Ortopedzi z poznańskiego szpitala przeprowadzili w piątek pierwszą w Polsce operację typu "super biodro/super kolano", dzięki której 4-letni chłopiec będzie mógł poddać się wydłużeniu nogi dotkniętej wrodzoną wadą. Do tej pory takie operacje przeprowadzano tylko na Florydzie.
Zabieg przeprowadzono u czteroletniego Dominika. Jedna z jego nóg jest krótsza o 7 centymetrów. Lekarze podkreślili, że to optymalny wiek na taką operację. Stan małego pacjenta jest stabilny, a sama operacja trwała 6 godzin i przebiegła bez żadnych komplikacji.
- Była to pierwsza w Polsce operacja tego typu. Innowacyjność tej metody polega na jednoczesnym zrekonstruowaniu najważniejszych elementów budowy stawu biodrowego, kolanowego oraz kości udowej w czasie jednej operacji - mówi Paweł Koczewski, jeden z lekarzy ze szpitala imienia W. Degi, który przeprowadził operację.
Szansa dla wszystkich chorych
Do tej pory tak chore dzieci mogły szukać pomocy u doktora Dror’a Paley’a w jego klinice na Florydzie, o której mówiło się, że jako jedyna na świecie wykonuje takie zabiegi. Poznański szpital nawiązał z nim współpracę, dzięki czemu odpowiednio wyszkoleni lekarze mogli przeprowadzić operację. Placówka planuje kolejne zabiegi tego typu i nawiązanie ściślejszej współpracy z doktorem.
Operację typu "super hip/super knee" wykonuje się u dzieci z jedną z najcięższych wrodzonych wad ubytkowych nóg: niedorozwojem uda, która charakteryzuje się niestabilnością stawu biodrowego i kolanowego, zniekształceniem kości udowej oraz skróceniem nogi. Wyróżnia się kilka typów tej wady; w skrajnej formie chory nie posiada kości udowej wcale.
Operacja przywraca prawidłowe ustawienie stawu, jego kąt, położenie i poprawia stabilność. Ponadto z części tkanek miękkich rekonstruuje się więzadła kolana, których w wyniku wady po prostu nie ma – podkreślił dr med. Milud Shadi, który także uczestniczył w operacji.
To dopiero początek drogi
Celem zabiegu było również przygotowanie chłopca do stopniowego wyrównywania długości nogi. Samo leczenie jest długotrwałe i wieloetapowe. Po jego zakończeniu pacjent będzie miał szanse na normalne funkcjonowanie, które wykluczy protezę, czy chodzenie o kulach. Dominik będzie mógł rozpocząć rehabilitację za około sześć tygodni.
Wydłużanie kości można rozpocząć już po roku od operacji "super hip/super knee". W zależności od typu wady u dziecka jest to od 5 do 8 cm. Kolejne realizuje się co 2-3 lata. Bardzo ważna jest też rehabilitacja podczas całego procesu leczenia, które trwa najczęściej do 14 roku życia.
Autor: ww/b / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com/ CC0 Public Domain