Symboliczny znicz w dzień Wszystkich Świętych zapłonie w Złotej Kaplicy poznańskiej katedry - miejscu, w którym znajduje się sarkofag Mieszka I i Bolesława Chrobrego. 16 listopada w katedrze odprawiona będzie msza w intencji pierwszych władców Polski.
Poznańska katedra jest najstarszą w kraju nekropolią królewską. Tu pochowani zostali pierwsi Piastowie: od Mieszka I po Przemysła II. Relikty grobów znajdują się w podziemiach. W XIX wieku mauzoleum pierwszych Piastów stała się Złota Kaplica.
"Zabytek najwyższej klasy"
Znicz w dzień Wszystkich Świętych zapali przy sarkofagu Mieszka I i Bolesława Chrobrego proboszcz parafii archikatedralnej w Poznaniu ks. kanonik Ireneusz Szwarc. Złota Kaplica jest niedostępna dla odwiedzających katedrę, pozostanie zamknięta także 1 listopada.
- Podziemia katedry ze znajdującymi się tam reliktami są udostępniane przez cały rok. Wejście do Złotej Kaplicy zarezerwowane jest jednak wyłącznie dla specjalnych gości i wyjątkowych wydarzeń. To zabytek najwyższej klasy i musi być pod najwyższą ochroną - powiedział ks. Szwarc.
Jak dodał, wnętrze kaplicy, choć strzeżone kratami, jest jednak dobrze widoczne dla odwiedzających świątynię.
Modlitwa za władców Polski
W niedzielę, w Dzień Zaduszny metropolita poznański abp Stanisław Gądecki odprawi w katedrze poznańskiej mszę św. za wszystkich wiernych zmarłych.
Jak poinformował rzecznik prasowy poznańskiej kurii metropolitalnej ks. Maciej Szczepaniak, uczestnicy nabożeństwa zakończonego procesją wewnątrz katedry w krypcie będą modlić się szczególnie za pochowanych tam władców Polski i biskupów poznańskich.
16 listopada w katedrze odprawiona zostanie uroczysta msza św. za zmarłych królów i władców Polski. W uroczystości od lat biorą udział przedstawiciele władz miasta i regionu.
W murach katedry spoczywają pierwsi władcy Polski aż do Kazimierza Odnowiciela, a także członkowie wielkopolskiej linii Piastów: Mieszko I, Bolesław I Chrobry, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Władysław Odonic, Przemysł I, Bolesław Pobożny i Przemysł II.
"Historia do powszechnego odkrycia"
Dyrektor Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT Robert Mirzyński przyznał, że związana z Poznaniem historia początków polskiej państwowości wciąż nie jest dobrze znana.
- Świadomość tego, że tu, na Ostrowie Tumskim w Poznaniu jest pierwsza nekropolia władców, pierwsze biskupstwo, miejsce najpotężniejszego grodu Mieszka I, nie jest powszechna. Ludzie z grobami pierwszych królów przede wszystkim kojarzą Kraków i Wawel. To miejsce wciąż tak naprawdę czeka na swoje powszechne odkrycie - powiedział.
Od maja tego roku historię związaną z początkami państwa polskiego przybliża sąsiadujące z katedrą interaktywne centrum interpretacji dziedzictwa - Brama Poznania. Dzięki technikom multimedialnym można w niej m.in. stanąć pośrodku odtworzonej Złotej Kaplicy, poznać jej historię i skarby tego miejsca. Komitet budowy kaplicy królewskiej w katedrze zawiązany został na początku XIX wieku. Kaplicę przebudowano w latach 1836-37 w stylu bizantyjskim, przez następne lata kompletowano wyposażenie. Projekt opracował Franciszek Lanci.
Wewnątrz kaplicy znajduje się sarkofag ze szczątkami księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. Naprzeciw sarkofagu jest pomnik obydwu władców, wykonany ze spiżu przez Christiana Raucha. W kaplicy jest też ołtarz z obrazem Matki Bożej Wniebowziętej, będącym kopią działa Tycjana, oraz obraz Edwarda Brzozowskiego "Bolesław Chrobry i Otton III u grobu św. Wojciecha".
Na sklepieniu umieszczono postać Boga Ojca i wizerunki polskich świętych. Mozaikowa posadzka w kaplicy jest dziełem Liborio Salandriego z Wenecji.
Teren Ostrowa Tumskiego jest najstarszą i jedną z najcenniejszych historycznie części Poznania. To miejsce stało się siedzibą pierwszych władców Polski, Mieszko I zbudował tu swoje palatium. Na tym terenie powstała też pierwsza katedra chrześcijańska, w której powołano w 968 roku pierwsze w Polsce biskupstwo.
Autor: ib/kv / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Miasto Poznań