Międzynarodowe Targi Poznańskie w 1958 r. otworzył osobiście Józef Cyrankiewicz. Wystawcy zaprezentowali głównie sprzęt techniczny i inwestycyjny. Zagranicznych gości zachwyciła polska żywność i wódka oraz "kret" - maszyna do wiercenia otworów w ziemi. Na angielskim stanowisku zobaczyć można było proces produkcji kolorowych skarpet.
Dzięki filmowi jaki udostępniło MTP możemy przenieść się do Polski sprzed pół wieku i zobaczyć, jak wyglądały w latach 50. targi, podstawowe narzędzie wymiany handlowej wschód-zachód.
XXVII Międzynarodowe Targi Poznańskie w 1958 r. rozpoczął wzlot balonu. Na otwarciu pojawili się wystawcy z 38 krajów z 4 kontynentów. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał sam premier Józef Cyrankiewicz.
- Znienawidzony w Poznaniu po tym, jak brutalnie rozprawił się z robotnikami protestującymi w czerwcu 1956 r. pojawił się w asyście członków rządu i przedstawicieli innych państw - opowiada Tomasz Mikszo, archiwista MTP.
Mówiono wtedy o wielkich możliwościach i rozwoju polskiego przemysłu dzięki użyciu nowoczesnej technologii. - Polska myśl techniczna i wynalazczość nadążają za wymogami postępu - słyszymy na filmie głos lektora.
Premiera Nysy i warszawskie telewizory
Na polskich ekspozycjach można było obejrzeć m.in. obrabiarki, tokarki, prasy czy dźwigi oparte na „nowoczesnej technice”. Chwalono się również radarem okrętowym o zasięgu 50 mil morskich.
- Hitem był jednak wynaleziony w Polsce „kret” – urządzenie wiercące otwory w ziemi, który wzbudził duże zainteresowanie zagranicznych gości - podkreśla Mikszo.
Zaprezentowano sporo polskich nowości z branży motoryzacyjnej - prototyp nysy N57, zbudowanej na zespołach warszawy, nowy ciągnik Ursusa czy przyczepy kempingowe z zakładów MST Lublin. Chwalono się także nowym taborem kolejowym.
Dużym zainteresowaniem cieszył się przemysł muzyczny i sprzęt elektrotechniczny. Pokazano fortepiany Calisii, radioodbiorniki z zakładów Kasprzaka oraz z Dzierżoniowa. Ważnym towarem eksportowym była polska żywność oraz branża alkoholowa.
Nie zabrakło nawet USA
Wystawcy zagraniczni zajęli ponad 66 proc. powierzchni całej wystawy. Spośród 25 państw wystawiających na czele był oczywiście ZSRR. Na targach pojawiły się jednak i Stany Zjednoczone, jak dowiadujemy się z kroniki - stały wystawca w Poznaniu. USA miało swój własny pawilon z szerokim wyborem towarów eksportowych skierowanych nie tylko do Polski, ale też innych krajów europejskich. Urządzenia dla fabryk i rolnictwa.
Największą ekscytację w pawilonie NRD budziła sportowa wersja wartburga. Czechosłowacja postawiła na przemysł motoryzacyjny, a RFN na przemysł chemiczny, hutniczy i maszynowy. Tu nie zabrakło stoisk największych zakładów: Siemensa, AEG czy Telefunkena. Goście z zachodnich Niemiec zaprezentowali także "cudeńka techniki" - automaty do ostrzenia pił i sortowania jaj.
Wielka Brytania znana była ze swoich samochodów i traktorów, głównie z fabryki Fergusona. Szał goście z Wysp zrobili jednak pokazem produkcji kolorowych skarpet.
Autor: pb, fc / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum MTP