musiała, jak ustaliła NIK, dokonywać wyrównania dla pracowników, których pensja była poniżej płacy minimalnej.

Według rozmówcy tvn24.pl zbliżonego do TVP, wyniki kontroli budziły obawy kierownictwa rządowej telewizji. - Kontrolerzy byli bardzo drobiazgowi i dokopali się do tego, ile zarabiają największe gwiazdy. Aż dziwne, że do tej pory nie ogłosili wyników tej kontroli - mówi nasz informator.

NIK ma to zrobić w piątek o godz. 11.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam