W środę o godz. 5:00 wyłączone zostaną nadajniki analogowe m.in. w Poznaniu, Lesznie i Wągrowcu. Możliwość jej odbioru stracą w sumie mieszkańcy 261 gmin w czterech województwach.
Wyłączanie analogowych nadajników w Wielkopolsce i na Pomorzu podzielono na dwa etapy. Kolejny zaplanowano na 20 maja 2013 r. Wtedy przestaną nadawać nadajniki w Pile, Koninie, Kaliszu i Gnieźnie (woj. wielkopolskie) a także w Białogardzie, Koszalinie i Lęborku (woj. pomorskie)
Telewizja znika od listopada
Przejście na nadawanie cyfrowe to wymóg Unii Europejskiej. W czerwcu 2015 roku telewizyjny sygnał analogowy zostanie zupełnie zastąpiony przez cyfrowy. W Polsce wyłączenie nadajników analogowych potrwa do końca lipca 2013 r.
Jako pierwsze w kraju analogowe nadajniki telewizyjne wyłączono 7 listopada w Lubuskiem - w Zielonej Górze i Żaganiu. Od tej pory sygnał analogowy nie jest odbierany na terenie 82 z 83 gmin woj. lubuskiego, 24 ze 169 gmin woj. dolnośląskiego, 6 ze 114 gmin woj. zachodniopomorskiego i 17 z 226 gmin woj. wielkopolskiego.
Według badań jakości sygnału cyfrowego, prowadzonych od lipca do połowy września br. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w 1217 miejscowościach zagrożonych brakiem dostępu do naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), jedynie w 24 z nich stwierdzono problemy z odbiorem. Dotyczy to głównie miejscowości, w których wcześniej były problemy z odbiorem telewizji analogowej.
Zmiany również na Pomorzu
W środę telewizja analogowa zniknie również z wielu gmin w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. To ostatnie wyłączenia w tym roku.
Autor: FC//kv / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | Arkine