Zbudują cztery astrobazy. Będą obserwować niebo

Podobne astrobazy funkcjonują już w woj. kujawsko-pomorskim
Podobne astrobazy funkcjonują już w woj. kujawsko-pomorskim
Źródło: kujawsko-pomorskie.pl

Cztery nieduże obserwatoria astronomiczne powstaną w województwie lubuskim. Astrobazy mają popularyzować astronomię i nauki ścisłe wśród mieszkańców, głównie tych najmłodszych. Budowa obserwatoriów zostanie sfinansowana z funduszy unijnych.

Astrobazy zostaną wybudowane w Żaganiu, Świdnicy, Sulęcinie i Witnicy. Wartość całego projektu to ok. 2 mln zł, które będą pochodzić z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (LRPO). Lokalizacja wynika z zaangażowania miejscowych szkół w propagowanie nauk ścisłych, przede wszystkim astronomii. Przy wybranych do projektu szkołach działają kluby miłośników fizyki i sekcje astronomiczne.

Projekt ma charakter pilotażowy i nie jest wykluczone, że w przyszłości powstaną kolejne obserwatoria.

Obiekty już za rok

- Budujemy szlak Keplera. Pracujemy nad tym projektem już dość długo. Jednym z jego elementów będą astrobazy (obserwatoria z zapleczem - przyp. red.), które powstaną w powiatach województwa lubuskiego. Chcemy, aby był to projekt ogólnodostępny, realizowany w oparciu o stowarzyszenia - podkreślała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Obecnie zakończone są prace projektowe i w najbliższym czasie rozpoczną się prace budowlane. Wszystkie szkolne obserwatoria powinny rozpocząć swoją działalność w pierwszej połowie 2015 roku.

W każdym teleskopy

W obserwatoriach znajdzie się jednakowy sprzęt astronomiczny oraz niezbędne wyposażenie biurowe umożliwiające prowadzenie zajęć z zakresu astronomii - 30 miejsc siedzących i taras widokowy. Każde obserwatorium zostanie wyposażone w 14-calowy teleskop umieszczony pod kopułą astronomiczną oraz kilka mniejszych teleskopów przenośnych, w tym teleskop do obserwacji słońca.

- Poprzez prowadzenie zajęć z zakresu astronomii chcemy zachęcić dzieci i młodzież do rozwijania zainteresowań w zakresie nauk ścisłych - powiedział dyrektor Departamentu LRPO Urzędu Marszałkowskiego Paweł Sługocki.

Astronomia dla wszystkich

Partnerem wspierającym przedsięwzięcie jest Uniwersytet Zielonogórski, a dokładnie jego Instytut Astronomii, współpracujący z poszczególnymi placówkami edukacyjnymi biorącym udział w tym przedsięwzięciu.

W obserwatoriach będą organizowane imprezy kierowane nie tylko do uczniów, czy mieszkańców danej gminy, ale do wszystkich osób zainteresowanych astronomią.

- Będą prowadzone otwarte obserwacje nieba i atrakcyjnych zjawisk astronomicznych, pikniki, spotkania i pokazy ściśle związane z astronomią. Zajęcia w ramach projektu będą współfinansowane ze środków unijnych - wyjaśnił rzecznik Zarządu Województwa Lubuskiego Michał Iwanowski.

Podobny projekt został zrealizowany w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie funkcjonuje obecnie kilkanaście obserwatoriów szkolnych.

Autor: FC/b / Źródło: PAP

Czytaj także: