TVN24 | Poznań

Anastazja urodziła się z wadą serca. Od pierwszych chwil jej życie ratował sprzęt od WOŚP

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24
W czym Anastazji pomógł sprzęt z serduszkiem?TVN24 Poznań
wideo 2/7
TVN24 Poznań W czym Anastazji pomógł sprzęt z serduszkiem?

Wielkimi krokami zbliża się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem jest to zbiórka na dziecięcą laryngologię, otolaryngologię i diagnostykę głowy. Na co idą zbierane co roku środki? Na przykład na uratowanie życia pewnej trzylatce. W czym Anastazji pomógł sprzęt z serduszkiem?

Mama trzyletniej Anastazji nie ma wątpliwości: gdyby nie sprzęt z czerwonym serduszkiem, moja córka prawdopodobnie by nie przeżyła. Chodzi oczywiście o specjalistyczną aparaturę, którą od 29 lat kupuje i dostarcza do lecznic Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Rodzice Anastazji wiedzieli, że ich córeczka urodzi się z wadą serca, ale nie mieli pojęcia, że dziewczynka przyjdzie na świat miesiąc przed czasem. Początkowo wydawało się, że jej stan jest dobry, ale ten z doby na dobę coraz bardziej się pogarszał.

SPRAWDŹ SPECJALNY SERWIS TVN24.PL O 29. FINALE WOŚP >>>

W czym Anastazji pomógł sprzęt z serduszkiem?TVN24

- Cały odział szpitala był wyposażony właśnie w inkubatory z WOŚP. Oprócz inkubatora Anastazja potrzebowała też innego sprzętu. Mała nie oddychała samodzielnie i nie jadła, więc potrzebowała też respiratora i sondy. Dostawała też lekarstwa przez aparaturę, na której również wszędzie były naklejone serduszka. To był sprzęt, który utrzymywał ją przy życiu do czasu operacji. Bez niego Anastazja by nie przeżyła - opowiada Katarzyna Kruczkowska, mama dziewczynki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

"To jest wsparcie, z którego korzystają pacjenci w całym kraju"

Polska neonatologia jest często wspierana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Do 2020 roku fundacja przekazała sprzęt o wartości prawie 195 milionów złotych. Takie dary trafiły również do Ginekologiczno-Położniczego Szpitala w Poznaniu.

- To jest wsparcie, z którego korzystają pacjenci w całym kraju. Są takie oddziały, gdzie istotna część aparatury, która służy do intensywnej terapii to jest właśnie sprzęt z darów fundacji. Poza tym sprzętem, ważną kwestia jest też możliwość obecności rodziców w tych czynnościach, które są realizowane w oddziałach. Olbrzymią ilość takich foteli rozkładanych dla rodziców zakupił właśnie WOŚP - mówi dr hab. n. med. Tomasz Szczapa, zastępca kierownika Kliniki Neonatologii UMP, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Anastazję uratował sprzęt przekazany przez WOŚPTVN24

POKAŻ NAM JAK GRASZ Z WOŚP>>>

Miliard złotych przekroczony

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 28 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia łącznie ponad miliard złotych.

Według pierwotnego planu w tym roku finał miał rozpocząć się 10 stycznia, jednak ze względu na obostrzenia i restrykcje związane z pandemią został przełożony. W tym roku WOŚP pod hasłem "Finał z głową" zbiera środki na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP, podczas którego zbierane są fundusze dla laryngologii.

Za zebrane w tym roku środki Fundacja WOŚP zamierza zakupić specjalistyczny sprzęt, m.in. wyposażenie laryngologicznych sal operacyjnych.

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24