PKP otworzyło po remoncie zabytkowy dworzec w Kole (woj. wielkopolskie). Budynek przeszedł metamorfozę. Teraz, poza poczekalnią, kasami i toaletami, znajdą się w nim również biblioteka i hotel.
Modernizacja dworca w Kole rozpoczęła się w październiku 2010 r. Budynek przeszedł kapitalny remont. Teraz podróżni będą mieć do dyspozycji dwie kasy, toaletę i poczekalnie na parterze.
Wnętrze zostało tak przebudowane, by dworzec mógł pełnić dwie dodatkowe funkcje. W zachodnim skrzydle znajdzie się biblioteka, prowadzona przez miasto, zaś w drugiej części powstanie hotel.
Kto poprowadzi hotel?
Na razie jednak nowe części nie są zagospodarowane.
– Obecnie szukamy najemcy na hotelową część budynku, z kolei biblioteka powinna rozpocząć działalność za kilka miesięcy – informuje Piotr Kryszak z Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Poznaniu.
Kapitalny remont
Przeobrażeniu uległo nie tylko wnętrze dworca, lecz także elewacja budynku i dach.
- Wymieniliśmy instalacje wewnętrzne, okna, drzwi i podłogi, a budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych – wylicza Kryszak.
Dla bezpieczeństwa podróżnych zainstalowano monitoring.
"Połączył dwa zabory"
Wszystkie prace przeprowadzane były przy współpracy z konserwatorem zabytków. Budynek bowiem jest jednym z nielicznych na trasie Poznań - Warszawa, które powstały w dwudziestoleciu międzywojennym.
- Wybudowano go w latach 1925-1928. Dworzec ma duże znaczenie historyczne – jest pewnego rodzaju symbolem łączenia terenów leżących wcześniej na terenie w dwóch zaborów pruskiego i rosyjskiego – tłumaczy Kryszak.
Z pierwotnego wystroju dworca zachowały się m.in. schody z drewnianymi poręczami.
Modernizacja dworca pochłonęła około 5 mln złotych.
Autor: FC/mz/k / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia, PKP | kolanin/tvn24